Grafická verzia

SP v behu na lyžiach začína pri polárnom kruhu aj so Slovákmi

28.11.2014

Dvojica slovenských reprezentantov Alena Procházková a Peter Mlynár sa cez víkend predstaví na úvodnom podujatí Svetového pohára v behu na lyžiach 2014/2015.

Neďaleko od severného polárneho kruhu v areáli Ruka vo fínskom Kuusame odštartuje svetová elita novú sezónu, ktorej vrcholom budú koncom februára MS vo Falune. Veľký glóbus za celkové prvenstvo v seriáli SP obhajujú Nóri Therese Johaugová a Martin Johnsrud Sundby.

Neutešená finančná situácia v slovenskom bežeckom lyžovaní nedovolí, aby trojčlenný reprezentačný tím absolvoval v sezóne všetky podujatia SP. Najskúsenejší z tria, 38-ročný Martin Bajčíčák preto vhupne do seriálu až v polovici decembra v Davose.

"Musíme zvažovať každý výjazd a keďže Martinovi viac vyhovujú najmä dlhé trate, úvodne podujatia v Kuusame a Lillehammeri s kratšími disciplínami vynechá. Momentálne sa pripravuje v Davose, kde aj sezónu začne a potom by mal štartovať vo francúzskom La Clusaz a na prelome rokov aj v prestížnej sérii Tour de Ski. Šetríme, kde sa dá, na cestách si zháňame ubytovanie po vlastnej linke, či si sami varíme," vysvetlil športový riaditeľ bežeckého úseku SLA Michal Malák.

Práve v Kuusame zaznamenala v minulej sezóne Procházková najlepšie umiestnenie v seriáli, keď v novembrovej ouvertúre obsadila v šprinte klasickou technikou 11. miesto. Na rovnakej trati sa pôjde aj v sobotu pri predpokladanej teplote do mínus 10 stupňov Celzia. V nedeľu majú ženy na programe beh na 10, muži na 15 km klasicky.

V príprave sa olympioničke zdravotné problémy vyhýbali, po letnom sústredení v talianskom stredisku Livigno absolvovala aj pobyt na rakúskom ľadovci Dachstein a vrchol prípravy na sezónu ju čakal už priamo vo Fínsku v Rovaniemi.

"Každé bodované umiestnenie by nás potešilo, aj keď na začiatku sezóny sa ťažko odhadujú šance. Profil tratí v Kuusame ale Alenke Procházkovej vyhovuje, rovnako ako Mlynárovi, takže uvidíme ako to dopadne. Prioritou je v šprinte vždy prebojovať sa z kvalifikácie do tridsiatky a to už znamená bodované umiestnenie," povedal Malák. Mlynár po operácii ramena začal s tréningom neskôr, ale už je pripravený súťažiť.

Po Kuusame by sa na druhý diel SP v Lillehammeri mala presunúť iba Procházková, všetko bude závisieť od jej formy v úvodných pretekoch zimy. Ďalšie decembrové podujatia v Davose a La Clusaz absolvuje iba Bajčíčák a potom už na začiatku roka nasleduje prestížna etapová séria Tour de Ski, kde Slováci predbežne prihlásili kompletnú trojicu reprezentantov.

"Je to náročné podujatie aj na financie, takže uvidíme, či ho absolvujeme celé a v plnom zložení," zdôraznil Malák s tým, že v januári a februári sa už bude pozornosť sústreďovať najmä na prípravu pred jubilejnými 50. MS v severskom lyžovaní vo švédskom Falune. "Celý program sezóny smerujeme k tomuto vrcholu. Na šampionáte počítame s účasťou piatich až šiestich reprezentantov, okrem elitnej trojice sú zatiaľ najvýraznejšími adeptami mladí bežci Andrej Segeč a Barbora Klementová," dodal Malák.

Bajčičák s Mlynárom majú na začiatku februára v pláne aj štart na domácej Bielej stope SNP na Skalke, pre mladých reprezentantov bude jedným z vrcholov Svetová zimná univerziáda na Štrbskom Plese. Svetový pohár 2014/2015 vyvrcholí finálovým podujatím v Oslo v polovici marca.

V minulej olympijskej sezóne dominovali v SP reprezentanti Nórska. Celkové víťazstvá v seriáli si pripísali Therese Johaugová a Martin Johnsrud Sundby. Johaugová vybojovala veľký glóbus prvýkrát v kariére, keď za sebou nechala najväčšiu konkurentku a krajanku Marit Björgenovú.

Obe severanky budú aj tentoraz patriť medzi najväčšie favoritky, k nim sa tradične radia aj Poľka Justyna Kowalczyková, Švédka Charlotte Kallová, Američanka Kikkan Randallová a Fínka Kerttu Niskanenová. Björgenová by rada konečne triumfovala na Tour de Ski a získala tak primát, ktorý v jej mimoriadne úspešnej kariére stále chýba.

Medzi mužmi naposledy dominoval v hodnotení SP premiérovo v kariére Sundby s veľkým náskokom 554 bodov na druhého Rusa Alexandra Legkova. Ďalšími ašpirantmi na popredné priečky budú Kanaďan Alex Harvey, Švéd Calle Halfvarsson, Švajčiar Dario Cologna, Nór Petter Northug Jr. i fínska nádej Iivo Niskanen.

Procházková obsadila v konečnej klasifikácii uplynulej sezóny SP 79. miesto so ziskom 37 bodov, keď bodovala iba dvakrát v šprinte ešte na začiatku zimy. Bajčičákovi patrilo celkovo 126. miesto s 18 bodmi. Jediný raz v olympijskej sezóne bodoval za 14. miesto začiatkom januára v záverečnej etape Tour de Ski vo finiši s ostrým stúpaním na zjazdovku Alpe Cermis pri Cavalese.

Kalendár SP v behu na lyžiach 2014/2015:

29.-30. novembra, Kuusamo (Fín.): šprint mužov a žien (Klasicky), 15 km muži a 10 km ženy (K)
5.-7. decembra, Lillehammer (Nór.): šprint mužov a žien (Voľná technika), 10 km muži a 5 km ženy (V), 15 km muži a 10 km ženy (K)
13.-14. decembra, Davos (Švajč.): 30 km muži a 15 km ženy (K), šprint mužov a žien (V)
20.-21. decembra, La Clusaz (Fr.): skiatlon 15+15 km muži a 7,5+7,5 km ženy, štafeta 4x7,5 km muži a 4x5 km ženy

TOUR DE SKI (3.-11. januára):

3.-4. januára, Oberhof (Nem.): prológ 4 km muži a 3 km ženy (V), 15 km muži a 10 km ženy (K)
6. januára, Val Müstair (Švajč.): šprint mužov a žien (V)
7.-8. januára, Dobbiaco (Tal.): 10 km muži a 5 km ženy (K), 35 km muži a 15 km ženy (V)
10.-11. januára, Val di Fiemme (Tal.): 15 km muži a 10 km ženy (K) s hromadným štartom, 9 km stíhačka muži a ženy (V)

17.-18. januára, Otepää (Est.): šprint mužov a žien (K), tímšprint mužov a žien (V)
23.-25. januára, Rybinsk (Rus.): 15 km muži a 10 km ženy (V), šprint mužov a žien (V), skiatlon 15+15 km muži a 7,5+7,5 km ženy
14.-15. februára, Östersund (Švéd.): šprint mužov a žien (K), 15 km muži a 10 km ženy (V),
7.-8. marca, Lahti (Fín.): šprint mužov a žien (V), 15 km muži a 10 km ženy (K)
11. marca, Drammen (Nór.): šprint mužov a žien (K)
14.-15. marca, Oslo (Nór.): 50 km muži a 30 km ženy (K) s hromadným štartom

Ďalšie významné podujatia zimy:

24. januára-1. februára: Svetová zimná univerziáda, Štrbské Pleso (SR)
18. februára-1. marca: MS, Falun (Švéd.)

Zdroj: sport.sk, 28.11.2014