Deviaty súťažný deň OH mládeže: Prvá medaila pre slovenskú výpravu

26.8.2014

Až v deviaty súťažný deň OH mládeže v Nankingu sa Slovensko dočkalo vytúženej medaily. Postarala sa o ňu atlétka Michaela Pešková, členka AK AŠK Slávia Trnava a Národného športového centra. Mimochodom, maskota OHM Leleho - k striebornej medaile za druhé miesto - jej pred zhruba dvadsaťtisíc divákmi odovzdala olympijská víťazka na tejto trati z Los Angeles 1984, dnes členka exekutívy Medzinárodného olympijského výboru Nawal El Moutawakelová z Maroka.

Do A-finále postúpila Pešková s tretím najlepším časom 59,44 s za dvoma pretekárkami, ktoré si v rozbehoch utvorili osobné rekordy - Magermanová z JAR 58,57 s a Nemka Demesová 58,68 s. Vo finále však bolo treba bežať ešte rýchlejšie. Pešková sa od začiatku držala dobre, aj keď jej tréner Eduard Čordáš stopkami nameral, že po ôsmu prekážku bežala stále na úrovni svojho rozbehového výkonu. Zato medzi deviatou a desiatou prekážkou bežala najrýchlejšie zo všetkých a na poslednej prekážke ešte viedla! V závere však neodolala silnému finišu Juhoafričanky Gezelle Magermanovej, ktorá vyhrala v osobnom rekorde 57,91 s. Pešková prebehla métou ako druhá v osobnom rekorde 58,26. Tento čas je zároveň jej už v poradí 8. dorastenecký a 3. juniorský slovenský rekord na tejto trati! Bronz získala takisto v osobnom maxime 58,60 s Dánka Kirkegaardová.

Mne sú tie striebra asi súdené...!,“ bola prvá veta Michaely Peškovej v novinárskej mixzóne. Narážala na to, že aj na vlaňajšom európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v holandskom Utrechte skončila druhá. Odvtedy však výkonnostne veľmi vyrástla. Na EYOF brala striebro za výkon 1:00,68 min, čo bol vtedy tiež dorastenecký rekord SR. Teraz bola až o 2,42 sekundy rýchlejšia!

Po prvej vete sa Michaela Pešková rozhovorila o svojich pocitoch viac, aj keď veľa viet zo seba vydať nevedela. „Samozrejme, som veľmi šťastná, ale mrzí ma, že som na posledných metroch stratila prvé miesto. Veľmi som chcela vyhrať a myslela som si, že sa mi to podarí, nevyšlo to však. Rozhodli posledné metre, keď som ja už nevládala. Vyhrala lepšia. Aby som nabudúce vyhrala ja, budem musieť ešte viac trénovať... Čas ma však veľmi potešil, utvorila som ním tri rekordy zároveň. Som s ním veľmi spokojná, nečakala som, že si dnes zabehnem , osobák´. Tejto disciplíne sa venujem len dva roky – predtým som behala šprinty a 100 m prekážok - a teší ma, že stále napredujem.

Trénerský veterán  z Trnavy, už 75-ročný Eduard Čordáš, bol s výkonom svojej zverenky samozrejme veľmi spokojný. „Miška odviedla to, na čo bola pripravená. Ja som od nej očakával takýto výkon a približne aj taký čas, aký dosiahla. Medzi deviatou a desiatou prekážkou vydala zo seba maximum, vo finiši jej už tie sily chýbali. Škoda, že v závere podľahla Magermanovej, ale treba objektívne povedať, že na čas pod 58 sekúnd Pešková ešte nemá,“ hodnotil a dodal: „Už bolo načase, že sme tu v Nankingu získali medailu!

V boxerskom ringu Michal Takács uspel v zápase o piate miesto v kategórii do 56 kg v dueli s Tunisanom Mekkim Ben Saidom, skončil teda rovnako ako na aprílových juniorských majstrovstvách sveta v Sofii. Takács vyhral pomerne tesne 2:1, keď pomer bodov u jednotlivých rozhodcov bol 29:28, 29:28, resp. 27:30.

„Bol to dosť ťažký a miestami nervózny zápas. Ako vysvitlo po zverejnení bodovania jednotlivých rozhodcov, po dvoch kolách bol stav vyrovnaný. Ale v treťom bol Michal zjavne lepší, v podstate neinkasoval žiadny úder,“ informoval Takácsov tréner Pavol Hlavačka, ktorý na margo súpera dodal: „Na MS juniorov bol Tunisan takisto ako Michal vo štvrťfinále, ale skončil za ním a miestenku do Nankingu dostal vďaka tomu, že strieborný z MSJ – Kazach – na OHM neštartuje.“

Tréner hovoril, že s výkonmi svojho zverenca na OHM je spokojný: „V oboch zápasoch potvrdil, že patrí do juniorskej svetovej špičky,“ konštatoval. „Pritom v boxerskom turnaji patril k najmladším. Napríklad Brit McGrail, s ktorým tesne prehral v prvom kole a ktorý dnes získal bronz, je o rok starší,“ poznamenal Pavol Hlavačka. Podľa jeho slov Michal Takács v Nankingu výkonnostne jednoznačne patril do bojov o medaily. Lenže..

Nášmu trénerovi sa nepáči boxerský kvalifikačný systém na toto podujatie. V každej hmotnostnej kategórii mohli súťažiť len šiesti borci. To znamená, že dvaja mali voľný žreb a hneď išli do súboja o medaily. To platilo aj pre Alžírčana Tamma, ktorý v zápase o bronz jasne prehral s McGrailom. „Pritom tento Alžirčan, ktorého Michal na MSJ zdolal, mal v 1. kole voľný žreb. Odboxoval tu dva zápasy, oba prehral, a predsa je štvrtý - teda pred Takácsom. To je čudný systém. Keby v každej kategórii bolo osem borcov, všetci by mali rovnaké podmienky, ale takto to neplatilo,“ hovorí Pavol Hlavačka.

Pre 17-ročného odchovanca galantského boxu, potom borca BC Stavbár Nitra a dnes člena ŠKP Bratislava, sa olympiádou mládeže tohtoročná účasť na vrcholných podujatiach ešte nekončí. V októbri Michala Takácsa čakajú ME mládeže v Záhrebe.

Zdroj: olympic.sk, 25.8.2014