Grafická verzia

Slovenské volejbalistky poznajú možných súperov na ME

13.11.2014

Slovenské volejbalistky sa v prípade postupu na budúcoročné majstrovstvá Európy stretnú v základnej B-skupine v Antverpách s domácim Belgickom, Tureckom a Maďarskom. Rozhodol tom stredajší žreb šampionátu, ktorý sa uskutoční v Belgicku a v Holandsku.

Zverenkyne trénera Mareka Rojka budú v máji 2015 bojovať o postup na ME v baráži s Azerbajdžanom.

Slovenky si postup do baráže vybojovali vďaka 2. miestu v 2. kole kvalifikácie, ktoré sa hralo tento rok v máji a na začiatku júna. Volejbalistky v súčte dvoch turnajov v Rakúsku a v Rumunsku skončili druhé za Rumunkami, ktoré sa na ME kvalifikovali priamo. Šancu dostať sa na ME stratili tretie Rakúšanky a štvrtá Bosna a Hercegovina.

V baráži o postup na ME sa Slovenky stretnú s účastníkom tohtoročných majstrovstiev sveta Azerbajdžanom. Prvý duel sa uskutoční v Azerbajdžane (22.-24. mája 2015), odveta bude na Slovensku v termíne od 29. do 31. mája (dejisko ani presný termín ešte nie sú určené). Ďalšie barážové dvojice tvoria Francúzsko - Slovinsko a Ukrajina - Bielorusko. Slovenské volejbalistky štartovali na ME naposledy v roku 2009 v Poľsku. Na ME 2011, ani 2013 sa neprebojovali, naposledy ich v baráži zastavilo minulý rok Bielorusko, ktoré vyhralo v popradskej odvete až po dramatickom Zlatom sete.

Slovenskí volejbalisti sa na majstrovstvá sveta 2015 kvalifikovali priamo a budú štartovať na piatom európskom šampionáte za sebou a ôsmom celkovo, vďaka čomu sa radia medzi najúspešnejšie slovenské športové kolektívy. Zverenci trénera Flavia Gulinelliho vyhrali tento rok skupinu v konkurencii Grécka, Estónska a Maďarska, keď po dvoch turnajoch v Poprade a v Grécku skončili na prvom mieste. Žreb ME mužov 2015 v Bulharsku a Taliansku sa uskutoční 21. februára v Sofii.

Žreb ME 2015 žien v Belgicku a Holandsku

A-skupina (Apeldoorn): Holandsko, Taliansko, Poľsko, víťaz Francúzsko/Slovinsko
B-skupina (Antverpy): Belgicko, Turecko, Maďarsko, víťaz Azerbajdžan/SLOVENSKO
C-skupina (Rotterdam): Rusko, Chorvátsko, Bulharsko, víťaz Ukrajina/Bielorusko
D-skupina (Eindhoven): Srbsko, Nemecko, Rumunsko, Česká republika

Zdroj: sport.aktuality.sk, 12. 11. 2014