Grafická verzia

Banskobystrická latka bude najkvalitnejšou v histórii

16.1.2015

Pred 21. ročníkom výškarského mítingu Banskobystrická latka sa rysuje hviezdna zostava, so štyrmi účastníkmi s 240 cm a viac v nohách, čo história podujatia nepamätá.

Na 4. februára sa diváci v hale na Štiavničkách môžu už teraz naladiť, unikátny zážitok sľubuje Katarčan Mutaz Baršim, Rusi Ivan Uchov, Aleksej Dmitrik a Ukrajinec Andrej Procenko. Všetci štyria predstavujú momentálne vo svetovej výške to najlepšie, čo si možno želať. Pikantnosť tohto súboja dofarbuje aj fakt, že sa prvý a poslednýkrát stretnú v tejto halovej sezóne spoločne.

Organizátori spokojne konštatujú, že zo štartovnej listiny musí byť nadšený každý jeden priaznivec vrcholnej atletiky. "Už sa o nikoho nesnažíme, takýto pocit sme nikdy nemali, nemusíme o nikom snívať," povedal šéf organizačného výboru Alfonz Juck. "Bude to jediný míting na svete, kde sa štvorica kompletne stretne. A to ešte na čakačke máme aj skokanov, ktorých zdobí 232 až 234 cm."

K absolútnej spokojnosti chýba už len detail, zohnať financie aj na majsterku Európy Španielku Ruth Beitiovú, ktorá prejavila chuť štartovať. "Rozpočet mítingu nemôžeme naťahovať donekonečna, no nech to znie aj ako výzva, ak sa nájde niekto, kto nám finančne pomôže, tak pritiahneme do haly aj Beitiovú," dodal Alfonz Juck.

Scenár mítingu bude rovnaký ako v minulosti, so súťažou žien, na ktorú nadviažu muži. Program sa môže dosť predĺžiť, ak sa bude skákať na dosiaľ v Banskej Bystrici nevídaných výškach. Organizátorov láka 240 cm, no nevylučujú ani pokusy na hodnote svetového halového rekordu 243 cm, starého už 26 rokov.

Mutaz Baršim v lete prekonal 243, pod Urpínom štarty v novom roku otvorí a v premiére sa môže udiať všeličo. Olympijský víťaz, lietajúci démon, ako prezývajú Uchova, je zárukou ďalších úletov a Dmitrik s Procenkom už tiež precítili ako chutí 240 cm. Zvuk BBL doletel aj do Nórska k Steinarovi Hoenovi, riaditeľovi mítingu Diamantovej ligy Bislett Games v Oslo.

V Banskej Bystrici v role čestného hosťa bude rokovať s hviezdami o účasti na jubilejnom 50. ročníku mítingu. Za ďalšieho renomovaného hosťa sa považuje olympijský víťaz z roku 2000 Rus Sergej Kľugin, tréner Uchova a hviezdy v ženskej súťaži Školinovej, úradujúcej svetovej šampiónky.

Čo priťahuje najväčšie hviezdy na BBL, vysvetlil Alfonz Juck takto: "Skvelá tradícia a podmienky na kvalitné výkony, vhodný termín a aj fakt, že v nemeckom Arnstadte sa míting tento rok výnimočne nekoná, prvoradý je aj manažérsky kontakt v dostatočnom predstihu. Pre náš míting bude dôležitá forma každého, výkony nemožno plánovať, no určite šanca na prekonanie 240 cm vzrástla ako nikdy predtým. Múdrejší budeme po prvých mítingoch hviezd, v Hustopečiach, či v Moskve. Čo sa týka Baršima, známe sú jeho predchádzajúce problémy s chrbtom, dáva si naň pozor a v príprave nič nepríjemné nehlásil. Aj jeho mladší brat Muammar Baršim si u nás zaskáče."

V spojitosti s účasťou organizátori uvažujú o odmenách, nielen za rekord mítingu, ale aj svetového halového rekordu. Rozpočet 80-tisíc už naplnili a snažia sa ho zvýšiť na 100-tisíc. 

Základný menoslov hviezd na BBL:

Muži: Mutaz Baršim (Kat., osobný rekord 243), Ivan Uchov ((242), Aleksej Dmitrik (obaja Rus., 240), Andrij Procenko (Ukr., 240), Jesse Williams (USA, 237), Sergej Mudrov (Rus., 235), Marco Fassinotti (Tal., 232), Jaroslav Bába (ČR, 237)

Ženy: Svetlana Školinová (Rus., 203), Maria Kučinová (obe Rus., 201), Ana Šimičová (Chorv., 199), Alessia Trostová (Tal., 200)

Zdroj: sport.sk, 15.1.2015