Grafická verzia

Pavel Bagin novým prezidentom SBA

15.12.2014

Do funkcie prezidenta Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA), ktorá nebola obsadená od júna 2013, si delegáti konferencie zvolili v sobotu 13.12.2014 v Bratislave nadpolovičnou väčšinou Pavla Bagina.

V hlasovaní systémom tajnej voľby o tom v sobotu rozhodlo 100 delegátov konferencie SBA. Bagin dostal spolu 78 hlasov, čo bolo o 58 hlasov viac, ako jeho protikandidát Miroslav Grznár (20). Dva hlasovacie lístky boli neplatné.

Nový šéf SBA zároveň predstavil svojich nových spolupracovníkov, ktorí budú členmi Výkonného výboru SBA. Ide o päticu Alexander Kšiňan, Ondrej Čuraj, Miroslav Nerád, Marcel Sedlák a Zdeno Ryšavý.

"Za moje tri hlavné priority by som označil úplnú modernizáciu vnútorného systému práce SBA, transparentnosť a dodržiavanie pravidiel, ako aj podporu mládeže. Budeme musieť tvrdo pracovať, aby sme odstránili problémy, ktoré trápia SBA. Jednoznačne chýba značná dávka sebakritiky jednotlivých členov SBA, schopnosť dodržiavať veci, pravidlá a priority, ktoré sa stanovia aj v takom prípade, že nie sú prospešné konkrétnemu jednotlivcovi, pre ktorého sú v danej chvíli nevýhodné," uviedol Bagin a zároveň predstavil zmeny v stanovách SBA: "Nové stanovy umožnia členskej základni výraznejším spôsobom zasahovať do zmien v SBA v celom procese volebného obdobia. Chceme, aby organizačné jednotky pôsobili v rámci asociácie a nie samostatne."

Bagin, ktorý bol predtým ako predseda veriteľského výboru dôležitou súčasťou reštrukturalizácie SBA, priblížil aktuálny stav dlhu asociácie voči veriteľom. SBA aktuálne dlží 300.000 eur, z toho 60.000 má putovať na konto európskej sekcie Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA Europe).

"Pôvodný dlh bol až 1,5 milióna eur. Reštrukturalizáciou sme ho znížili na súčasných 300.000 eur. Dá sa povedať, že SBA je z najhoršieho vonku," dodal Bagin.

Zdolaný kandidát na post prezidenta SBA Miroslav Grznár uviedol, že novému šéfovi slovenského basketbalu bude nápomocný.

"Ja som športovec, prijímam výhry aj prehry. Pre zúčastnených delegátov vyhral asi ten lepší kandidát a pokiaľ to bude v prospech basketbalu, tak mu budem fandiť. Pavel Bagin mal svoj podiel na reštrukturalizácii SBA, to musím priznať. Ja som chcel delegátom pripomenúť, že to je aj o basketbale, ale peniaze vládnu svetom a aj to dnes rozhodlo. Verím, že bude dobrým prezidentom. Ale to nie je iba o jednom človeku, je to o kolektíve. Bude nutné vytvoriť dobrý výkonný výbor, ktorý bude spolupracovať so združeniami a trénermi. Som rád, že aj môj protikandidát sa zaviazal k úplnej podpore mládeže. A to je pre mňa veľmi dôležité," povedal Grznár.

Zdroj: sport.sk, 13.12.2014