Grafická verzia

MS v pretláčaní rukou: Slovensko už so 7 medailami, zlatá opäť Martinkovičová

19.9.2014

Slovenskí reprezentanti získali na 36. majstrovstvách sveta vo Vilniuse (17. - 20. 9.) už sedem medailových umiestnení (bilancia: 3 - 1 - 3) a potvrdili, že v tomto športovom odvetví patria k absolútnej špičke.

V kategórii do 21 rokov vystúpila počas štvrtkového druhého súťažného dňa na najvyšší stupienok Rebeka Martinkovičová, ktorá zvíťazila v súťaži pravou rukou do 70 kg a k stredajšiemu zlatu v 'ľavačke' pridala v litovskej metropole svoj druhý najcennejší kov. "Bola som šťastná už po ľavej ruke. Dala som do toho všetko. Tento rok bol pre mňa veľmi ťažký, končila som školu, potom prišli prijímačky na vysokú školu a dva šampionáty - ME i MS. Je to neuveriteľné," uviedla Rebeka Martinkovičová.

Dominik Glod tiež v 'sedemdesiatke' a rovnako v kategórii do 21 rokov sa po najlesklejšom kove v 'ľavačke' musel vo štvrtok uspokojiť v súťaži pravou rukou so striebrom. Bronz si v kategórii do 18 rokov vybojovala v 'pravačke' rovnako ako v stredu v súťaži ľavou rukou Andrea Kušnieriková do 60 kg, ktorá odsunula na 4. priečku krajanku Klaudiu Liškovú. Štvrtú štvrtkovú medailu, celkovo siedmu pre SR na MS 2014, získal v 'pravačke' v hmotnosti do 75 kg talentovaný Filip Hritz v kategórii do 18 rokov.

"Vo štvrtok sme mali ešte úspešnejší deň ako v stredu, medzi juniormi sme získali v pravačke o jednu medailu viac ako na úvod šampionátu v ľavačke," informoval prezident Slovenskej asociácie pretláčania rukou (SAPR) Marian Čapla a pokračoval: "Martinkovičová má druhé zlato po fantastickom výkone. Rebekin zápas s Ruskou Karajevovou patril k ozdobám šampionátu. Glod mal po včerajšom zlate veľkú motiváciu aj v pravej ruke, nad jeho sily však bol dnes Rus Makarov. Pre Dominika to bolo posledné vystúpenie v kategórii do 21 rokov, od najbližšej súťaže sa presunie už do kategórie mužov. Andrea Kušnieriková má už druhý bronz vo Vilniuse, keď uspela v medailovom súboji proti Klaudii Liškovej."

Šéf SAPR pozitívne hodnotil aj účinkovanie Hritza. "Filip sa ziskom bronzu postaral o najväčšie prekvapenie našej doterajšej účasti na MS. Po stredajšom nevýraznom výkone to bol vo štvrtok iný Filip, bojoval ako skúsený harcovník. Odmenou mu bol vynikajúci výsledok. Nechýbalo veľa a mohol byť aj vo finále. O ešte lepšie umiestnenie ho pripravili jemné taktické chybičky prameniace aj z menších skúseností," doplnil Marian Čapla.

V piatok sa za stolmi po prvý raz v rámci 36. MS v Litve predstavia seniori, a to v súťaži ľavou rukou. Medzi najväčšie želiezka Slovákov patria v kategórii žien Lucia Debnárová do 60 kg a medzi mužmi Juraj Michalička (nad 110 kg).

Zdroj: osporte.sk, 18.9.2014