Grafická verzia

V Baku intenzívne pripravujú budúcoročnú premiéru Európskych hier, SOV môže už dnes rátať s viac než 80 športovcami

10.9.2014

V azerbajdžanskej metropole Baku intenzívne pripravujú I. európske hry, ktoré sa uskutočnia 12. – 26. júna 2015. Minulý týždeň sa o stave príprav priamo na tvári miesta presvedčila koordinačná komisia Európskych olympijských výborov (EOV), vedená Grékom Spyrosom Capralosom. Bola to už štvrtá návšteva tejto komisie v Baku od pridelenia práva usporiadať EH tomuto mestu v decembri 2012, ale prvý raz sa na nej zúčastnil generálny sekretár Slovenského olympijského výboru (SOV) Jozef Liba. Prezident EOV a iniciátor založenia Európskych hier Patrick Hickey ho do komisie menoval len nedávno.

Jozef Liba sa priamo na tvári miesta presvedčil, že prípravy Baku na EH 2015 prebiehajú veľmi intenzívne. Organizačný výbor podujatia (BEGOC) na čele s výkonným riaditeľom, azerbajdžanským ministrom mládeže a športu Azadom Rahimovom a s operatívnym riaditeľom Britom Simonom Cleggom v súčasnosti už zamestnáva okolo sedemsto ľudí. Medzi nimi aj Slovenku Simonu Vargovú, ktorej angažovanie do BEGOC odporučil SOV. Organizačný tím má vskutku medzinárodný charakter. Sú v ňom mnohí ľudia so skúsenosťami u príprav OH 2012 v Londýne či ZOH 2014 v Soči. Jeho zamestnanci môžu na získavanie skúsenosti využiť aj študijné pobyty na dvoch tohtoročných veľkých multišportových podujatiach – na Hrách Commonwealthu na prelome júla a augusta v škótskom Glasgowe a na Ázijských hrách, ktoré sa v juhokórejskom Inčeone uskutočnia na prelome septembra a októbra.

Organizátori členom koordinačnej komisie EOV oznámili, že došlo k definitívnemu uzavretiu športového programu podujatia. V Baku bude viac než šesťtisíc športovcov zo všetkých krajín Európy súťažiť v 20 športoch, z toho v troch neolympijských (karate, squash a sambo). Projekt podujatia je koncentrovaný s jednou výnimkou priamo na územie mesta Baku. Prepravný čas z olympijskej dediny na najvzdialenejšie športovisko v meste sa odhaduje na 42 minút. Excentricky sú plánované len súťaže v rýchlostnej kanoistike, ktorá bude mať samostatnú olympijskú dedinu v 300 kilometrov vzdialenom Mingačevire.

V čase pridelenia EH 2015 malo mesto len niekoľko športovísk, ktoré si vyžadujú renováciu. Na väčšinu súťaží preto budujú nové športoviská, čo ilustrujú aj čerstvé fotografie Jozefa Libu. Na plážový volejbal a plážový futbal použijú len dočasné športoviská. Impozantná olympijská dedina s 13 výškovými budovami, v ktorých je 1042 rozľahlých apartmánov s viac než sedemtisíc lôžkami, je však už hotová. Vlani v júni premiérovo prichýlila účastníčky európskeho šampionátu v modernej gymnastike. To bola zároveň prvá testovacia súťaž pred EH 2015.

Počnúc októbrom sa až do apríla postupne uskutočnia testovacie súťaže aj vo všetkých ostatných športoch. Vo väčšine prípadov budú mať podobu len národných súťaží, ale v horskej cyklistike v októbri 2014, v stolnom tenise vo februári, vo všetkých gymnastických disciplínach v marci a v boxe aj v zápasení v apríli 2015 budú mať medzinárodný charakter.

V deviatich z celkového počtu 28 letných olympijských športov budú I. európske hry v Baku súčasťou kvalifikačného procesu na Hry XXXI. olympiády v Riu de Janeiro. V streľbe víťazi všetkých 15 súťaží priamo postúpia na olympiádu. To isté platí aj pre víťazov stolnotenisových dvojhier. V triatlone víťazi v oboch kategóriách vybojujú miestenku do Ria pre svoju krajinu. V lukostreľbe, troch disciplínach cyklistiky, taekwonde aj v plážovom volejbale budú účastníci EH získavať body do svetového rebríčka, ktorý bude rozhodujúci pre postup na olympiádu.

V atletike a v plávaní budú príslušné medzinárodné federácie z Baku uznávať splnenie olympijských limitov. Treba však povedať, že tieto dva kľúčové olympijské športy budú mať na EH oklieštenú účasť, pretože ich európske federácie si neželali konkurenciu voči ich lukratívnym európskym šampionátom. V atletike budú iba počas dvoch dní súťažiť len miešané tímy (pri skoku do výšky aj o žrdi sa plánujú súťaže v uliciach mesta). Účasť vo všetkých plaveckých športoch je zase obmedzená do vekovej hranice 17 rokov. V rámci skokov do vody bude aj ukážka podvodných plaveckých disciplín. Ďalší experiment plánujú organizátori v džude, kde sa budú konať aj dve súťaže slepých džudistov.

Slovensko má už 9 mesiacov pred začiatkom podujatia istú účasť približne 80 športovcov. V atletike môžeme postaviť miešané družstvo maximálne s 50 športovcami (25 mužov plus 25 žien). V rýchlostnej kanoistike máme istých 16 miest – 12 pre mužov a 4 pre ženy. V zápasení budú EH 2015 zároveň európskym šampionátom, Slovensko môže postaviť 10 športovcov - 5 voľnoštýliarov, 4 „klasikov“ a 1 ženu. V športovej gymnastike máme istú účasť 1 muža a 1 ženy, v lukostreľbe 1 ženy. Istá by na základe rebríčkového postavenia mala byť aj účasť nášho družstva streetbalistiek so štyrmi basketbalistkami, tam však SOV ešte čaká na oficiálne potvrdenie.

Predpokladá sa, že zo Slovenska by sa mali, resp. mohli zúčastniť aj športovci súťažiaci v plaveckých športoch, streľbe, džude, boxe, šerme, cyklistike, stolnom tenise, triatlone, plážovom volejbale a v karate. Uzávierka tzv. long listu (širší okruh potenciálnych účastníkov) je stanovená na 12. marca 2015 a definitívna uzávierka prihlášok na 1. mája 2015. Kalkuluje sa, že celkový počet slovenských športovcov by mala prevýšiť číslo sto. Mnoho slovenských účastníkov EH v Baku by sa malo prebojovať aj na OH 2016.

Už od júna prebieha nábor dobrovoľníkov pre I. európske hry. Prihlásiť sa môžu aj záujemcovia zo Slovenska, ktorí sú jazykovo disponovaní.

Zdroj: olympics.sk, 9.9.2014