Grafická verzia

Pavlík a Longová sú najlepšími lukostrelcami, za talent roka vyhlásili Pijákovú

12.1.2015

Vo Viničnom sa rodí nová a pekná tradícia, lebo v 10.1.2015  večer druhý raz v histórii vyhlásili v tamojšej špecializovanej lukostreleckej hale anketu o najlepšieho lukostrelca v kategórii mužov a žien. Marcel Pavlík z Mestského športového klubu Kežmarok a Alexandra Longová z Blue Arrows Viničné sa stali najlepšími slovenskými lukostrelcami za rok 2014. Za talent roka vyhlásila komisia zložená z trénerov siedmich najúspešnejších slovenských klubov Natáliu Pijákovú z LK Bratislava, ktorá v minulej sezóne súťažila za 1. SŠLK Petržalka.

Predseda slovenského lukostreleckého zväzu Matúš Durný vo svojom krátkom príhovore povedal: ,,Rok 2014 považujem za najúspešnejší v histórii slovenskej lukostreľby. A to predovšetkým preto, že sme mali účastníka olympijských hier mládeže, vďaka Longovej sme získali bronzovú medailu na juniorských ME. To je historický prvý kov z terčovej lukostreľby. A piata bola na ME žien. Som veľmi rád, že práve Marcel Pavlík zvíťazil v kategórii mužov, lebo vďaka tomu, že je telesne postihnutý slovenská lukostreľba ukázala, že aj títo znevýhodnení športovci sú našou plnohodnotnou členskou a športovou základňou. Pavlík svoje veľké kvality dokazuje aj medzi zdravými pretekármi, je lepší ako viacerí z nich.“

,Zmienim sa troška aj o talentoch, Natálie Pijákovej budem držať palce, aby aj neskôr dokázala, že toto jej víťazstvo nie je náhodné a že sa odhodlane popasuje so všetkými nástrahami, ktoré ju v ďalšom vývoji čakajú. Som presvedčený, že ten talent, ktorý nesporne má zúročí aj v ďalších rokoch a že z nej vyrastie taká kvalitná pretekárka, ako je Alexandra Longová." Mimochodom, Pijáková vlani vyhrala vo svojej kategórii mladších žiakov všetko čo sa len dalo, vyrovnala slovenský rekord, stane sa členom nejakého tímu, ktorý sa bude pripravovať na ďalšie významné medzinárodné preteky.

Slovenskí lukostrelci majú celkom reálne vyhliadky prebojovať sa prvý raz v histórii na letné OH do Ria de Janeira v roku 2016. ,,V slovenskom lukostreleckom zväze sme sa v rokoch 2011 a 2012 začali oveľa viac venovať mládežníckej základni. Postupne sme z nej vybudovali silný tím, ktorý sa výraznejšie presadzuje aj na medzinárodnom fóre. V roku 2014 takmer všetky majstrovstvá republiky dospelých vyhrali strelci z kategórie juniorov a kadetov, čo ukazuje, že sme sa vydali správnou cestou. Longová posledný raz súťažila medzi juniormi a keď v takom mladom veku medzi dospelými skončí na piatom mieste, ukazuje to, aké má veľké kvality. Budujeme tímy mužov a žien s tým, že sa vynasnažíme získať miestenku na olympijské hry 2016 do Ria de Janeiro. O miestenky budú bojovať trojčlenné tímy mužov i žien, prvá šanca je na majstrovstvách sveta v Dánsku, ďalšia na vybranom kole Svetového pohára a posledná na budúcoročných majstrovstvách Európy v Nottinghame. Máme tri súťaže, čiže možnosti sa kvalifikovať na olympiádu," dodal ešte M. Durný.

Na OH 2016 sa kvalifikuje podľa vopred stanoveného kľúča šestnásť trojčlenných tímov. Štartové pole doplní po šestnásť jednotlivcov a jednotlivkýň.

Longová obhájila prvenstvo v ankete Slovenského lukostreleckého zväzu z vlaňajška. ,,Rok 2014 považujem za veľmi úspešný. Podarilo sa mi dosiahnuť viacero úspechov, získala som medailu na majstrovstvách Európy juniorov a kvalifikovala sa na premiérové Európske hry 2015 do Baku. Obhájiť prvenstvo bolo náročnejšie ako ho prvýkrát získať," povedala Alexandra Longová, ktorá skončila vlani bronzová na majstrovstvách Európy juniorov a na seniorskom šampionáte bola piata.

Pavlík, ktorý triumfoval v ankete prvý raz, získal vlani zlato na ME zdravotne postihnutých lukostrelcov vo Švajčiarsku. ,,Mám za sebou úspešný rok, lebo sa mi vydarila príprava. V mojej kategórii je náročná konkurencia, keďže najlepší spomedzi nás bežne zdolávajú zdravých lukostrelcov. Chcel by som bojovať aj so zdravými súpermi na vrcholných podujatiach. Vôbec som však nečakal, že dostanem toto ocenenie," vraví Pavlík.

Zdroj: osporte, 11.1.2015