Grafická verzia

V piatok 3.októbra začínajú MS v športovej gymnastike v čínskom Nan-ningu

29.9.2014

Na blížiacich sa majstrovstvách sveta v športovej gymnastike v čínskom Nan-ningu (súťažné boje 3. - 12. októbra) bude Slovensko reprezentovať dvojica zo Slávie UK Bratislava Barbora Mokošová a Slavomír Michňák.

Najlepší gymnasta SR ostatných rokov a olympionik z Londýna 2012 Samuel Piasecký je po zranení a operačných zákrokoch v rekonvalescencii, súťažne by sa mal predstaviť na budúci rok.

Dvadsaťdeväťročný rodák z Košíc (nar. 31. októbra 1984) Piasecký koncom apríla na pretekoch vo Francúzsku spadol pri zostave v prostných na konci skokového radu pri salte vzad, zle doskočil a neštartoval na májových ME v bulharskej Sofii.

"Samo mal problémy s meniskami oboch kolien, podrobil sa operačným zákrokom. Neskôr absolvoval náročnejšiu operáciu ľavého kolena - plastiku predného krížneho väzu. Všetko dopadlo dobre, cvičenia na ruky už trénuje dlhšie, postupne začína zaťažovať aj nohy," informoval šéf sekcie mužov športovej gymnastiky v Slovenskej gymnastickej federácii (SGF) a reprezentačný kouč mužov SR Martin Zvalo, ktorý je aj osobným trénerom Piaseckého. Jeho zverenec sa nedostane na súťažné pódiá v tomto kalendárnom roku.

"Radi by sme však boli, keby štartoval na majstrovstvách Európy vo francúzskom Montpellieri, tie budú v apríli 2015. Mám predstavu, že by sa predstavil na jednom či dvoch náradiach - na bradlách a hrazde. Prioritným cieľom pre Sama je však štart na olympijských hrách v roku 2016 v brazílskom Riu de Janeiro."

Prezident Slovenskej gymnastickej federácie Ján Novák mal tiež radosť zo zlepšovania sa Piaseckého zdravotného stavu a jeho úspešnej rekonvalescencie.

"Samo už trénuje. Potešiteľné je, že chce pokračovať, je nabudený a pozitívne naladený," podotkol J. Novák a na margo dovedna päťnásobného finalistu na náradiach v rámci majstrovstiev Európy (5. na bradlách a 7. na hrazde v Montpellieri 2012, 5. na bradlách v Miláne 2009 a 8. na bradlách vo Volose 2006) a majstrovstiev sveta (8. na bradlách v Rotterdame 2010), pokračoval: "Potešila nás aj informácia, že sa Samo dostal medzi slovenských športovcov, ktorí budú až do konca OH 2016 v Riu de Janeiro poberať podporu z celosvetového štipendijného programu Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru." Tucet športovcov navrhol Slovenský olympijský výbor (SOV), ktorému dodali podklady národné športové federácie.

"Na olympijských hrách v roku 2016 v Brazílii by sme chceli mať zastúpenie. O jednu miestenku pre mužov a jednu pre ženy chceme zabojovať na budúcoročných októbrových majstrovstvách sveta v škótskom Glasgowe, ktoré budú zároveň aj olympijskou kvalifikáciou," dodal šéf SGF Ján Novák.

Zdroj: sport.sk, 25.9.2014