Grafická verzia

Pretekársky limit MMM je naplnený, organizátorov teší záujem žien

24.9.2014

Už desať dní pred štartom Medzinárodného maratónu mieru je naplnený limit 10.200 účastníkov.

Organizátori 91. ročníka MMM zároveň predstavili mená najväčších favoritiek košického maratónu a aj knižnú publikáciu, ktorá mapuje 90 rokov podujatia.

Počet prihlásených účastníkov na 91. ročník MMM dosiahol hranicu 10.200, čo bol maximálny limit pre tento ročník. "V tomto momente je registrácia ďalších pretekárov zastavená, keďže sme na limitnom čísle 10.194. Ak sa niektorí účastníci odhlásia, tak doplníme ďalšími záujemcami, ale registrácia momentálne nie je možná," uviedol organizátor Branislav Koniar.

Na svete je už aj knižná publikácia "90 rokov v príbehoch, faktoch a číslach," ktorá vypovedá o známych, ale aj menej známych faktoch z histórie MMM. Jej autormi sú Bohuš Matia, Marián Šimo a Branislav Koniar, štatistický prehľad pridal Marián Kalabus. "Kniha prináša mnoho nových pohľadov a aj príbehy, ktoré už boli prerozprávané. Je to pekné dielo, ktoré poslúži aj budúcim generáciám, aby mali v čom pokračovať," uviedol jeden z tvorcov publikácie Koniar.

Organizátori už dávnejšie avizovali príchod viacerých zaujímavých hostí. Do Košíc v piatok 3. októbra priletí legendárny britský bežec Ron Hill presne po 40. rokoch od svojho štartu na MMM. Hill bol prvým bežcom histórie, ktorý v maratóne dosiahol čas pod 2 hodiny a 10 minút. Podarilo sa mu to v roku 1970 na Hrách Commonwealthu (2:09:28,8). Jeho bohatý program v Košiciach sa začne už jeho piatkovou účasťou na hokejovom zápase domáceho HC proti Zvolenu.

Pod názvom "Women Friendly Marathon" sa vydá na trať štafeta. ktorú rozbehne slovenská ženská bežecká jednotka na dlhých tratiach Katarína Berešová. Na druhom úseku ju vystrieda námestníčka primátora Košíc Renáta Lenártová. Treťou v štafete bude riaditeľka organizácie Košice - Turizmus a na záverečnom úseku sa prestaví hovorkyňa Skupiny VSE Andrea Danihelová. "Tento ročník bude pamätný aj pre mňa osobne, keďže ma čaká beh v rámci ženskej štafety. Teším sa na túto výzvu. Snažím sa trénovať už od leta a dúfam, že to dobre dopadne. Tento víkend je považovaný za zlatý víkend mesta Košice," uviedla Lenártová.

Na stredajšej tlačovej konferencii organizátori predstavili mená najväčších favoritiek 91. ročníka MMM. "U žien sme traťový rekord posunuli už vlani na úctyhodných 2:27 a uvidíme ako to bude tento rok. Predpoklady na posunutie rekordu však sú aj tentoraz, trebárs Keňanka Lydia Ruttová má osobný rekord 2:28," prezradil Koniar. Okrem  Ruttovej by sa o prvenstvo medzi ženami mali uchádzať aj Etiópčanky Abeba Tekulu Gebremeskelová (2:30:18, Varšava 2013 - 2. miesto), Halima Hassen Berisová (2:30:26, Hannover 2012 - 3. miesto), Lemelem  Berha Yachemová (2:29:42, Košice 2013 - 3. miesto) či Slovenka Ingrid Petnuchová (2:48:23, Košice 2008 - 6. miesto).

Na aktuálnom ročníku MMM sa v rôznych disciplínach predstaví až 3300 žien. "Je to životný trend a ženy na Slovensku konečne začali behávať a relaxovať týmto spôsobom. Cesta, ktorú sme nastúpili cez program Women Friendly Marathon sa odzrkadľuje," dodal Koniar.

Zdroj: sport.sk, 24.9.2014