Grafická verzia

MS: Slovensko víťazom skupiny!

9.12.2014

V utorok zverenci Miroslava Ságu zvíťazili v Lisebergshallen nad Američanmi 4:2.

Po úvodnej dvadsaťminútovke pritom prehrávali 0:1, ale v druhej tretine predviedli dokonalý priebežný obrat na 4:1 a v záverečnej časti už si v pohode ustrážili náskok, hoci súper ešte znížil v početnej výhode. Góly víťazov dali Lukáš Řezanina, Martin Kubovič a Patrik Pelegrín, jeden bol vlastný. Za slovenského hráča zápasu vyhlásili brankára Adama Kalčoka.

Tréner USA Stefan Hedlund:

Bol to pekný zápas, v ktorom oba tímy podali kvalitný výkon. Žiaľ, mojim zverencom chýbalo trochu viac šťastia.“

Tréner Slovenska Miroslav Sága:

Očakávali sme náročný zápas, čo sa aj potvrdilo. Inkasovaný úvodný gól v závere prvej tretiny dal Američanom trochu krídla. Druhú tretinu sme zvládli dobre a presadili sme sa strelecky. Mrzia nás zbytočné dve vylúčenia v tretej tretine, čo sa na medzinárodnom fóre nesmie stať. Ak chceme ďalej bojovať o postup, musíme byť maximálne sústredení a disciplinovaní."

Už od pondelka mal tím SR istotu prieniku do osemfinále. Najprv zdolal Japoncov 9:4 a potom deklasoval výber Kórejskej republiky ešte výraznejšie 15:2. Na úvod nadstavbovej fázy budú Slováci v stredu o 13.00 h v hale Scandinavium čeliť Estóncom, štvrtým v B-skupine.

V prípade prieniku do štvrťfinále by Slováci vo štvrtok o 19.00 h opäť v stánku Scandinavum čelili Fínom alebo domácim Švédom. O víťazovi A-skupiny rozhodne utorňajšie škandinávske derby od 19.15 h. Švédsko je obhajcom titulu a celkovo 7-násobným zlatým medailistom. Fínsko triumfovalo v rokoch 2008 a 2010. Žiadna iná krajina sa ešte neradovala z prvenstva na florbalových MS.

Rozdelenie družstiev do štyroch 4-členných skupín sa dialo aj na základe postavenia v renkingu. Až po takomto nasadení nasledoval žreb. Z prominentnejšieho "áčka" aj "béčka" sa do vyraďovacej fázy dostávajú všetci ôsmi ich účastníci (pričom prví dvaja v tabuľkách priamo do štvrťfinále). Z "céčka" a "déčka" idú do osemfinále len prví dvaja. Zostávajúce štyri tímy budú hrať o 13. - 16. miesto. Slováci už nemôžu skončiť na horšej ako 12. priečke, pred dvoma rokmi boli vo Švajčiarsku ôsmi.

Zdroj: www.szfb.sk, sport.sk 9.12.2014