Grafická verzia

ME: Tréner Poloz považuje 12. miesto za úspech

18.12.2014

Na šampionáte vyhrali jediný zápas, hlavný cieľ ale splnili. Slovenské hádzanárky sa na 11. ME v Maďarsku a Chorvátsku vďaka triumfu nad vicemajsterkami sveta zo Srbska prebojovali zo základnej skupiny do štvrťfinálovej fázy a v konečnom účtovaní obsadili 12. miesto, rovnako ako pred dvadsiatimi rokmi.

Tréner Dušan Poloz preto hodnotí vystúpenie na turnaji ako veľmi úspešné, hoci nadstavbový cieľ dostať sa medzi nasadené tímy pred žrebom baráže MS 2015 zostal nenaplnený.

"Považujem šampionát za náš ohromný úspech najmä z pohľadu toho, že sme na ňom zdolali vicemajsterky sveta," vrátil sa Poloz v konečnom hodnotení k rozhodujúcemu duelu D-skupiny v Osijeku. Slovenky v ňom po veľkej dráme vyhrali nad Srbskom 23:21 a otvorili si tak cestu do ďalšej fázy v Záhrebe. "Bol to naozaj zázrak, pretože vyradiť finalistu MS, na to si možno nikto na Slovensku v kolektívnom športe ani nepamätá. Už to, že sme sa na šampionát dostali po tak dlhom čase, bol veľký úspech. A potom sme stavili všetko na ten správny zápas. Druhý polčas súboja so Srbskom si budú dievčatá ešte púšťať zo záznamu asi veľmi dlho. Bolo to víťazstvo viery."

Slovenky predtým v základnej skupine prehrali s veľkými favoritmi Francúzskom (18:21) i Čiernou Horou (24:28) po sympatických výkonoch. Vo štvrťfinálovej skupine už mala úroveň ich hry klesajúcu tendenciu, šesť náročných duelov v priebehu desiatich dní bolo na väčšinu hráčok kádra priveľa. Po jednoznačných prehrách s Holandskom (20:30) a Švédskom (22:31) prišiel najvyšší "výprask" v turnajovej derniére s Nemeckom. "Dievčatá už boli mentálne i fyzicky vyčerpané," priznal Poloz po nelichotivom výsledku 22:36, po ktorom sa niektoré z hráčok neubránili slzám.

"Mrzí ma, že náš najhorší zápas na šampionáte bol práve ten posledný, pretože sme si to na koniec trochu pokazili," netajil sklamanie český kormidelník v slovenských službách. "Chceli sme sa pobiť o vysnenú pozíciu do 11. miesta v celkovom poradí. Žiaľ, už sme družstvo neprebudili. Na každom turnaji je posledný zápas vždy najdôležitejší. My sme ho ale spackali, takže prevláda viac negatívny pocit. Ale som veľmi rád, že sme zo základnej skupiny postúpili, pretože sme mali možnosť odohrať ďalšie tri veľmi kvalitné zápasy. To sa bežne počas sezóny nepodarí."

Rýchlosť a sila sú podľa Poloza dva hlavné atribúty, v ktorých slovenská ženská reprezentácia za európskou elitou najviac zaostáva.

"Hráčky potrebujú na sebe pracovať aj individuálne. Musíme začať hrať rýchlu, pohyblivú hádzanú aj v domácich kluboch a súťažiach. Tak, aby sa dievčatá naučili brániť rýchlu druhú vlnu súpera. Tu na šampionáte nám nastavila zrkadlo tvrdá realita a to vidím momentálne ako najväčší nedostatok nášho tímu. Aj silová vybavenosť hráčok je na veľmi slabej úrovni. Chcem v tomto smere apelovať aj na klubových trénerov a trénerov mládeže, pretože keď Jágr mohol chodiť po zápase do posilňovne už pred dvadsiatimi rokmi, prečo by sme to nemohli robiť my teraz. Veď on to robil už v minulom storočí, dávno objavil Ameriku. Ak nebudú disponovať hráčky fyzickou silou, tak na tejto úrovni hrať rovnocenne nemôžu," zdôraznil Poloz, ktorý má zmluvu so zväzom až do roku 2016.

Z hráčskeho kolektívu nechcel šéf kabíny osobitne vyzdvihnúť nikoho: "My sme naozaj tímové družstvo, nemáme individuality, ktoré by mohli konkurovať najlepším. Keď si porovnáte základné šestky iných družstiev a za aké kluby hrajú, tak my máme akurát Lydku Jakubisovú a možno Martinu Školkovú. My môžeme zdolať niekoho z najlepšej dvanástky iba vtedy, keď tri-štyri hráčky odohrajú naraz skvelý zápas a to sa prakticky ani raz nestalo. Aj so Srbskom zahral celý tím a nikto nevynikol. Možno poviem Lucku Gubikovú, ktorá chytila päť sedmičiek a to družstvo vtedy neskutočne naštartovalo. Nemali sme žiadnu hviezdu, ktorú by som vychválil, na druhej strane ani nikto nesklamal. Ale najdôležitejšia je stabilita výkonov a tá nám u hráčok chýba. Kolísavosť ich výkonov je veľmi veľká."

Poloz považuje 12. miesto v konkurencii šestnástich družstiev za úspech, až za Slovenkami skončili okrem Srbiek napríklad aj domáce Chorvátky, či Rusky. Skončiť ale o priečku vyššie by znamenalo výrazne väčšiu šancu dostať sa na MS 2015 v Dánsku. Pri žrebe júnovej baráže budú teraz jeho zverenky nenasadené a s istotou dostanú niekoho z elitnej jedenástky šampionátu. "To ma mrzí, tam už sa totiž ani nedá vyberať. Je to vlastne úplne jedno koho dostaneme, pretože pôjdeme proti najlepším družstvám v Európe..."

Zdroj: sport.sk, 18.12.2014