Kanoistika-MS: Vlček s Tarrom získali dve zlaté medaily!

11.8.2014

Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr slávil na MS v Moskve zlatý double, keď po triumfe na olympijskom kilometri nenašiel premožiteľa ani na 500 m trati.

V sobotnom finále na 1000 m si počínali výborne, po polovici trate boli druhí za Austrálčanmi Kennym Wallaceom a Lachlanom Tamem. V nasadenom tempe pokračovali aj na druhej päťstovke a napokon suverénne dopádlovali na 1. mieste. Wallaceho s Tamem zdolali o takmer sekundu. Bronz získali Srbi Marko Tomicevic a Vladimir Torubarov.

"Na štarte sme nezabrali úplne naplno, len sme pohladkali vodu, nebol to dobrý záber. Našťastie sme upokojili rozhýbanú loď. Na prvý pohľad to laik nerozozná, ale my sme to cítili. Mali sme presne určenú taktiku, naťahovať záber počas trate, v závere postupne zrýchliť, nie zhurta. Keď sme sa pozreli posledných 100 metrov pred cieľom a boli sme pred Austrálčanmi o loď, tak som si povedal, že to už dorazíme aj keby čo bolo... Keď som sa obzrel v cieli, že sme vyhrali, nechcel som tomu veriť. V K2 s Erikom sme získali novú motiváciu a po posledných neúspechoch v K4 sme museli urobiť niečo nové. Chvalabohu sa darí nám, aj Petrovi Gellemu v K1, aj mladej K4, tak sa to pekne rozdelilo a dúfam že to bude ešte pokračovať," skonštatoval Juraj Tarr a háčik lode Erik Vlček doplnil: "Od úvodu sme boli vpredu, išli sme si svoje tempo, žiadne rozptyľovanie. Maďari si na 500 m hopli, pridali, ale vôbec sa na nás nedoťahovali, tak mi bolo jasné, že asi ideme veľmi dobré tempo. Tak som sa ho snažil udržať a keď sme sa priblížili ku 200 metrov do cieľa, dal som do toho úplne všetko. Až v cieli sme sa dozvedeli, že sme sa nakoniec celý čas naťahovali s Austrálčanmi, ktorí skončili druhí. Ale to bola možno výhoda deviatej dráhy, že sme nevideli nič, čo sa na trati deje. Musím povedať, že v K2 je to zasa nová silná motivácia. Počul som od mnohých, že sa veľmi nehodím na háčika, prvého v lodi, ale teraz som hádam presvedčil aj skeptikov, že to pôjde. Mne vyhovuje, že ja môžem kormidlovať a trošku dirigovať, s Jurom sa spolupracuje super, on je ten, ktorý vie plniť požiadavky háčika, navzájom si vyhovujeme a dobre sa dopĺňame."

V dramatickom finále v nedeľu na 500 m zvíťazila slovenská posádka vďaka skvelému finišu o dve desatiny pred maďarskou posádkou Rudolf Domby, Gergely Boros. Vlček sa stal so ziskom deviatich zlatých medailí z MS najúspešnejším slovenským rýchlostným kanoistom v ére samostatnosti.

"Tušili sme, že práve Maďari budú najsilnejší súperi. Rozhodovalo sa v závere a mali sme aj trochu šťastia, keď sme ich na cieľovej čiare predbehli,“ spokojne konštatoval Erik Vlček. Bývalý člen úspešnej slovenskej "káštvorky" pridal do bohatej zbierky medailí z majstrovstiev sveta už deviatu zlatú a podľa tohto kritéria sa stal najúspešnejším slovenským jednotlivcom v histórii. O jednu zlatú medailu preskočil na vrchole medailového rebríčka Michala Riszdorfera.

"Po sobotňajšom triumfe sme sa nechceli nechať uniesť a maximálne sa ešte raz skoncentrovať. Nebolo to jednoduché, ale na druhej strane jedno zlato sme už mali a stres aj únava z nás rýchlejšie spadli,“ dodal 32-ročný Vlček.

Do Moskvy prišla komárňanská dvojica klubovo zastrešená ŠKP Bratislava s vizitkou bronzovej lode na 1000 m a šiesteho miesta na 500 m z nedávnych majstrovstiev Európy v Brandenburgu. Tréner Peter Likér obozretne tvrdil, že ho uspokojí umiestnenie do piateho miesta a poteší zisk jednej medaily. Napokon je tá medailová radosť dvojnásobná a z pohľadu odlesku aj maximálna.

"So zlatom na 500 m sme určite nerátali, keďže dlhodobo sú Bielorusi, Maďari aj Nemci veľmi dobrí. Keď sme však v nedeľu prišli na vodu, tak sme si s Erikom povedali, že dáme silný štart, potom pokračovať v tempe a 150 m do záveru na doraz, veď je to náš posledný štart. Mali sme pred sebou aj vidinu toho, že Erik môže získať deviatu zlatú medailu z majstrovstiev sveta a stanoviť nový rekord. To sa nám podarilo a prepísali sme históriu,“ skonštatoval Juraj Tarr.

Už 35-ročný skúsený reprezentant pridal aj dôležitý postreh z prípravy, ktorý ich nasmeroval k celkovému dvojnásobnému triumfu. "V maďarskom Szolnoku sme s domácimi pretekármi aj Austrálčanmi absolvovali dobré tréningy a vyladili sme formu na Moskvu. Našťastie nás obchádzali choroby, čo bolo tiež veľmi dôležité,“ podotkol Tarr.

Ďalší Slovák Peter Gelle obsadil vo finále K1 mužov na 1000 m 6. miesto. Čoskoro tridsaťročný rodák z Nových Zámkov predviedol v boji o medaily vyrovnanú jazdu. V druhej dráhe začal najpomalšie zo štartového poľa a na najlepších od úvodu strácal, druhú polovicu však mal zo všetkých najrýchlejšiu, ale stačilo to len na posun na 6. priečku. Majstrom sveta sa stal Čech Josef Dostál. "Toto je môj štýl pretekania. Sú pretekári, ktorí to valia od začiatku naplno. Ja si musím ísť svoje tempo, aj keď som vzadu. Na konci sa viem odraziť. Nie som úplne stopercentne spokojný ako v semifinále, vietor bol od chrbta, išlo sa o dosť rýchlejšie. Na posledných 250 m som sa nevedel až tak odraziť ako v semifinále. Som o priečku vyššie ako vlani, je to krásny a super predpoklad na vyjazdenie si olympijskej miestenky," uviedol Peter Gelle. V B-finále C1 mužov skončil Matej Rusnák na 5. pozícii a celkovo obsadil 14. priečku.

Singlkanoista Rastislav Kohút obsadil v A-finále C1 ôsme miesto, zo zisku zlata sa tešil talentovaný Brazílčan Isaquias Queiroz Dos Santos. Ženská kádvojka v zostave Ivana Kmeťová, Martina Kohlová skončila v B-finále druhá za rakúskym tandemom Ana Roxana Lehaciová, Viktoria Schwarzová, čo v konečnom účtovaní znamenalo 11. priečku. Martin Jankovec bol v malom finále K1 šiesty, celkovo ho klasifikovali na 15. pozícii.

Ďalšie výsledky slovenských kanoistov:

výsledky Slovákov v A-finále na 500 m:
muži:
K2: 1. Erik VLČEK, Juraj TARR (SR) 1:28,187, 2. Rudolf Domby, Gergely Boros (Maď.) 1:28,203, 3. Roman Piatrušenka, Vadim Machnev (Biel.) 1:29,292
C1: 1. Isaquias Queiroz Dos Santos (Br.) 1:47,916, 2. Sebastian Brendel (Nem.) 1:49,433, 3. Martin Fuksa (ČR) 1:49,726...8. Rastislav KOHÚT (SR) 1:53,482

B-finále:
muži:
K1: 1. Aleksej Mochalov (Uzb.) 1:38,982...6. Martin JANKOVEC (SR) 1:41,350
ženy:
K2: 1. Ana Roxana Lehaciová, Viktoria Schwarzová (Rak.) 1:44,043, 2. Ivana KMEŤOVÁ, Martina KOHLOVÁ (SR) 1:44,043

Výsledky - majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike v Moskve:
FINÁLE
Muži - 1000 m:
K1: 1. Josef Dostál (ČR) 3:25,092, 2. Miroslav Kirčev (Bulh.) 3:26,409, 3. René Holten Poulsen (Dán.) 3:26,482, ... 6. Peter Gelle (SR) 3:27,367
K2: 1. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 3:08,784, 2. Kenny Wallace, Lachlan Tame (Aus.) 3:09,637, 3. Marko Tomicevic, Vladimir Torubarov (Srb.) 3:09,857
C1: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 3:44,578, 2. Martin Fuksa (ČR) 3:48,180, 3. Attila Vajda (Maď.) 3:49,296, ... B-finále: 1. (10. celkovo) Sergiu Craciun (Tal.) 3:52,244, ... 5. (14.) Matej Rusnák (SR) 3:56,432
C4: 1. Rusko (Kirill Šamšurin, Rasul Išmuchamedov, Viktor Melantiev, Iľja Pervuchin) 3:10,701, 2. Bielorusko (Dmitrij Riabčenko, Dmitrij Vojtiškin, Denis Garaža, Alexander Volčeckij) 3:13,420, 3. Maďarsko (András Vass, Tamás Kiss, Pál Sarudi, Dávid Varga) 3:13,498

Muži - 500 m:
C2: 1. Alexej Korovaškov, Ivan Štyl (Rus.) 1:35,829, 2. Liviu Dumitrescu, Victor Mihalachi (Rum.) 1:38,381, 3. Serguey Torres Madrigal, Rolexis Baez Avila (Kuba) 1:39,385

Ženy - 1000 m:
K1: 1. Teneale Hattonová (N. Zél.) 3:49,423, 2. Tamara Csipesová (Maď.) 3:49,474, 3. Dalma Ružičičová-Benedeková (Srb.) 3:49,780
K2: 1. Emma Aastrand Jörgensenová, Henriette Engel Hansenová (Dán.) 3:33,784, 2. Alexandra Grišinová, Sofia Jurčenková (Biel.) 3:35,818, 3. Erika Medveczká, Alíz Sarudiová (Maď.) 3:35,949

Ženy - 500 m:
K4: 1. Maďarsko (Gabriella Szabóová, Danuta Kozáková, Anna Kárászová, Ninetta Vadová) 1:28,219, 2. Poľsko (Marta Walczykiewiczová, Edyta Dzeiniszewská, Karolina Najová, Beata Mikolajczyková) 1:28,942, 3. Bielorusko (Margarita Tiškevičová, Nadežda Lepešková, Oľga Chudenková, Marina Litvinčuková) 1:29,585

Zdroj: sport.sk, 9.8.2014, 10.8.2014