Grafická verzia

Slovenský vodný lyžiar Alexander Vaško ml.sa stal svetovým športovcom roka IWWF 2014

22.1.2015

Potom ako bol Alexander Vaško ml. vyhlásený za najlepšieho športovca sekcie vodného lyžovania za vlekom, prišla zo zasadnutia Výkonného výboru IWWF nečakaná no skvelá správa. Spolu s Austrálčankou Ashleigh Stebbeings boli vyhlásení za najlepších športovcov roka 2014 všetkých sekcií, ktoré medzinárodná vodnolyžiarska a wakeboardová federácia IWWF zastrešuje. Je to vôbec prvý krát v histórii keď tieto prestížne ocenenia získal Slovák.

20-ročný Košičan, Alexander Vaško ml., člen Klubu vodného lyžovania TRIXEN Košice sa svojimi vynikajúcimi výsledkami stal jedným z top vlekových vodných lyžiarov sveta a rok 2014 bol pre neho extrémne úspešný. Vrcholom jeho doterajších úspechov sa stali Majstrovstvá sveta 2014, ktoré sa konali v nemeckom Schloss Dankerne, kde získal kompletnú medailovú zbierku v individuálnych disciplínach. Najcennejšiu si vybojoval v skokoch s výkonom 62,6m, striebornú v akrobatickej jazde a bronz v kombinácii. Navyše sa výkonom 64,2m, ktorý skočil v kvalifikácií stal držiteľom nového svetového rekordu. Medailu pridal i v tímovej súťaži kde získal spolu s kolegami Jurajom Kerpčárom, Radovanom Hynekom a Veronikou Cséplöovou, striebro v súťaži družstiev.

Fantastickú sezónu zavŕšil na pretekoch Svetového pohára v čínskom Šanghaji, kde v skokoch obsadil druhé miesto, keď ho porazil len Bielorus Nikita Papakul.
V medzinárodnom svetovom a európskom rebríčku je na čele disciplíny skoky a kombinácie, na štvrtom mieste v akrobacii a piaty v slalome.

Alexander Vaško ml. - TOP výsledky za rok 2014
* majster sveta v skokoch 2014
* držiteľ nového svetového rekordu v skokoch výkonom 64,20 metra
* zisk striebornej a bronzovej medaily na MS 2014 (akrobacia a kombinácia)
* strieborná medaila zo súťaže družstiev na MS 2014
* prvé miesto vo svetovom a európskom rebríčku v skokoch a kombinácii
* majster Slovenska v akrobacii, skokoch a kombinácii
* držiteľ nových slovenských rekordov v skokoch a slalome
* športovec roka 2014 Európskej federácie vodného lyžovania za vlekom
* v desiatke najlepších v ankete Najlepší neolympijský športovec roka 2014
* laureát Športovej osobnosti Košíc 2013 v kategórií TOP 10 a v roku 2010 v kategórií Nádej

Zdroj: waterski.sk, 21.1.2015