Grafická verzia

Minister školstva Peter Pellegrini ocenil trénerov mládeže

7.10.2014

Spolu 63 trénerov mládeže z 32 športových odvetví si v pondelok v bratislavskej hale Mladosť prevzalo z rúk ministra školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ SR) Petra Pellegriniho ocenenie za celoživotnú prácu a za výnimočné úspechy svojich zverencov v roku 2013.

V prvej skupine, v ktorej boli tréneri mládeže oslavujúci minulý rok okrúhle životné jubileum (50, 60, 70, 80 rokov), bolo 21 kormidelníkov športových talentov. V druhej skupine, v ktorej boli objavitelia úspešných mladých športovcov - medailistov v dorasteneckom a juniorskom veku z ME a MS, figurovalo štyridsaťdva trénerov.

Medzi vzácnymi lanskými jubilantmi bol aj dlhoročný hokejový tréner Břetislav Guryča, ktorý minulý rok oslávil 80 rokov života.

"Vôbec som nečakal, že si niekto na nás, ktorí dlhé roky pracujeme s mládežou, aj spomenie. Pozvanie na túto slávnosť ma veľmi milo prekvapilo. Som rád, že si nás takto uctili. Už dlhé roky počúvam zo všetkých strán, že sa treba starať o športovú mlaď, ale realita v tomto smere je trochu iná," povedal bývalý ligový tréner Slovana Bratislava, Košíc, Zvolena, ktorý už tridsať rokov trpezlivo zaúča do tajov hokeja malé deti z Bratislavy.

V podobnom duchu hovoril po slávnosti aj bývalý 17-násobný československý futbalový reprezentant a dlhoročný tréner bratislavských malých futbalistov Ivan Hrdlička. "Voľakedy som v Slovane viedol okrem Mareka Hamšíka či Petra Fabuša aj Sziládra Németha. A dnes vediem už Szilárdovho syna. Takže až pri tejto výmene generácii si uvedomujem ako ten čas aj pre nás trénerov malých športovcov neuveriteľne rýchlo beží. Pozvanie na túto slávnosť ma milo prekvapilo, lebo v minulosti nebývalo zvykom, že si niekto spomenul aj na nás, ktorí pracujeme s tými najmenšími športovcami," zdôraznil 70-ročný Ivan Hrdlička, ktorý v drese Slovana vybojoval v roku 1969 Pohár víťazov pohárov (PVP) a v drese ČSSR hral aj na MS 1970 v Mexiku.

Práve moment, že všetci ocenení tréneri stáli a stoja na začiatku cesty mnohých významných slovenských športovcov, spomenul vo svojom príhovore aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini.

"Hoci v súčasnosti široká športová verejnosť mená mnohých z vás vôbec nepozná, fakt, že ste stáli na začiatku úspešnej športovej činnosti mnohých súčasných reprezentantov Slovenska vám už nikto nezoberie. Práve vy ste ich počas dlhej a tvrdej práce naučili disciplíne, trpezlivosti, dennému režimu a každodennému tréningovému nasadeniu. Všetci vieme, že je to náročná robota, ktorá zvyčajne okamžite neprinesie efekt. Ovocie vašej práce mnohokrát zožnú až o mnoho rokov neskôr úplne iní tréneri. Aj v tomto smere je vaša trpezlivá každodenná práca veľmi záslužná - a treba si ju vážiť. Preto som veľmi rád, že teraz vám môžeme poďakovať aspoň skromným finančným ocenením. Verím, že vo svojej práci budete ďalej pokračovať a cez vaše ruky prejdú ešte mnohé veľké talenty, čímopäť pomôžete na Slovensku vychovať športové osobnosti ako sú napríklad Peter Sagan, Danka Barteková, Marián Hossa a mnohí iní športovci, ktorí na významných medzinárodných podujatiach robia veľmi dobré meno našej krajine," adresoval rezortný minister Peter Pellegrini slová uznania prítomným trénerom športovej mládeže.

Medzi ocenenými bol aj 60-ročný tréner lyžovania Slovenského paralympijského výboru (SPV) Peter Matiaško, ktorý dlhé roky pomáha nájsť v športe uplatnenie aj pre mladých ľudí, ktorí sú zdravotne znevýhodnení.

"Najkrajším ocenením pre mňa je tá chvíľa, keď chlapec, ktorého som ako prvý postavil na lyže, získa na zimnej paralympiáde zlatú medailu. To je pre mňa najvyššie ocenenie práce, ktorú so zdravotne hendikepovanými športovcami robím. Nie je to vôbec ľahká robota, ale ten výsledok, aký dosiahol napríklad Jakub Krako alebo Martin France na paralympiáde, za tú veľkú námahu a trpezlivosť stojí. Je to nádhera, keď na počesť vášho zverenca hrajú slovenskú hymnu. Práve na tieto momenty zo svojho trénerského života som si spomenul, keď som dnes od ministra Pellegriniho prebehal odmenu," zdôraznil Peter Matiaško.

Slávnosť, ktorú v športovej hale Mladosť zorganizovalo Národné športové centrum MŠVVaŠ SR, obohatili svojim tanečným umením súbory Slovenskej tanečnej organizácie disciplín IDO, konkrétne duo detí z District Dance Bratislava a duo dospelých z ASSOS Nelux Bratislava. Celá akcia sa niesla v príjemnej atmosfére a ocenení tréneri po oficiálnej časti využili možnosť stretnúť sa, navzájom sa pozdraviť, respektíve vymeniť si svoje skúsenosti, ktoré získali počas dlhoročnej práce s talentovanou mládežou.

Zoznam ocenených trénerov mládeže za rok 2013:

Břetislav Guryča (hokej), Emil Jung (vodný motorizmus), Jaroslav Kamenský (biatlon), Pavel Trnka (karate), Eva Fundárková (džudo), Andrej Dzelinský (stolný tenis), Marián Linder (šerm), Gabriel Juhász (zápasenie), Hana Töcziková (krasokorčuľovanie), Peter Matiaško (paralympionizmus), Štefan Korpa (vzpieranie), Ján Ďurín (orientačné športy), Eva Králiková-Uhlíková (kolky), Eduard Földvári (atletika), Viliam Andrezál (basketbal), Viliam Hrdlička (futbal), Jozef Ovsianka (kulturistika), Libuša Husovská (lyžovanie), Helena Misálová (moderná gymnastika), Michal Kudla (volejbal), Tibor Hlavačka (box), Anna Murínová (biatlon), Branislav Slamka (športová streľba), Vanessa Prajová (športová streľba), Ján Studenič (tenis), Róbert Erban, Marián Tesárik, Ľubomír Hagara, Félix Masár, Peter Likér (všetci rýchlostná kanoistika), Eduard Čordáš (atletika), Ladislav Pecko, Juraj Bútora (obaja futbal), Jozef Martikán, Juraj Minčík, Juraj Ontko, Pavel Ostrovský, Peter Cibák (všetci kanoistika na divokej vode), Michal Varga, Mária Kuriačková, Viktor Bielik (všetci triatlon), Tibor Jakoda (plutvové plávanie), Monika Višňovská, Peter Baďura, Miroslav Ďuďák, Ján Longa, Jozef Poliak, Miroslav Slížik, Ľubomíra Klementisová (všetci karate), Miroslav Jankovič (rybárstvo), Anna Martišková, Jaroslav Truksa (obaja kolky), Ján Ďalák (pretláčanie rukou), Ľubomír Hečko, Marián Prekop, Peter Meško (všetci kulturistika), Milan Mitelman (rádiovo orientačný beh), Alexander Vaško, Temenužka Csókasová (obaja vodné lyžovanie), Ľudovít Buzgó (vzpieranie), Peter Paleček (šach), Martin Gabko (šport zdravotne znevýhodnených), Jozef Kolozsy (kickbox)

Zdroj: sport.aktuality.sk, 6. 10. 2014