Grafická verzia

Začala som opäť veriť nohe, vraví Velez-Zuzulová

13.11.2014

Už len dva dni a nekonečné čakanie Veroniky Velez-Zuzulovej na prvé preteky po vleklom zranení sa skončí. Dlhodobo najlepšia slovenská zjazdárka je už vo fínskom Levi za polárnym kruhom, kde sa v sobotu 15. 11. uskutoční prvý ženský slalom novej sezóny Svetového pohára. Pre 30-ročnú Velez-Zuzulovú to bude obnovená premiéra v najtočivejšej disciplíne po roku a pol, keďže celú minulú sezónu vynechala pre operáciu roztrhnutých väzov v ľavom kolene a následnú komplexnú rehabilitáciu.

"Keby som nebola pripravená, na štart by som nešla. Príprava bola zložitá, ale teším sa z jej výsledku. Všetko išlo podľa plánu, zlepšovala som sa z tréningu na tréning, preto som už teraz dobre pripravená. Ako sa to však prejaví po takom dlhom čase vo veľkých pretekoch, neviem predpovedať," uviedla Veronika Velez-Zuzulová.

Dvakrát tretia najlepšia slalomárka výročného hodnotenia Svetového pohára absolvovala prípravné obdobie ako členka francúzskeho družstva pre Svetový pohár v technických disciplínach, ktorému šéfuje jej manžel Romain. V auguste absolvovala sústredenie v argentínskom stredisku Ushuaia, neskôr sa pripravovala na ľadovci vo francúzskom Tignes spoločne s ďalšími 10 francúzskymi kolegyňami z tímu, z ktorých najznámejšie mená sú Nastasia Noensová, Anémone Marmottanová či Tessa Worleyová.

"Podmienky v Argentíne neboli ideálne, zažili sme tam asi všetky druhy počasia, ale bolo to dobré na to, že som získala sebadôveru na lyžiach. Začala som opäť veriť svojej nohe. Hneď od prvého dňa sme jazdili na čas, nebola som, samozrejme, od začiatku najrýchlejšia. Nestresovala som sa však, nerozhodilo ma to. Z tréningu na tréning to bolo lepšie a čoraz viac som si dôverovala," vysvetľovala Velez-Zuzulová.

Slovenská slalomová jednotka sa už nemôže dočkať sobotňajších pretekov, v ktorých by mala mať najvýhodnejšie štartové číslo od 1 do 7. "Som spokojná s tým, že začínam v prvej skupine. Mala som byť podľa bodov ôsma, ale Maria Höflová-Rieschová a Marles Schildová ukončili kariéru, preto som teraz vlastne šiesta," vysvetlila Velez-Zuzulová. Slalomová kráľovná Marlies Schildová sa rozlúčila vo veku 33 rokov, univerzálka Höflová-Rieschová dokonca ešte pred tridsiatkou. "Koniec Marlies Schildovej ma neprekvapil, vedela som už dlhší čas, že nebude pokračovať. Chcela skončiť už pred niekoľkými rokmi, ale potom sa zranila a rozhodla sa ešte potiahnuť. K Höflovej-Rieschovej sa až tak neviem vyjadriť, či ma to prekvapilo, ale asi sa to tiež trochu dalo očakávať."

Na Slovenku čaká pred pretekmi v Levi ešte štvrtkový tréning, piatkové voľné lyžovanie a potom už len žreb štartových čísel. "Beriem to tak, že je to jedno, kde začínam. Rok som nepretekala, prvé podujatie je veľmi dôležité. Už dlho som sa na nič tak netešila, ako práve na tieto preteky. Rok je veľmi dlhá doba, už sa nemôžem dočkať," pokračovala Velez-Zuzulová. A s čím bude spokojná nielen v Levi, ale v celej nadchádzajúcej sezóne? "Želám si, aby moje zdravie bolo také ako počas prípravy, a aby som dala do pretekov toľko, čo do tréningu. Vtedy to bude dobré."

Zdroj: osporte.sk, 12. 11. 2014