Grafická verzia

Svetová zimná univerziáda na Slovensku

5.1.2015

Športový rok 2015 odštartuje na Slovensku už o tri týždne najväčšou športovou akciou, aká sa na našom území nekonala 15 rokov. 27.Svetová zimná Univerziáda otvorí svoje brány na Štrbskom Plese a v Osrblí viac ako 500 pretekárom z 34 krajín. Nuž a slovenskí organizátori sú už pripravení na Univerziádu, tak aby bola veľkolepá a úspešná na všetkých úrovniach. Nielen po športovej stránke, ale aj po kultúrnej, spoločenskej a organizačnej. Tak, aby súťaže v biatlone v Osrblí a tiež v bežeckom lyžovaní, severskej kombinácii a v skokoch na lyžiach na Štrbskom Plese spĺňali ten najvyšší medzinárodný štandard.

Posledné dva týždne sa aj vďaka počasiu začalo s intenzívnym umelým zasnežovaním, aby najmä bežecké trate boli pripravené.

Na Štrbskom Plese je tak už k dispozícii celý dva a pol kilometrový okruh, ktorý sa momentálne preparuje. „V Tatrách nám síce momentálne nesneží, ale celodenné mínusové teploty sú ideálne na umelé zasnežovanie. Trate tak získavajú svoju finálnu podobu. Skokanský areál je už hotový, stopa, nájazd aj doskočisko sú pripravené. Na budúci týždeň mostík otestujeme na kontrolných pretekoch. Aj celý bežecký areál“, povedal športový riaditeľ Univerziády Peter Chudý.

 V Osrblí je takisto k dispozícii dva a dva a pol kilometrový okruh, na ktorom je rozvozený sneh do výšky 40 centimetrov. Vrátane strelnice, kde sa doťahujú už iba detaily.

 „Teploty sa konečne umúdrili, cez deň je okolo nuly, čo nám vyhovuje na rozvoz snehu po trati. Okruhy sú takmer hotové, dokončiť musíme logistiku, veci pre televíziu a organizačné detaily v cieli a na strelnici,“ povedal manažér biatlonového areálu v Osrblí Tomáš Fusko.

O 21 dní sa tak na Slovensku uskutoční najväčší športový sviatok univerzitného športu planéty a nielen Slováci sa majú na čo tešiť. Aj preto, že vstup na športoviská, na otvárací aj záverečný ceremoniál je voľný. Tretia Svetová zimná Univerziáda na Slovensku sa tak môže začať

Slovensko organizuje SZU spoločne s Granadou. Podľa podpredsedu Lekárskej komisie Medzinárodnej federácie univerzitného športu Dušana Hamára to bude výborná príležitosť pre zviditeľnenie krajiny.

"Po dlhých rokoch, keď boli svetové podujatia na Slovensku skôr výnimkou, máme možnosť organizovať multišportové podujatie, ktoré sa dá svojím významom zaradiť do 2. línie, bezprostredne za olympijské hry. Organizácia univerziády nám dáva možnosť znova ukázať svetu, že v našej malej krajine žijú milí, priateľskí, pohostinní a kompetentní ľudia, ktorí sú schopní zhostiť sa organizácie aj tých najnáročnejších športových podujatí," uviedol pre oficiálny web tatry2015.sk Hamár a pokračoval: "V novodobej histórii Slovenska sme svedkami snáh o zahraničnú propagáciu našej krajiny. Aktivity v tomto smere vyvíjajú viaceré oficiálne inštitúcie, pričom ich efekt často nie celkom zodpovedá vynaloženým prostriedkom. Ak si uvedomíme, že prenosy Eurosportu zo súťaží minulej univerziády v talianskom Trentine sledovalo viac ako 30 miliónov divákov, máme jedinečnú možnosť zviditeľniť našu krajinu a jej dva, v ostatných rokoch nie veľmi prosperujúce rezorty, prakticky na celom svete. Platí to tým viac, ak si uvedomíme, že športy, ktoré organizujeme, t.j. biatlon a skoky a beh na lyžiach, patria v ostatných rokoch medzi najsledovanejšie."

Zdroj: tatry2015.sk 04.01.2015, sport.sk 30.12.2014