Grafická verzia

Medzinárodná úroveň

Európska únia

Podľa Lisabonskej zmluvy je šport formálnou politikou EÚ s iniciatívnou a implementačnou funkciou Európskej komisie a schvaľovacou kompetenciou Rady EÚ. Lisabonská zmluva vytvára priestor pre strategickú, koncepčnú a finančnú podporu športu na úrovni EÚ. V súvislosti s formálnou kompetenciou Rady EÚ pre vzdelávanie, mládež, a kultúru bola v januári 2010 vytvorená osobitná pracovná skupina pre šport: pracovná skupina Rady EÚ pre šport (Working Party on Sport). Následne bola v septembri 2010 schválená aj zmena názvu rady na Rada EÚ pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport. Zasadnutia pracovnej skupiny vždy predchádzajú zasadnutiu rady. Pracovná skupina Rady EÚ pre šport sa podieľa na príprave zásadných dokumentov o spoločnej politike športu EÚ, o ktorých sa následne rokuje na zasadnutí Rady pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport (ďalej len „Rada EÚ“). Radu EÚ tvoria ministri zodpovední za oblasť športu členských štátov EÚ. Spolu s Európskym parlamentom má Rada EÚ zásadné rozhodovacie kompetencie, najmä v schvaľovaní spoločných priorít, strategických cieľov, ale aj rozpočtu na rozvoj športu v rámci EÚ.

Expertné skupiny EÚ pôsobia počas trvania schváleného pracovného plánu EÚ pre šport a výstupom ich práce budú expertízy v konkrétnej oblasti, ktoré poslúžia ako podklady a know-how pre rozhodovacie orgány EÚ, ako aj členských štátov, pri tvorbe politík v športe, koncepčných a legislatívnych dokumentov v športe. Členmi sú nominanti príslušných ministerstiev zodpovedných za oblasť športu, ktorí zastupujú záujmy jednotlivých členských štátov EÚ. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR nominovalo prostredníctvom Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli predstaviteľov SR do všetkých šiestich expertných skupín EÚ. Nominácia SR k 12. decembru 2011 je nasledovná: Dobré riadenie v športe - Ladislav Križan, PhD., Vzdelávanie a odborná príprava v športe - Ing. Elena Malíková; PhDr, Antidoping - Miroslav Motyčík; Šport, zdravie a účasť - prof. MUDr. Dušan Hamar, PhD; Športové štatistiky - Mgr. Ladislav Mravec; Udržateľné financovanie športu - Tomáš Gábriš, PhD.


Expertné skupiny „Dobré riadenie v športe“ a „Antidoping“ sa zaoberajú opatreniami ako je čestnosť v športe, najmä boj proti dopingu a ovplyvňovanie výsledkov zápasov a podpora dobrého riadenia. Výstupom činnosti týchto expertných skupín bude vypracovanie návrhu pripomienok EÚ k revízii kódexu Svetovej antidopingovej agentúry, ďalej vypracovanie európskeho rozmeru v oblasti čestnosti v športe s počiatočným zameraním sa na boj proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov a vypracovanie zásad transparentnosti týkajúcich sa dobrého riadenia.


Expertné skupiny „Vzdelávanie a odborná príprava v športe“ a „Šport, zdravie a účasť“ sa zaoberjú problematikou spoločenských hodnôt športu, predovšetkým o zdravie, sociálne začlenenie, vzdelávanie a dobrovoľnícku činnosť. Výstupom činnosti týchto expertných skupín bude vypracovanie návrhu európskych usmernení o dvojitých kariérach športovcov a nadviazanie na začleňovanie kvalifikácií, ktoré sa týkajú športu, do národného kvalifikačného rámca s odkazom na európsky kvalifikačný rámec. Ďalej pôjde o preskúmanie spôsobov podpory telesnej aktivity posilňujúcej zdravie a zapojenia sa do športu pre všetkých.


Expertné skupiny „Športové štatistiky“ a „Udržateľné financovanie športu“ sa zaoberajú hospodárskymi aspektmi športu, najmä udržateľným  financovaním športu pre všetkých a tvorbou politík na základe overených poznatkov. Výstupom činnosti týchto expertných skupín bude odporúčanie spôsobov posilnenia mechanizmov finančnej solidarity v rámci športu a spôsobov na podporu zhromažďovania údajov s cieľom merať hospodárske prínosy športového odvetvia EÚ v súlade s vymedzením pojmu šport podľa Vilniuskej definície športu.


V roku 2011 sa uskutočnilo zasadnutie piatich expertných skupín EÚ a to: Šport, zdravie a účasť (Brusel, 27. septembra 2011), Športové štatistiky (Brusel, 18. októbra 2011), Antidoping (Brusel, 19. októbra 2011), Udržateľné financovanie športu (Brusel, 16. novembra 2011) a Dobré riadenie športu (Brusel, 6. decembra 2011). Zasadnutie expertnej skupiny Vzdelávanie a odborná príprava v športe sa konalo v januári 2012 v Innsbrucku. Na úvodných zasadnutiach vyššie uvedených expertných skupín EÚ realizovaných v roku 2011 boli vymenovaní predsedovia alebo spolupredsedovia jednotlivých skupín, prediskutované okruhy problémov pre dosiahnutie opatrení v súlade s prioritnými oblasťami pracovného plánu EÚ pre šport, vypracovaný a schválený pracovný program každej expertnej skupiny do roku 2014.


Súhrnné informácie o činnosti jednotlivých expertných skupín EÚ sú priebežne aktualizované na internetovej stránke Európskej komisie. Podrobné informácie o činnosti jednotlivých expertných skupín EÚ, na zasadnutiach ktorých sa zúčastnili zástupcovia SR, sú zverejňované v správach zo zahraničných pracovných ciest, ktoré sú umiestnené na webovom sídle Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.



Mimovládne športové organizácie

Európske a svetové športové federácie

Športové zväzy jednotlivých krajín sa združujú do európskych a svetových federácií. Spravidla každá krajina môže byť zastúpená vo svojej medzinárodnej federácii iba raz.

Strešné organizácie medzinárodných športových federácií

Väčšina najznámejších medzinárodných športových federácií sa účelovo združuje do strešných organiácií medzinárodných športových federácií. Najznámejšími takýmito organizáciami sú International Olympic Committee (Medzinárodný olympijský výbor), The Association of the IOC Recognised International Sports Federations (Asociácia medzinárodných športových federácií uznaných MOV), Sportaccord - International Sports Federations (Medzinárodné športové federácie), International World Games Association (Asociácia Svetových hier neolympijských športov).

Športové organizácie so špecifickým poslaním

Medzinárodné športové organizácie so špecifickým poslaním zabezpečujú najmä organizáciu najväčších medzinárodných multišportových podujatí ako sú olympijské hry (IOC), paralympijské hry (IPC) a svetová univerziáda (FISU).