Grafická verzia

MS20 - Slováci vybojovali bronzové medaily

7.1.2015

Kanada si obľúbila slovenských mladíkov a fanúšikovia v Air Canada Centre ocenili výkony tímu Ernesta Bokroša na majstrovstvách sveta hokejistov do 20 rokov veľkým potleskom pri odovzdávaní bronzových medailí. Len tretíkrát v histórii svetových šampionátov sa stalo, že Slovensko bojovalo o cenné kovy. Druhýkrát po Winnipegu 1999 zavesili slovenským hráčom na krk bronzové medaily. Tentoraz v Toronte sa to stalo po triumfe 4:2 v pondelkovom zápase o 3. miesto na Švédskom. Aj pred šestnástimi rokmi zdolali Slováci pod vedením Jána Filca v malom finále Švédov (5:4). "Tento turnaj bola pre nás jedna veľká skúsenosť. Od prvého do posledného zápasu sme odviedli skutočne dobrú prácu. Tento úspech môže pomôcť našim mladým hráčom, že môžu vyhrávať veľké zápasy ako tento. Musíme myslieť pozitívne, ak chceme byť jedným z najlepších mužstiev," uviedol na webe šampionátu kapitán slovenského tímu Martin Réway.

Slovenskí juniori predviedli aj v poslednom vystúpení na turnaji zodpovedný a kolektívny výkon. Začali veľmi aktívne, bojovali o každý puk a v úvode strelili Šoltés a Rosandič dva rýchle góly. Švédi ešte do konca prvej časti hry vyrovnali skóre, o výsledku však rozhodol presilovkový gól Skalického, na ktorý tri korunky už nedokázali odpovedať. Bodku za zápasom dal do prázdnej bránky Koyš. Kapitán Martin Réway zaznamenal v zápase tri asistencie, opäť veľkou oporou mužstva bol brankár Denis Godla. "Myslím si, že Švédi boli sklamaní zo semifinálovej prehry a prejavilo sa to aj na ich hre. My sme dnes chceli trocha viac vyhrať," uviedol podľa IIHF.com Godla, ktorý mal 26 úspešných zákrokov.

Slovensko sa so Švédskom na MS do 20 rokov stretlo šestnástykrát v histórii a dosiahlo štvrté víťazstvo (bilancia z pohľadu Švédska 11-1-4). Za najlepšieho slovenského hráča v zápase proti Švédsku vyhlásili brankára Denisa Godlu, ktorý si opäť vypočul mohutné ovácie kanadského publika. "Toto je najkrajší moment v mojom živote. Godla je neskutočný chlapík. Možno mal aj dostatok šťastia, ale je skutočne veľmi dobrý. Každý ho má rád, je náš hrdina, je akoby rocková hviezda. Je pre nás všetko, je našim bohom. Je úžasný," uviedol na adresu brankárskej jednotky reprezentačnej dvadsiatky útočník Samuel Petráš.


Godla si spoločne s Christiánom Jarošom a Martinom Réwayom zároveň prevzal ocenenie pre najlepších slovenských hráčov na turnaji.

Bronzové medaily na krk Bokrošovým chlapcom i realizačnému tímu zavesil aj generálny sekretár Slovenského zväzu ľadového hokeja Otto Sýkora. Kapitán mužstva Martin Réway napodobnil pri medailovom ceremoniáli Miroslava Šatana zo zlatých MS 2002 vo Švédsku, po prevzatí trofeje za 3. miesto zhromaždil okolo seba celé mužstvo a až následne ju zdvihli spoločne nad hlavu. Hráči si potom s nadšením zaspievali slovenskú hymnu. "Sú to neopísateľné pocity. Slovensko nedosahuje podobné úspechy každý deň. Najskôr sme skončili tretí v základnej skupine a teraz sme tretí aj na celom šampionáte. Budeme sa dlho tešiť z tohto úspechu," uviedol pre web turnaja Dávid Šoltés.
Švédom nevyšiel záver turnaja, v základnej skupine nestratili ani bod. Po štvrťfinálovej výhre v repríze posledného finále s obhajcami z Fínska však v semifinále prehrali s Rusmi a v dueli o bronz so Slovákmi. Po zlate v Calgary 2012 a dvoch striebrach tentoraz odchádzajú tri korunky z Kanady bez medaily. "Tento zápas sme nechceli prehrať. Nehrali sme náš najlepší hokej, najmä úvod bol zlý. To je realita, preto sme prehrali. Domov sa nikdy necestuje ľahko so štvrtým miestom," uviedol na webe IIHF kapitán Švédska Jacob de la Rose a obranca Gustav Forsling ho doplnil: "Cítime sa teraz strašne. Ak by sme hrali náš najlepší hokej, potom by sme mali Slovákov zdolať v každom zápase. Teraz to nie je dobré."

Zdroj: hockeyslovakia.sk, 6.1.2014