Grafická verzia

Svitko vyrovnal svoje maximum v konečnom poradí, Jakeš vyhral dve etapy

19.1.2015

Slovenskí motocyklisti majú za sebou úspešné vystúpenie na 36. ročníku prestížnych pretekov Rely Dakar. Štefan Svitko a Ivan Jakeš ukázali, že vedia byť konkurenciou tým najlepším z najlepších a obsadili pozície v prvej desiatke. Kým prvý menovaný skončil na piatom mieste a vyrovnal svoje maximum z roku 2012, Jakeš sa po slabšom začiatku dokázal prepracovať na ôsmu priečku a ako bonus k tomu pridal aj dve etapové víťazstvá v priebehu posledných troch dní.

Tridsaťdvaročný oravský rodák Svitko sa až na úvodnú etapu pohyboval na Rely Dakar na popredných pozíciách. Z trinástich meraných úsekov sa až desaťkrát umiestnil medzi najlepšími desiatimi. A dokonca po sebe. Žaškovčan si utvoril aj nové etapové maximum, keď v sobotňajšej záverečnej 13. etape obsadil druhé miesto. Jeho predchádzajúcim rekordom bola tretia pozícia (dvakrát v roku 2012, raz v roku 2015). Svitko počas celého priebehu najťažšej rely sveta jazdil spoľahlivo, vyhol sa vážnejším pádom a poslúchala ho aj technika. V maratónskych etapách, kde nemohol využiť pomoc svojho tímu, nemal problémy. Výsledkom bola 44-minútová strata na víťazného Marca Comu. Pre šesťnásobného účastníka Rely Dakar Svitka je to spolu s rokom 2012 najlepšie umiestnenie. Vlani bol deviaty a pri premiére v roku 2010 trinásty. V rokoch 2011 a 2013 Dakar nedokončil.

"Som veľmi rád, že už som v cieli. Piata priečka je skvelá, aj keď dúfal v trochu lepší výsledok. O dve miesta. Tento rok bola však veľmi veľká konkurencia, každý rok je to širšie a nabitejšie, jazdci idú rýchlo. Na dobré umiestnenie treba mať aj šťastie. Dvaja Slováci skončili v prvej desiatke a najmä medzi fabrickými jazdcami. To je veľmi dôležité. Veľká vďaka patrí ľuďom doma na Slovensku, ktorí nám umožnili dostať sa sem," vyjadril sa Svitko po poslednej etape.

Jakeš aj napriek tomu, že v celkovom hodnotení obsadil ôsme miesto, všetko si vynahradil dvoma etapovými víťazstvami a stal sa rekordérom SR. Jednu etapu vyhral v roku 1999 aj Jaroslav Katriňák. Štyridsaťjedenročný jazdec z Brezovej pod Bradlom mal slabší vstup do Rely Dakar 2015. Už v 2. etape mal ťažký pád, pri ktorom si natiahol stehenný sval na ľavej nohe a nevyhol sa ani technickým problémom. Najviac utrpel v 8. etape s prívlastkom maratónska, kde skončil až na 29. mieste. Potom sa však okolnosti otočili o 180 stupňov a v posledných piatich etapách skončil 11., 9., 4. a dvakrát prvý. Premiérové víťazstvo prišlo až po rozhodnutí jury a druhé aj vďaka skráteniu etapy pre silné dažde. Predtým bolo jeho najlepším etapovým výsledkom tretie miesto z roku 2013.

"Som šťastný, podarilo sa mi to, čo som od začiatku chcel. Škoda, že Dakar netrvá o týždeň dlhšie, ja sa potrebujem trošku rozjazdiť a potom už to ide. Bohužiaľ, tento rok som mal veľa smoly. Začiatok bol fakt slabý, mohol som aj vypadnúť. Napokon som vydržal, prišiel do cieľa a všetko sa mi to vrátilo. Najmä posledné tri dni boli fantastické a veľmi som spokojný s výsledkom, minimálne s tým zo záverečných troch dní," dodal Jakeš, ktorého maximom v celkovom poradí zostáva štvrtá priečka z roku 2013. Aj v tomto smere je myjavský rodák najúspešnejším Slovákom na Dakare. Vlani skončil jedenásty, púštne dobrodružstvo dokončil aj v roku 2009 pri premiére v Južnej Amerike. Vtedy mu patrila 43. pozícia. Až štyrikrát neprišiel do cieľa - v rokoch 2007 (ešte v Afrike), 2010, 2011 a 2012.

Zdroj: osporte, 18.1.2015