Grafická verzia

V Berlíne štartujú ME, slovenské akvabely zabojujú o finále

12.8.2014

Hneď v úvodný deň 32. ME v plaveckých športoch v Berlíne zasiahnu do bojov slovenské akvabely Jana Labáthová s Naďou Daabousovou. Labáthová v stredu najskôr absolvuje kvalifikáciu v technickom programe sólistiek, popoludní spoločne s oddielovou kolegyňou z Iuventy Bratislava predvedú technickú zostavu v súťaži dvojíc.

Zverenky trénerov Gábora a Nory Szauderovcov chcú v nemeckej metropole v silnej konkurencii zabojovať o postup do finále, do ktorého postúpi po sčítaní známok za technický a voľný program tucet najlepších. "Dievčatá sa v oboch súťažiach pokúsia dostať do elitnej finálovej dvanástky, aj keď to nebudú mať jednoduché. Ťažko dopredu povedať, ako to bude vyzerať v Berlíne. Veľa dievčat po OH 2012 v Londýne i po vlaňajšom svetovom šampionáte v Barcelone ukončilo kariéru, najmä v pároch nastali zmeny," povedala Nora Szauder.

Slovenky sa pripravovali na vrchol sezóny v domácich podmienkach v Žiline. Daabosuová odcestovala na ME povzbudená úspešným vystúpením na MSJ v Helsinkách, kde sa v súťaži sólistiek 11. miestom postarala o historické slovenské maximum. "V Žiline sme od pondelka do soboty absolvovali záverečnú šesťdňovú vyraďovaciu prípravu, počas ktorej sme sa zamerali najmä na synchronizáciu a doladenie detailov. Dbali sme aj na to, aby sa dievčatá udržali v dobrej kondícii. Medzinárodná plavecká federácia FINA v tomto roku zmenila pravidlá. V technickom sóle pribudli nové prvky, v duách sa sťažila choreografia a zmenila sa dĺžka hudby. Uvidíme, čo to prinesie a ako sa to odrazí na výsledkoch. V technickom duu budú dievčatá súťažiť s novou zostavou na hudbu z piesne Happy z dielne C2C Ft. Derek Martin," dodala trénerka slovenského dua.

Slovenské synchronizované plávanie bude mať v Berlíne zastúpenie aj v rozhodcovskom zbore vďaka Márii Dzurekovej. Vedúcou výpravy je predsedníčka výboru Slovenského zväzu synchronizovaného plávania Jana Labudová. Na posledných dvoch ME (2010 a 2012) slovenské akvabely neštartovali. Doteraz najlepším výsledkom SR na ME v sólach je 11. miesto (Barbara Mudrochová 1993, Mária Dzureková 2004 a 2008), v pároch 12. miesto (Veronika Feriancová- Katarína Havlíková 2004 a Dzureková-Lucia Habová 2006) a v tímoch 11. miesto (1993).

Zdroj: osporte.sk, 12. 8. 2014