Grafická verzia

Karate-MS: Slováci cestujú do Brém s medailovým cieľom

5.11.2014

Na slovenských reprezentantov v karate čaká od stredy do nedele (5. - 9. 11.) v nemeckých Brémach najvýznamnejšie podujatie v tomto kalendárnom roku - 22. majstrovstvá sveta WKF (World Karate Federation) mužov a žien. Výprava Slovenska, v ktorej figuruje 11 pretekárov (štyria muži a sedem žien), odcestovala už cez víkend do dejiska svetového šampionátu, príchod je plánovaný v pondelok 10. novembra.

Na májovom prvom vrchole tohto roka - majstrovstvách Európy vo fínskom Tampere sa karatistom SR nepodarilo vystúpiť na medailové stupne, na nemeckej pôde by to neradi zopakovali. "Uvedomujeme si, že v Brémach bude obrovská konkurencia, predpokladám prítomnosť možno až tisíc pretekárov z 80 či 90 krajín. Určite by sme sa však neradi vracali domov s prázdnymi rukami. Dôležitý je samozrejme žreb, aktuálna forma a pripravenosť, ale v neposlednom rade aj priazeň rozhodcov a šťastie," uviedol na margo ambícii generálny sekretár Slovenského zväzu karate (SZK) Leopold Roman. 

V novodobej ére samostatnej Slovenskej republiky získali karatisti SR od roku 1994 na MS dovedna sedem medailí (bilancia: 1 - 1 - 5), ale na ostatných dvoch svetových šampionátoch v Belehrade 2010 a Paríži 2012 zostali bez vzácneho kovu. Naposledy sa na "svete" tešili Slováci z medailovej priečky pred šiestimi rokmi v Tokiu: Eva Tulejová-Medveďová si vybojovala bronz v kumite v Open kategórii. "Väčšie šance na popredné umiestnenie teraz v Brémach prisudzujem dievčatám. Každá z nominovaných karatistiek môže pri optimálnom výkone a priaznivých okolnostiach získať medailu. Najskúsenejšou je Lucia Kováčiková, ktorá už vie, ako chutí seniorská medaila z majstrovstiev Európy (v kumite do 50 kg bola strieborná na ME 2012 v španielskom meste Adeje, pozn.). Z chlapcov má asi najväčšiu šancu Matúš Lieskovský. Pre všetkých to však bude mimoriadne náročné," doplnil Leopold Roman. 

Nominácia Slovenska na 22. majstrovstvá sveta WKF (World Karate Federation) v karate v nemeckých Brémach (5. - 9. novembra 2014) - spolu 11 reprezentantov (4 muži a 7 žien)
Tréneri: Ján Kalčok, Tomáš Kleman, Miroslav Slížik 

KATA (spolu 2 reprezentanti - 1 muž a 1 žena): 

Muži: 
súťaž jednotlivcov: Matej Urík (Kachi Nitra) 

Ženy: 
súťaž jednotlivkýň: Katarína Longová (Rapid Bratislava) 
 

KUMITE (spolu 9 reprezentantov - 3 muži a 6 žien)

Muži: 
súťaž jednotlivcov: Richard Dobrotka (CMK Banská Bystrica, kategória do 67 kg), Matúš Lieskovský (Rapid Bratislava, do 75 kg), Tomáš Pupkay (Monarch Bratislava, do 84 kg) 

 

Ženy: 
súťaž jednotlivkýň: Lucia Kováčiková (CMK Banská Bystrica, do 50 kg), Viktória Semaníková (Rapid Bratislava, do 55 kg), Ingrid Suchánková (Rapid Bratislava, do 61 kg), Lucia Langošová (KK Kretovič Košice, do 68 kg), Dominika Tatárová (CMK Banská Bystrica, nad 68 kg) 

súťaž družstiev: Viktória Semaníková, Ingrid Suchánková, Dominika Tatárová, Zuzana Kubalová (Rapid Bratislava)

Zdroj: sport.sk, 4.11.2014