Grafická verzia

Škantárovci, Martikán a Dukátová útočia na prvenstvo

31.7.2014

Tri slovenské lode sú na vedúcich priečkach v hodnotení Svetového pohára vo vodnom slalome, ktorý pokračuje od piatka v španielskom Seu d´Urgell. Svojim kategóriám zatiaľ dominujú bratanci Ladislav a Peter Škantárovci (na snímke) v C2, Michal Martikán v C1 mužov a kajakárka Jana Dukátová.

Do celkového hodnotenia sa počíta výsledok z každého kola, preto je dôležité umiestňovať sa vo výsledkoch pravidelne na špici. Akékoľvek zaváhanie, čo i len v jednom kole, môže športovca posunúť v celkovom hodnotení na horšie priečky. Aj preto sú semifinálové jazdy o postup do finále náročné. Neúčasť v najlepšej finálovej desiatke znamená výraznú stratu bodov.

Okruh potenciálnych víťazov tohtoročnej série sa zužuje. Finále Svetového pohára v nemeckom Augsburgu (15. - 17. augusta) má však dvojnásobné bodové ohodnotenie, a preto môžu na celkové víťazstvo útočiť aj pretekári z nižších priebežných pozícií. V K1 žien má Jana Dukátová pred Rakúšankou Corinou Kühnleovou sedembodový náskok, tretia Jessica Foxová z Austrálie zaostáva o ďalších 15 bodov.

"Som síce priebežne na prvom mieste, ale všetko je otvorené. Až finále rozhodne o celkovej víťazke. Musím sa veľmi dobre pripraviť na nadchádzajúce dve kolá. V Seu by som chcela dosiahnuť opäť vysoko bodované umiestnenie, aby som si pred finále utvorila dobrú pozíciu. A ak sa bude dariť, tak možno aj zvýšila náskok v celkovom hodnotení. Triumf vo Svetovom pohári je pre mňa jedna z priorít tohtoročnej sezóny. Ak by sa mi to podarilo, bolo by to už piatykrát v mojej kariére. Rozhodujúce podľa mňa bude finálové kolo v Augsburgu, za ktoré by sa mal v tomto roku udeľovať dvojnásobný počet bodov. To môže záverečné celkové poradie ešte poriadne premiešať," uviedla Jana Dukátová.

Rovnako päťbodový náskok ako majsterka sveta 2006 majú v C2 pred Slovincami Lukom Božičom a Sašom Taljatom bratranci Ladislav a Peter Škantárovci. Tretí Nemci Franz Anton a Jan Benzien už výraznejšie zaostávajú o 49 bodov. Škantárovci majú za sebou prípravu v USA a Ladislav sa chce pred SP v Seu čo najrýchlejšie reaklimatizovať. "Dôležité bude si čím skôr zvyknúť na kanál, ktorý má celkom iný charakter vody ako v Deep Creeku, kde sme týždeň trénovali. Až na samotných pretekoch uvidíme, ako nám sadne trať. Ak budeme zdravotne fit, ciele máme najvyššie - udržať prvenstvo v SP. Priorita však zostáva septembrový svetový šampionát v zámorí," tvrdí Ladislav Škantár.

"Ambície máme rozhodne tie najvyššie. Po prvých troch kolách Svetového pohára to máme dobre rozbehnuté, samozrejme, že by sme si to chceli udržať. Nebude to však jednoduché. Ak chce niekto triumfovať v celkovom hodnotení, musí podávať vynikajúce výkony počas celej sezóny a nie len na jedných pretekoch. V Seu sa nám jazdilo vždy dobre, poznáme to tu. Takisto aj Augsburg máme dobre najazdený. Rozhodujúce bude, aby sme zašli jazdy, s ktorými budeme spokojní. Aký výsledok to prinesie, na to si musíme počkať do nedele. Platí však, že najvyššia priorita sezóny sú septembrové MS v USA," dodal Peter Škantár.

Michal Martikán nazbieral v doterajších pretekoch 165 bodov. V každých má vysoké ambície. Nadchádzajúce dve kolá Svetového pohára berie ako dobrý tréning pred septembrovými majstrovstvami sveta v Deep Creeku i ako výzvu pokúsiť sa vybojovať celkové prvenstvo v SP. "Najdôležitejšie preteky v tejto sezóne sú pre mňa všetky, na ktorých štartujem. Ambície sú viac-menej tradičné. Preteky v Seu a Augsburgu budú najlepší možný tréning na MS v Deep Creeku. Mám šancu na celkové prvenstvo v SP a to je výzva. Treba sa čo najlepšie pripraviť. Stať sa celkovým víťazom SP, keď sú všetky preteky obsadené najlepšími, je však určite veľký úspech. Najrozhodujúcejšie budú výsledky pretekov v Seu d´ Urguell a najmä tých v Augsburgu, kde sa ráta dvojnásobný počet bodov za umiestnenia. Dôležité bude byť dobre pripravený a v celkovej pohode. Navyše, pri aktuálnych pravidlách treba mať aj trošku športového šťastia," doplnil Michal Martikán.

Poradie SP (po troch zo štyroch pretekov):
Muži:
C1: 1. Michal Martikán (SR) 165 bodov, 2. Benjamin Savšek (Slovin.) 156, 3. David Florence (V. Brit.) 151, 4. Matej Beňuš (SR) 135, 5. Alexander Slafkovský (SR) 126
C2: 1. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 170, 2. Luka Božič, Sašo Taljant (Slovin.) 165, 3. Franz Anton, Jan Benzien (Nem.) 121, 4. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 110, 5. Ondřej Karlovský, Jakub Jáně (ČR) 105
K1: 1. Hannes Aigner (Nem.) 136, 2. Vít Přindiš (ČR) 125, 3. Sebastian Schubert (Nem.) 113, ... 21. Martin Halčin (SR) 67

Ženy:
K1: 1. Jana Dukátová (SR) 152, 2. Corina Kühnleová (Rak.) 145, 3. Jessica Foxová (Aus.) 130, 4. Jasmin Schornbergová (Nem.) 118, 5. Ricarda Funková (Nem.) 113

Zdroj: osporte.sk, 30.7.2014