Grafická verzia

Tucet Slovákov s finančnou podporou z celosvetového štipendijného programu

19.9.2014

Atléti Matej Tóth, Lucia Klocová a Libor Charfreitag, športoví strelci Zoltán Baláž a Daniela Demjén-Pešková, gymnasta Samuel Piasecký, triatlonista Richard Varga, vodný slalomár Martin Halčin, rýchlostný kanoista Matej Rusnák, plavec Richard Nagy a dvojica plážových volejbalistiek Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová budú až do konca olympijských hier 2016 v Riu de Janeiro poberať podporu z celosvetového štipendijného programu Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru.

Tucet športovcov navrhol Slovenský olympijský výbor (SOV), ktorému dodali podklady národné športové federácie. Návrh SOV akceptoval MOV, ktorý nový cyklus štipendijného programu spustil v septembri. Vďaka MOV dostane dvanástka slovenských športovcov viac ako 180-tisíc eur. Individuálni športovci počas dvoch rokov budú dostávať sumu v priemere 800 dolárov mesačne, u dvojice plážových volejbalistiek v rámci osobitného projektu podpory kolektívneho športu pôjde o celkovú sumu 60-tisíc dolárov. Prostriedky môžu športovci použiť na financovanie celkového zabezpečenia svojej prípravy na olympijské hry 2016 (vrátane športového materiálu, doplnkov výživy, telovýchovno-lekárskych prehliadok, masáží a pod.), ako aj účasti na súťažiach. Okrem toho z prostriedkov OS MOV budú mať financovanú účasť na jednom kvalifikačnom podujatí na OH v Riu.

Okrem dvanástky 'letných' športovcov získal mimoriadne štipendium zjazdový lyžiar Adam Žampa na podporu prípravy na zimné olympijské hry 2018 v Pjongčangu. Podporu dostal na preklenutie obdobia do spustenia samostatného programu Olympijskej solidarity MOV. SOV podporil nedávny tréningový pobyt Adama Žampu na Novom Zélande.

"Vybraných športovcov považujeme za tých, ktorí budú tvoriť základ Slovenského olympijského tímu, preto chceme touto cestou skvalitniť ich prípravu," uviedol prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár. V novom Slovenskom olympijskom tíme, ktorý vytvoria kandidáti na štart na olympijských hrách v Riu spolu so štipendistami, bude ďalších 22 'letných' športovcov (atléti a atlétky Martina Hrašnová, Marcel Lomnický, cyklisti Peter Sagan, Peter Velits, štvorkajak Gábor Jakubík, Matej Michálek, Marek Krajčovič, Viktor Demin, dvojkajak Juraj Tarr, Erik Vlček, strelci a strelkyne Zuzana Štefečeková, Danka Barteková, Erik Varga, Andrzej Olejník, Juraj Tužinský, vodní slalomári Michal Martikán, Peter a Pavol Hochschornerovci, Jana Dukátová, Ladislav a Peter Škantárovci a zápasník Isván Lévai). Okrem nich do tímu zaradili aj troch zástupcov zimných športov (Anastasia Kuzminová, Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová). Nový tím podporila spoločnosť Tipos bez pár desiatok tisíc sumou jeden milión eur. "V zálohe sú ďalší kandidáti, ktorí majú otvorené dvere do Slovenského olympijského tímu. Dnes sme schválili aj program Slovenského olympijského tímu mládeže ako formy podpory dvanástich talentov, o ktorých si myslíme, že by mohli mať predpoklady zúčastniť sa a dosahovať výsledky na ďalších olympijských hrách," doplnil František Chmelár. V Slovenskom olympijskom tíme sú zatiaľ zaradení športovci, ktorí sa už kvalifikovali na olympijské hry do Ria, alebo na vrcholných svetových podujatiach dokázali, že patria k svetovej špičke.

Zdroj: osporte.sk, 18.9.2014