Grafická verzia

Zjazd-SP: Na štarte prvých pretekov aj Vlhová a Adam Žampa

24.10.2014

Rakúsky Sőlden uvidí počas nadchádzajúceho víkendu úvodné oblúky novej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov. Tradičný októbrový predkrm absolvujú na ľadovci Rettenbach v takmer trojtisícovej nadmorskej výške ženy aj muži v obrovskom slalome. Chýbať by nemali ani slovenskí reprezentanti Adam Žampa a Petra Vlhová. Ženy budú súťažiť v sobotu a muži v nedeľu.

Štyridsiaty deviaty ročník najväčšieho zjazdárskeho cirkusu zavíta do 13 krajín, kde sa uskutoční dovedna 72 pretekov plus záverečná tímová súťaž v rámci finále SP v Méribeli. Muži majú v pláne absolvovať 38 pretekov na 20 miestach, ktoré zahŕňajú 10 zjazdov, 10 slalomov, 8 obrovských slalomov, 7 pretekov v super G, 2 superkombinácie a jedny mestské preteky na spôsob paralelného obrovského slalomu tradične na Nový rok v Mníchove.

Súčasťou ženského kalendára o body do Svetového pohára je 34 pretekov na 18 miestach. Deväťkrát pôjdu ženy slalom, osemkrát zjazd aj super G a sedemkrát obrovský slalom. Do plánovej tridsaťštvorky súťaží sa zmestili aj jedna superkombinácia a mestské preteky v Mníchove. Svetový pohár 2014/2015 vyvrcholí v dňoch 18. - 22. marca vo francúzskom Méribeli, ale hlavnou motiváciou poolympijskej sezóny budú najmä majstrovstvá sveta v americkom Vaile/Beaver Creeku v dňoch 2. - 15. februára.

Aj slovenskí fanúšikovia sa môžu tešiť na jeden zaujímavý návrat. Veronika Velez-Zuzulová oslávila tridsiatku o tri mesiace skôr ako Vonnová a tiež chce po zranení plnohodnotne naskočiť do kolotoča SP. Špecialistka na slalom si vlani začiatkom októbra počas prípravy v rakúskom Hintertuxe roztrhla predný krížny väz v ľavom kolene a neskôr po konzervatívnom spôsobe liečby sa jej to v novembri stalo ešte raz. Operácia a následná rehabilitácia boli nevyhnutné. Počas dlhých týždňov aj mesiacov strávených nútene mimo svahov prišla na to, ako jej lyžovanie veľmi chýba.

"Stratená sezóna ma mrzí, ale na druhej strane som získala veľkú motiváciu do ďalšej práce. Povedala som si, že nemôžem len tak skončiť - zbabelo bez súťaženia. Moje ambície v slalome budú podľa vývoja sezóny čo najvyššie," poznamenala Velez-Zuzulová ešte v auguste na tlačovej besede v Bratislave.

Okrem Velez-Zuzulovej, ktorá bude ako súčasť francúzskeho tímu vo Svetovom pohári jazdiť iba slalomy, by mala byť vážnejšie v hre aj druhá slovenská reprezentantka Petra Vlhová a v mužskej kategórii bratia Adam a Andreas Žampovci. Devätnásťročná Liptáčka Vlhová, ktorá je úradujúcou juniorskou majsterkou sveta v slalome, by mala v technických disciplínach pravidelne nastupovať v pretekoch Svetového pohára a pokúsiť sa bodovať.

V Európskom pohári bude skúšať aj super G a superkombináciu. Jej tréner Ivan Iľanovský k tomu povedal: "Nechceme, aby bola ortodoxne orientovaná len na jednu disciplínu. V slalome očakávame najviac, ale nechceme dopredu niečo hovoriť alebo predbiehať. Verím, že nás čaká dobrá sezóna, a zostaneme zdraví."

Slovenský zjazdár Adam Žampa bodoval vo Svetovom pohári v obrovskom slalome zatiaľ len raz. Pred dvoma rokmi v sezónnej ouvertúre v rakúskom Söldene skončil senzačne deviaty. V nedeľu bude mať v otváracích pretekoch poolympijskej zimy ďalšiu možnosť zmeniť to. Napriek vysokému štartovému číslu na úrovni 45 túži hneď skraja sezóny po postupe do druhého kola, čiže medzi najlepších tridsať pretekárov. Prvé kolo sa začne o 9.30 h, druhé o 12.45 h.

Adam Žampa si piatym miestom v superkombinácii a šiestym v slalome na februárových ZOH v Soči nastavil latku výkonnosti poriadne vysoko. Pred novou sezónou by ju po kvalitnej príprave nechcel podliezať.

"Aj keď tento rok chcem v seriáli Svetového pohára jazdiť okrem slalomu aj superkombináciu a obrovský slalom, najvyššie ambície spájam predovšetkým so slalomom. Ciele však dopredu neprezradím, nechám si ich pre seba. Lyžujem preto, že ma to baví. Bolo by pekné stáť na stupni pre víťazov, ale pre mňa je najdôležitejšie, aby som celú sezónu zostal zdravý. Budem len rád, keď začnem vo Svetovom pohári pravidelne bodovať. S tým by som bol naozaj spokojný," zdôraznil 24-ročný Tatranec pred začiatkom nového súťažného ročníka.

"Stále je to superspomienka na Sölden spred dvoch rokov a moje zatiaľ jediné body v 'obráku'. Verím, že to budem môcť zmeniť práve na tom istom mieste. Veľmi sa teším na preteky a som aj zvedavý. Nové 'sendvičové' lyže mi sedia, ale zatiaľ som sa na nich príliš nemal s kým porovnávať. Uvidíme v nedeľu, či sú aj rýchle," informoval Adam Žampa zo Söldenu.

Táto tirolská dedinka v Ötztalských Alpách bude už sedemnásty raz dejiskom úvodných pretekov zjazdárskych bojov o krištáľové glóbusy. Organizátori sa niečo vyše 24 hodín pred štartom ženských pretekov ešte pasovali s prívalmi nového snehu, ale počas víkendu by malo byť na pretekovej trati všetko tip-top vrátane počasia. Štart obrovského slalomu je v takmer trojtisícovej nadmorskej výške na ľadovci Rettenbach.

"Snehu je tu vyše metra. Na trať nás pustia až v piatok práve v dôsledku odpratávania snehu. Na víkend hlásia pekné počasie. Má byť jasno, takže to vyzerá na krásne preteky v zimnej atmosfére," uviedol Adam Žampa. Jeho mladší brat Andreas pred rokom v Söldene tiež štartoval, teraz bude len v úlohe diváka a bratovho podporovateľa.

"Andreas tentoraz štartovať nemôže. Vlani sme nebodovali v 'obráku' ani v jedných pretekoch, preto máme za Slovensko len jedno miesto na štarte 1. kola," vysvetlil Adam Žampa.

Zdroj: sport.sk, 24.10.2014