Slovenky zvládli kľúčový duel s Ukrainou a priblížili si postup

17.6.2013

Slovenské basketbalové reprezentantky vyhrali v druhom a veľmi dôležitom zápase A-skupiny ME vo francúzskom Vannes s Ukrajinou 75:68.

Zverenky Ivana Vojtka tak spravili dôležitý krok k postupu do ďalšej fázy šampionátu. Už v pondelok 17. júna o 15:00 ich čaká záverečný skupinový zápas proti Turecku.

Slovenské basketbalistky si chceli napraviť chuť po prehre s Čiernou Horou. Do zápasu s Ukrajinou nastúpili svižne a už po pár sekundách sa ujali vedenia 4:0 zásluhou Jurčenkovej a Vyňuchalovej. Ukrajinky však zabrali a po necelých štyroch minútach zvrátili na 11:10 z ich pohľadu. Zverenky Ivana Vojtka v nasledujúcich minútach ťahali za kratší koniec. Dve a pol minúty pred koncom prehrávali o šesť bodov 16:22 a po úvodnej desaťminútovke 20:28. Slovenkám sa podarilo vyrovnať až v 14. minúte na 31:31. Dravou hrou a najmä 15 bodmi striedajúcej Lukačovičovej doviedli prvý polčas do úspešného konca, keď vyhrali 44:37.

Ukrajina v tretej štvrtine zvyšovala tlak v obrane, Slovenky si ale úspešne držali vedenie. V 25. minúte po trestných hodoch Kupčíkovej viedli už o sľubných desať bodov 55:45, resp. 57:45. Ukrajinky museli neustále doťahovať vyššie manko, vyrovnať sa im však spočiatku nedarilo. Zápas zdramatizovali štyri minúty pred koncom, keď vďaka Mirčevovej prehrávali už iba 66:70. Slovenky však vedenie udržali a nakoniec zvíťazili 75:68.

Životný výkon v drese reprezentácie predviedla pivotka Klaudia Lukačovičová (22), ktorá k 23 bodom pripojila 9 doskočených lôpt.

Slovensko - Ukrajina 75:68 (44:37)
Štvrtiny: 20:28, 24:9, 17:14, 14:17

Ivan Benninghaus (manažér reprezentácie): "Hráčkam sme zdôrazňovali, že taký výkon ako proti Čiernej Hore nebude na Ukrajinu stačiť. Veľmi dôležitá bola obrana, najmä v druhom polčase, keď sa na nás súperky doťahovali šťastnými košmi. Heroickým výkonom v záverečných štyroch-piatich minútach sme však udržali vedenie a víťazstvo. Dievčatá sme nabádali k bojovnosti a basketbalovému srdiečku, čo v takýchto chvíľach fungovalo. Sme veľmi šťastní. Dali sme až 75 bodov, to sa nám od začiatku prípravy nepodarilo. Favorizované Turecko bude iná káva, ale s jedlom môže narásť chuť. Určite nenastúpime na tento súboj so sklonenými hlavami."

Zdroj: TASR, 16. 6. 2013