Grafická verzia

Banskobystrická latka v roku 2015 aj s Baršimom a Školinovou

10.12.2014

Najkvalitnejšie halové atletické podujatie na Slovensku, 21. ročník Banskobystrickej latky na Štiavničkách sa po ročnej prestávke opäť hlási o slovo. A mal by to byť návrat vo vysokej kvalite. Účasť na stredu 4. februára 2015 potvrdil Katarčan Mutaz Essa Baršim, ktorý sa v letnej sezóne 2014 zlepšil na 243 cm. Presne toľko je hodnota halového svetového rekordu Kubánca Javiera Sotomayora ešte z roku 1989. Baršim je lídrom svetových tabuliek a tiež svetového rebríčka, vyhral Diamantovú ligu 2014 a v marci získal titul halového majstra sveta. Pod Urpínom už raz skákal, na jubilejnom 20. ročníku v roku 2013 vyhral výkonom 236 cm.

"Teším sa na návrat do Banskej Bystrice, verím, že tentoraz predvediem kvalitný výkon. Predtým naposledy som si tam šetril chrbát. Halovú sezónu beriem ako spestrenie prípravy na leto," odkázal Baršim vo videonahrávke na utorňajšej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici.
Finančne je jeho účasť pokrytá, pričom ide o najdrahšieho pretekára v celom štartovom poli. "O tohto Katarčana bojujú všetky mítingy na svete. Sme radi, že sme ho získali na Banskobystrickú latku. Možno pôjde vôbec o jeho prvý halový štart v sezóne, hoci by sme chceli, aby pred našim podujatím absolvoval aspoň jeden tréningový štart. Môže pokoriť 240 cm, ba aj viac. Má na to, aby prekonával Sotomayorove rekordy. Celkovo má v pláne tento rok iba štyri halové podujatia,“ uviedol manažér podujatia Alfonz Juck. 
V Banskej Bystrici sa bude prvýkrát od roku 2012 konať aj medzinárodná súťaž žien a to hneď s úradujúcou majsterkou sveta Svetlanou Školinovou. Ruska sa vracia do súťažného kolotoča po ročnom výpadku pre zranenie, banskobystrickým organizátorom odkázala: „Som rada, že som opäť fit a v plnom tréningu. Na Banskú Bystricu sa teším. Mám dobré spomienky na tento míting. Halovú sezónu beriem vážne. Ako majsterka sveta si nemôžem dovoliť mať iné ciele ako víťaziť.“ 
Rozpočet Banskobystrickej latky by sa mal tento rok vyšplhať na 80 000 eur. Hlavní organizátori VŠC Dukla Banská Bystrica, agentúra HJC Pro Sport a Národné športové centrum ho chcú vykryť na sto percent spolu so sponzormi z verejného aj súkromného sektoru. „Množstvo vecí ešte doťahujeme. Máme už dnes reálne pokrytý rozpočet na šesťdesiat percent, čo sa týka zmlúv i záväzných prísľubov. Som presvedčený, že rozpočet naplníme a avizovaní športovci k nám prídu. Je to našou prioritou aj morálnym záväzkom voči k verejnosti,“ vyjadril sa pre agentúru SITA riaditeľ VŠC Dukla Róbert Kurčík. Organizátori netaja, že do Banskej Bystrice chcú prilákať aj ďalších špičkových výškarov. Rokovania prebiehajú s Rusom Ivanom Uchovom, potvrdení sú už Talian Marco Fassinoti, Rumun Mihai Donisan či Grék Antonios Mastora. Tí všetci už pokorili latku minimálne vo výške 230 cm. Očakáva sa aj štart slovenskej špičky. Pozvaní budú tí, ktorí predvedú počas halovej sezóny najkvalitnejšie výkony. V roku 2014 sa dostalo nad 220 cm trio Matúš Bubeník, Lukáš Beer a Peter Horák, a tak by mali byť práve oni hlavnými adeptmi na štart. V ženskej súťaži sa predstaví aj skúsená medailistka zo svetových a európskych šampionátov, 29-ročná Švédka Emma Greenová.

Zdroj: atletikasvk.sk, 9.12.2014