Grafická verzia

Slováci chcú úspech vo Svetovom pohári napodobniť aj na MS

19.8.2014

Slovenskí reprezentanti v kanoistike na divokej vode potvrdili v záverečnom kole Svetového pohára slalomárov na divokej vode dominanciu. Z nemeckého Augsburgu si doviezli dva celkové triumfy a po jednom druhom a treťom mieste. Z titulu sa tešili deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci i singlista Michal Martikán, kajakárka Jana Dukátová skončila len tesne druhá a Matej Beňuš získal bronz. Len o vlások ušla medailová pozícia Alexandrovi Slafkovskému, ktorý skončil napokon “zemiakový.

Svoje výkony chcú Slováci potvrdiť aj na blížiacom sa vrchole sezóny – majstrovstvách sveta, ktoré sa konajú od 16. do 21. septembra v americkom lyžiarskom stredisku v Deep Creeku.

Slovenskí slalomári vo finálovom kole Svetového pohára v nemeckom Augsburgu prelomili tridsiatku prvenstiev v historickej bilancii a v počte umiestnení na stupňoch v celkovom poradí dosiahli ďalšie okrúhle číslo 60 (31-16-13).

Medailová bilancia mohla vyznieť dokonca do absolutória najmä v C1 mužov, no medzi trojicu Slovákov sa dostal na druhé miesto Brit David Florence a na “zemiakovú” pozíciu odsunul Alexandra Slafkovského. “Naši pretekári v C1 absolvovali dominantným spôsobom celý seriál Svetového pohára. Všetci traja sa dostali do finálových pretekov a vlastne až pred poslednými sa rozhodlo, že to nebude totálna dominancia a že sa Florence dostal na druhé miesto a Slafkovského odsunul na štvrté. Myslím si, že všetko sú to skvelé výsledky a ukazujú výbornú formu pred blížiacimi sa MS,” zhodnotil vystúpenie športový riaditeľ Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Róbert Orokocký.

Martikán si po dlhšej pauze vybojoval už piaty celkový titul v SP v kariére. Predtým sa tešil v rokoch 1998, 2000, 2001 a 2006. “Je to skvelé. Tento rok som sa rozhodol ísť vo všetkých pretekoch SP, niektoré sa dali zajazdiť aj lepšie, ale som rád, že sa mi po dlhšej dobe podarilo vyhrať. Takú sezónu, v ktorej som išiel všetky preteky SP, si ani nepamätám,” uviedol päťnásobný olympijský medailista.

Pre bratancov Škantárovcov to je už tretie celkové prvenstvo (2009, 2010, 2014), pričom tento rok ovládli SP, keď vyhrali tri podujatia v rade. V poslednom 5. kole si tak mohli dovoliť skončiť až na deviatom mieste. “Sme maximálne spokojní. Ešte nikdy sa nám za rok nepodarilo vyhrať toľko pretekov. Takže musíme byť spokojní a verím, že to takto bude pokračovať aj naďalej,” uviedol Peter Škantár.

Jana Dukátová si vybojovala celkové striebro. “Máme za sebou niekoľko týždňov cestovania a fyzického vypätia, ktoré so sebou prináša Svetový pohár. Zdolala ma Rakúšanka Corinna Kuhnleová iba o desať bodov, ktoré som stratila v španielskom Seu d’Urgell. V našej kategórii je veľká konkurencia a nikto nemá takú dominanciu, ako je to napríklad u mužov. To dokumentuje aj ten malý rozdiel medzi prvou a druhou. Takže s druhým miestom som spokojná,” uviedla.

Z celkového bronzu v prestížnom seriáli sa tešil kanoista Matej Beňuš. Na to, aby sa dostal na medailové priečky, musí zdolávať aj svojich krajanov. “Zdravá konkurencia medzi nami samozrejme je. Či doma alebo na svetových pretekoch, vždy sa pohybujeme v prvej sedmičke štartového poľa. Aj domáce preteky majú potom svetovú úroveň a ťaháme sa. Tretie miesto je pre mňa o to cennejšie, že na začiatku sezóny mi nevyšli nominačné preteky a nedostal som sa do reprezentačnej trojky,” poznamenal Beňuš.

Po úspešnom SP sa reprezentanti teraz sústredia na majstrovstvá sveta. Americký Deep Creek je však plný nástrah a rozhodovať nemusí len pripravenosť pretekárov, ale aj poveternostné podmienky. “Naši elitní pretekári tam absolvovali prípravu pred posledným kolom SP, keď tam išli na desať dní. V septembri však budú podmienky úplne iné. Najmä klimatické môžu výrazne ovplyvniť výkony pretekárov. Teraz nás čaká mesiac prípravy na to, aby sme potvrdili pozície Slovenska vo Svetovom pohári,” uviedol generálny manažér SZKDV Richard Galovič.

Samotní reprezentanti netaja medailové ciele. “Po tejto vydarenej sezóne máme veľmi vysoké ambície, chceme zasiahnuť do boja o najvyššie priečky. Spravíme všetko pre to, aby sme podali najlepší výkon. Bude to však náročné a preteky ovplyvní veľa vonkajších faktorov. Bude rozhodovať momentálna forma,” uviedol P. Škantár. “Mojím cieľom je prebojovať sa do finále, absolvovať čistú jazdu a mať najrýchlejší čas zo všetkých,” uviedol Martikán. “Veľmi rada by som získala medailu, akúkoľvek,” povedala Dukátová.

“Nemôžeme tam ísť s malými ambíciami. Mali by sme bojovať o medaily v troch kategóriách a ak budú všetci zdravotne v poriadku, tak by sme chceli zaútočiť aj v hliadkach,” dodal Orokocký.

Zdroj: canoeslalom.sk, 17.8.2014