Grafická verzia

Účasť slovenských streetbalistiek na EH v Baku definitívne potvrdená

9.10.2014

Organizačný výbor budúcoročných I. európskych hier v azerbajdžanskom Baku definitívne potvrdil, že v ženskom turnaji v streetballovej verzi basketbalu (traja na troch) sa predstaví aj slovenské družstvo. V mužskom aj ženskom turnaji, ktoré odohrajú od 18. do 26. júna 2015, nastúpi zhodne po 16 tímov. Turnaje odohrajú v dočasnej basketbalovej hale pre 2000 divákov pri pobreží Kaspického mora.

V ženskom turnaji okrem družstva Slovenska nastúpia aj reprezentačné tímy Ruska, Slovinska, Belgicka, Holandska, Litvy, Rumunska, Turecka, Švajčiarska, Ukrajiny, Španielska, Írska, Česka, Izraelu, Grécka a domáceho Azerbajdžanu.

Streetball bude mať na takomto veľkom multišportovom podujatí (v Baku očakávajú viac než 6000 športovcov zo 49 európskych krajín, budú súťažiť v 20 športoch) premiéru. Medzinárodný olympijský výbor však zaradenie tejto „zmenšenej“, ale čoraz populárnejšej verzie basketbalu s úspechom odskúšal na olympijských hrách mládeže 2010 aj 2014.

Predpokladá sa, že streetball má šancu v blízkej budúcnosti objaviť sa aj v programe olympijských hier, ako sa to už dávnejšie popri klasickom volejbale podarilo aj plážovému. „Je to jedno z najrýchlejšie rastúcich športových odvetví vo svete,“ uviedol v tlačovej správe organizátorov Európskych hier 2015 v Baku športový riaditeľ podujatia Pierce O’Callaghan. Streetballu sa vo svete rekreačne venuje odhadom okolo štvrť miliardy ľudí.

Zdroj: olympics.sk, 8.10.2014