Grafická verzia

Jozefovi Venglošovi odovzdali najvyššie vyznamenanie FIFA

5.8.2014

Legendárnemu slovenskému trénerovi Jozefovi Venglošovi odovzdali významné ocenenie Rad za zásluhy, ktoré Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) udeľuje pre osobnosti podieľajúce sa na rozvoji tohto športu vo svete.

Sedemdesiatosemročnému rodákovi z Ružomberka ho udelili ešte v júni na kongrese FIFA v brazílskom Sao Paule krátko pred začiatkom majstrovstiev sveta, ale niekdajší výnimočný kouč si ho pre zdravotné problémy nemohol prevziať. Osobne ho dostal až v pondelok v bratislavskom sídle Slovenského futbalového zväzu (SFZ). "Nemohol som predsa riskovať, že tam v Brazílii skolabujem. Išlo o významnú udalosť pred očami futbalových zástupcov takmer všetkých svetových krajín a ja som nechcel riskovať trapas," povedal zástupcom médií s úsmevom na tvári Jozef Vengloš a doplnil: "Teraz sa už cítim zo zdravotnej stránky lepšie, ale vtedy ma do Brazílie nepustili ťažkosti."

Ocenenie odovzdali jednému z najznámejších slovenských kormidelníkov všetkých čias jeho krajanka Eva Pasquierová pracujúca vo FIFA ako manažérka rozvoja futbalu v Európe a Oceánii, a prezident SFZ Ján Kováčik. "V mene FIFA i všetkých, ktorí majú radi futbal, by som sa vám chcela poďakovať za celoživotný prínos pre tento šport a všetko, čo ste preň vykonali. FIFA je síce vrcholná organizácia, ale bez ľudí ako pán Vengloš, by neznamenala nič," povedala v príhovore Pasquierová. "Dovoľte mi v mene celej futbalovej rodiny poďakovať sa vám za všetko, čo ste urobili pre slovenský futbal. Keď v Sao Paule vyhlasovali vaše meno pred zástupcami futbalových federácií a asociácií z celého sveta, bol som nesmierne hrdý. Zostane to pre mňa zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem," pridal sa J. Kováčik. "Je pre mňa veľká česť a vyznamenanie, že som dostal túto cenu. Vždy som sa snažil byť hrdým Slovákom a chcel som naše futbalové kvality reprezentovať čo najlepšie. Robil som to zodpovedne na ihrisku i potom neskôr na rôznych konferenciách a Slovensko i SFZ má vo svete dobré meno i cveng. O tom som radšej, že som k tomu aj ja mohol prispieť," poďakoval sa Jozef Vengloš.

Rad za zásluhy je najvyššie vyznamenanie v rámci FIFA a na kongrese v Brazílii ho dostal okrem iných aj populárny Kolumbijčan Carlos Valderrama. "Jednotlivé zväzy navrhli svojich kandidátov na toto ocenenie, ale za každú konfederáciu napokon dostal túto cenu iba jeden z nich. Z Európy, teda členských krajín UEFA, bolo v hre o ocenenie sedem adeptov a medzi nimi aj Alex Ferguson. O to sme boli napokon šťastnejší a ešte výraznejšie sme potom prežívali, keď ho udelili pánovi Venglošovi," pridal na záver zaujímavosť generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

Jozef Vengloš sa najskôr vo futbale presadil ako hráč, veľké uznanie si však vyslúžil najmä v úlohe trénera. Reprezentáciu Československa dvakrát priviedol na majstrovstvá sveta (1982, 1990) a raz na majstrovstvá Európy (1980 - bronz). Bol asistentom Václava Ježka pri titule majstrov Európy 1976. So Slovanom Bratislava vybojoval dva federálne tituly a jeden triumf v Československom pohári, trénoval aj Slovensko, Austráliu, Malajziu a Omán, na klubovej úrovni Sporting Lisabon, Fenerbahce Istanbul, Celtic Glasgow či Aston Villu. Vengloš je uznávaný futbalový expert.

Zdroj: osporte.sk, 4. 8. 2014