Grafická verzia

Na oslavách NŠC ocenili aj olympionikov a medailistov MS a ME

10.11.2014

Slovenskí reprezentanti, ktorým v kariére výrazne pomáha Národné športové centrum (NŠC) Ministerstva školstva, výskumu, vedy a športu SR, počas jeho desaťročnej existencie vybojovali na OH, MS a ME spolu 176 medailí. O 82 vzácnych kovov sa zaslúžili zástupcovia olympijských športov a 94 medailových postov získali pretekári v neolympijských športoch.

Aj táto bilancia zaznela v piatok večer v bratislavskom hoteli Bôrik pri oslavách dvoch významných výročí v histórii slovenského športu. Prítomní si totiž aj retrospektívnou výstavou o histórii NŠC pripomenuli 40. výročie zriadenia Strediska vrcholového športu Ministerstva školstva SR (SVŠ MŠ SSR, 1974 - 1991), ktoré bolo predchodcom niekdajšieho Centra akademického športu (CAŠ, 1991 – 2003). Práve zlúčením CAŠ a Národného športového inštitútu vzniklo v roku 2004 súčasné NŠC.

"Vrcholový šport je najvyšším stupňom, na ktorý sa športovec môže počas svojej kariéry vypracovať. Šport vtedy však už prestáva byť zábavou či hrou, ale stáva sa každodennou tvrdou a náročnou prácou,“ tvrdil voľakedy v prvopočiatkoch spomínaného SVŠ MŠ SSR neskorší riaditeľ CAŠ a dlhoročný športový funkcionár Anton Ihring.

Bývalý šéf slovenskej atletiky a dlhoročný člen exekutívy Slovenského olympijského výboru (SOV) touto myšlienkou v roku 1974 avizoval potrebu zaradenia slovenských špičkových športovcov do spoločnej inštitúcie, ktorá by im dokázala zabezpečiť komplexnejšiu starostlivosť. Práve spomínané SVŠ malo pomôcť vrcholovým športovcom, účastníkom olympiád a svetových či európskych šampionátov pri ich každodennej príprave. Základnou ideou spomínaného inštitucionálneho patronátu bolo zaistenie denného režimu ako aj sociálneho zabezpečenia tak, aby vybraný športovec sa mohol naplno venovať iba športovej príprave a tréningom. Výsledkom takejto štátnej starostlivosti mali byť primerané výsledky športovca, ktoré mali Slovensko presláviť na tých najvýznamnejších svetových a európskych podujatiach.

Práve túto nosnú myšlienku komplexnej starostlivosti o elitných športovcov zdôraznil vo svojom príhovore aj štátny tajomník ministerstva školstva, výskumu, vedy a športu SR Juraj Draxler, ktorý účastníkov slávnosti pozdravil aj v mene šéfa tohto rezortu Petra Pellegriniho.

Zástupca rezortného ministerstva neskôr v rámci slávnostného galavečera ocenil aj bývalých i súčasných športovcov a funkcionárov, ktorí sa zaslúžili o dobré meno NŠC, resp., ktorí dlhé roky pôsobili na vedúcich postoch tejto inštitúcie.

Kým za prvých dvoch laureátov, ktorí sa aktuálnych výročí už nedožili - Jozefa Čechvalu a Edurda Nemečka - ocenenia prevzali ich synovia, ostatní športovci a funkcionári (s výnimkou ospravedlnených) v hoteli Bôrik nechýbali. Medzi ocenenými boli aj atléti Mária Mračnová, Jozef Repčík, šermiarka Katarína Ráczová, volejbalistka Zuzana Ružičková, džudista Jozef Krnáč, zjazdárka Janka Šoltýsová-Gantnerová, rýchlostný kanoista Erik Vlček, karatistka Eva Medveďová-Tulejová, windsurfista Patrik Pollák, či reprezentant SR vo vodnom rodeu Peter Csonka.

Vedenie rezortu školstva, výskumu, vedy a športu si pri tejto príležitosti spomenulo aj na dlhoročných pracovníkov CAŠ, resp. NŠC ako sú Robert Petriska, Miroslav Haviar, Eugen Laczo, Elena Malíková či Ján Mižúr, Igor Adamus a Ivan Jamriška.

Súčasťou slávnosti bola aj prezentácia nového loga NŠC, ako aj spomenutá výstava o aktivitách v tomto roku dvojnásobne jubilujúcej inštitúcie, ktorá pomáha športovcov SR nie iba pri športovom tréningu, ale aj v diagnostike pripravenosti a v komplexnej starostlivosti o ich športovú formu a výkonnostný rast.

Zoznam ocenených pri príležitosti dvoch výročí SVŠ a NŠC:

Jozef Čechvala (ocenenie prevzal Boris Čechvala), Eduard Nemeček (prvý riaditeľ SVŠ MŠ SSR, ocenenie prevzal Igor Nemeček), Vladimír Miller (zástupca prvého riaditeľa SVŠ MŠ SR), Mária Mračnová, Eva Šuranová, Katarína Ráczová, Janka Šoltýsová-Gantnerová, Zuzana Ružičková (za volejbalistky), Igor Prieložný (za volejbalistov), Miroslav Haviar (prvý riaditeľ NŠC), Eugen Laczo, Elena Malíková, Jozef Krnáč, Eva Medveďová-Tulejová, Milan Mazáč, Erik Vlček, Patrik Pollák, Peter Csonka, Jozef Repčík, Ján Mižúr, Robert Petriska, Ivan Jamriška, Igor Adamus.

Medailová bilancia členov NŠC v rokoch 2004 – 2014 z OH, MS, ME vo všetkých vekových kategóriách: 176 medailí

Medailové úspechy z olympijských športov: 84 (27 – 33 – 24)

Medailové úspechy z neolympijských športov: 92 (26 – 23 – 43)

Medailová úspešnosť členov NŠC podľa športových odvetví (2004 - 2014):

1. karate - 30 medailí (5 - 12 - 13)

2. rýchlostná kanoistika - 23 (5 - 10 - 8)

3. orientačné športy - 19 (5 - 4 - 10),

4. vodný slalom - 17 (10 - 3 - 4)

5. plávanie - 12 (3 – 3 - 6)

6. - 7. letný biatlon a triatlon 10 (3 - 3 - 4)

8. zápasenie - 8 (2 - 3 - 3)

9. atletika - 8 (1 - 3 - 4)

10. alpské lyžovanie - 7 (2 - 3 - 2)

 

Zdroj: osporte.sk, 9. 11. 2014