Grafická verzia

MS: V Granade začne boj o Rio, Slováci chcú uspieť

5.9.2014

Necelé dva roky pred začiatkom olympijských hier v roku 2016 v brazílskom Riu de Janeiro sa začnú boje športových strelcov o miestenky na toto najvýznamnejšie podujatie.

Prvú možnosť zaistiť si účasť na hrách pod piatimi kruhmi ponúka 51. svetový šampionát v streľbe zo všetkých zbraní v Granade (8. - 19. 9. 2014). V Španielsku sa od pondelka postupne predstaví 34 slovenských reprezentantov. Vo výbere je po sedem puškárov a pištoliarov, jeden strelec na bežiaci terč, osem skeetarov, deväť trapistov a dvaja zástupcovia v dvojitom trape.

Pred štyrmi rokmi v nemeckom Mníchove bola bilancia SR priaznivá: deväť medailí (1 - 3 - 5) a dve miestenky na OH. Teraz má výprava skromnejšie ambície, ale napriek tomu aj v Andalúzii bude viacero adeptov na prienik medzi absolútnu špičku.

"Ak sa nám podarí dosiahnuť nejaké medailové umiestnenie, tak to automaticky bude znamenať aj zisk olympijskej miestenky. Minimálne dve medaily v kategórii dospelých by nás veľmi potešili, to je reálny cieľ. Nebudeme si zbytočne klamať, ale sme v situácii, že nemôžeme mať príliš veľké oči. V kategórii juniorov pomýšľame na jeden až dva cenné kovy v jednotlivcoch a jednu medailu v družstvách. Poteší nás však každé finálové umiestnenie," povedal prezident Slovenského streleckého zväzu (SSZ) Miloslav Benca.

Najväčšie ambície má Slovensko v brokových disciplínach, v ktorých sú jeho hlavnými nádejami na úspech olympijské medailistky - trapistka Zuzana Štefečeková a skeetarka Danka Barteková. Prvá menovaná sa pred štyrmi rokmi v Mníchove stala premiérovo majsterkou sveta, druhá získala bronz a obe si odniesli olympijské miestenky. Aj tentoraz patria do okruhu favoritiek a zrejme by neprotestovali, keby sa opäť dostali na stupeň víťazov.

Granadská strelnica nie je pre Slovákov neznámou. Pred rokom sa na nej uskutočnili preteky Svetového pohára, na ktorých triumfovala Zuzana Štefečeková v trape žien. "Naši reprezentanti ju majú zmapovanú z vlaňajška, ale aj tohto roka, keď tam boli na sústredení. Samozrejme, teraz môže byť počas súťaže iné počasie, svetlo, atmosféra i tlak, keďže MS všetkých zbraní sú raz za štyri roky," tvrdí Benca.

MS 2014 predstavujú v tomto olympijskom cykle premiérovú šancu zabojovať o miesta do Ria. Šance zvyšuje skutočnosť, že v Granade sa v jednotlivých disciplínach rozdá viac miesteniek ako na pretekoch Svetového pohára.

V úvodný súťažný deň zasiahnu v Granade do bojov Zoltán Baláž vo vzduchovej puške mužov, Pavol Kopp, Juraj Tužinský Ján Fabo v eliminácii ľubovoľnej pištole mužov, v trape mužov Erik Varga, Marián Kovačócy, Benjamín Jurkovič a medzi juniormi Michal Slamka, Adrián Drobný, Matúš Dudo.

Nominácia Slovenska na 51. MS v streľbe zo všetkých zbraní v španielskej Granade (8. - 19. 9. 2014):

puška:
muži: Zoltán Baláž (ĽM 3x40, VzPu 60), Miroslav Varga (ĽM 60)
ženy: Daniela Demjén-Pešková, Jana Hyblerová (obe ŠpPu 3x20, ŠpPu 60, VzPu 40)
juniori: Ondrej Holko (ĽM 3x40, ĽM 60, VzPu 60)
juniorky: Klaudia Kolárovská (ŠpPu 3x20), Lucia Novosedlíková (VzPu 40)

pištoľ:
muži: Juraj Tužinský, Pavol Kopp, Ján Fabo (všetci ĽPi 60, VzPi60)
ženy: Lenka Gajanová (VzPi 40)
juniori: Peter Baláž (ĽPi 60, VzPi 60)
juniorky: Samuela Ernstová, Klaudia Garčalová (obe VzPi 40)

bežiaci terč:
muži: Ľubomír Pelach (BT 30+30, BT 40 mix)

brokové disciplíny:
muži: Štefan Zemko, Filip Kucharovič (obaja skeet), Erik Varga, Marián Kovačócy, Benjamín Jurkovič (všetci trap), Hubert Andrzej Olejnik (dvojitý trap)
ženy: Danka Barteková, Monika Štibravá-Zemková, Andrea Stranovská (všetky skeet), Zuzana Rehák Štefečeková, Nina Slamková, Lucia Boorová (všetky trap)
juniori: Dominik Krčmár, Peter Zemko (obaja skeet), Michal Slamka, Adrián Drobný, Matúš Dudo (všetci trap), Filip Praj (dvojitý trap)
juniorky: Veronika Sýkorová (skeet)

Zdroj: sport.aktuality.sk, 4. 9. 2014