Grafická verzia

Na Štrbskom Plese sa bude opäť skákať a behať na lyžiach

9.10.2014

Športový areál na Štrbskom Plese bude v decembri dejiskom už 42. ročníka Tatranského pohára, medzinárodných lyžiarskych pretekov v severských disciplínach.

Jeho súčasťou budú štyri súťaže Kontinentálneho pohára v behu na lyžiach a dve súťaže FIS Cup-u v skokoch na lyžiach na mostíku HS 100.

Preteky o Tatranský pohár boli v minulosti najväčším zimným lyžiarskym podujatím vo Vysokých Tatrách. Ich význam narástol najmä po vytvorení severských súťaží o svetové a kontinentálne poháre. Podujatie sa konalo v rozpätí od začiatku decembra až do začiatku apríla, čo svedčilo nielen o veľmi dobrých snehových podmienkach na Štrbskom Plese počas celej zimnej sezóny, ale aj o veľkej adaptabilite a schopnostiach tatranských organizátorov.

Nadchádzajúce preteky, ktorých usporiadateľom je lyžiarsky oddiel Športového klubu zo Štrby, budú aj skúšobnými pretekmi v čiastočne zmodernizovanom bežeckom a aj skokanskom areáli FIS na Štrbskom Plese pred nastávajúcou Zimnou univerziádou 2015.

Toto najvýznamnejšie akademické športové podujatie sa na Štrbskom Plese uskutoční už tretíkrát, tentoraz Slovenská asociácia univerzitného športu pomáha španielskej Granade s usporiadaním tých súťaží, na ktoré Španieli nestihli pripraviť vhodné športoviská.

Organizátori by si v prípade nepriaznivého teplejšieho počasia počas TP radi odskúšali aj nový chladiaci systém na nájazdovej veži mostíka HS 100, prípadne aj zasnežovanie bežeckého štadióna a šprintérskej trate v jeho okolí.
Počas Zimnej univerziády 2015 sú totiž plánované priame prenosy z jednotlivých športových súťaží v TV Eurosport v celkovej dĺžke cca 20 hodín, čo je výnimočná možnosť na prezentáciu Vysokých Tatier a Slovenska pred celým svetom.

Zdroj: sport.sk, 8.10.2014