SZU: Paulína Fialková vybojovala prvú slovenskú medailu!

26.1.2015

O prvú medailu pre slovenskú výpravu sa na SZU postarala biatlonistka Paulína Fialková. Na 15 km vytrvalostnej trati skončila v Osrblí na bronzovom stupienku a pre slovenský biatlon vybojovala v histórii univerziád 17. vzácny kov.

Zlatom sa ovenčila Kazaška Alina Raikovová, striebro patrilo Ruske Jekaterine Avakumovovej (+9,0), Paulína Fialková na bronzovom stupienku zaostala za víťazkou 41,7 sekundy.

Pred dvoma romi prekvapujúco patrilo na SZU v Trentine zlato vo vytrvalostných pretekoch Natálie Prekopovej a v kútiku duše sa dúfalo, že sa niečo medailové zrodí aj v Osrblí. Pohľad do štartovnej listiny veľké biatlonové mená neprezrádzal, aj preto sa veľké nádeje vkladali do Paulíny Fialkovej.

Pravidelná účastníčka pretekov Svetového pohára bola jasným tromfom, no aj ona si musela poradiť s hustejším snežením a aj silnejším vetrom, aký pofukoval predtým mužom. V úvodnej streľbe ležmo netrafila štvrtý terč, pred ňou Majdišová piaty, no z porovnania medzičasov bolo jasné, že Fialkovej lyže na umelom snehu kmitali oproti ostatným oveľa rýchlejšie.

Aj ďalšie slovenské biatlonistky strhávali pozornosť a na tribúne vyvolávali uznanlivé pokriky. Fialkovú zaťažil pri druhe streľbe v polohe stojmo tretí terč, síce ho minula, no jej meno na sveteľnej tabuli neustále figurovalo v popredí.

Tretia streľba ležmo ju perfektne podržala a štvrtá stojková (bilancia 1-1-0-2) už bola ťažisková v boji o medailu. Nevyčiernila tretí a piaty terč, no vďaka výbornému behu sa udržala na medailovom mieste.

Záverečná streľba Paulínu Fialkovú veľmi mrzela. "To áno, no aj ďalšie chyby, škoda, mohla som sa radovať zo zlata. Biatlon je nevyspytateľný šport, v tom je krásny, streľba dokáže poradím neuveriteľne zamiešať. Bežecky to bolo z mojej strany veľmi dobre, sama som sa prekvapila, dva dni predtým som sa necítila dobre, prebudila som sa chorá a zneistela som. Atmosféra mi dopriala, vidieť toľko ľudí v Osrblí je rarita a vtedy sa beží tak, že to nedokážem ani opísať."

Osrblie považuje Fialková za svoj druhý domov. "Strávila som tu veľmi veľa času, na strelnici i tratiach, ktoré patria medzi moje najobľúbenejšie. Ešte nie je všetkým dňom koniec, pokúsim sa ešte vyniknúť, aj keď možno konkurencia porastie. Pri pohľade na štartovku som cítila šancu, no na strelnici nikdy neviete, či vám dopraje. Vietor nebol nejaký silný, len som si upravila trochu mieridlá, väčšie chyby ma obišli. Pri poslednej stojke som bola zadýchaná, triasli sa mi nohy. Asi nebolo dobré, že som sa až príliš sebou zaoberala."

Veľký úspech si mladá slovenská biatlonistka veľmi cení. "Medaila je pre mňa jeden z najväčších úspechov, no asi si viac cením 10. miesto vo sveťáku. Chcem sa ešte poďakovať univerzite a právnickej fakulte, veľmi mi pri štúdiu vychádzajú v ústrety, som v treťom ročníku na bakalárskom stupni."

Ďalšie slovenské biatlonistky už neoslnili, 23. Alžbeta Majdišová (1-0-1-2), 28. Lucia Šimová (1-1-0-4) 30. Andrea Hôrčíková ((0-2-2-3) a 32. Janka Maráková (1-3-1-2) sa do najlepšej dvadsiatky medzi 47 štartujúcimi nezmestili.

V prvý súťažný deň 27. SZU absolvovali na Horehroní biatlonové vytrvalostné preteky aj muži. Na 20 km trati bol najrýchlejší 24-ročný Ukrajinec Dmytro Rusinov časom 49:52,8 min s jednou trestnou minútou. Striebro a bronz si vybojovali ruskí reprezentanti Vadim Filimonov (+22,6 s) resp. Jurij Šopin (+1:25,2 min).

Slovákom sa nedarilo na strelnici, najlepší z nich Michal Šíma na 14. priečke si pripísal tri trestné minúty a čas 53:16,3 min. Michal Kubaliak obsadil 23., Rene Bevelagua 32., Juraj Valenta 36. a Henrich Lonský 37. miesto.

V nedeľu sa okrem biatlonu rozbehli na 27. svetovej zimnej univerziáde aj súťaže v behu na lyžiach - v Štrbskom Plese bol na programe šprint žien i mužov. Medzi ženami triumfovala Anastasija Slonovová z Kazachstanu pred Poľkou Ewelinou Marciszovou a Ruskou Svetlanou Nikolajevovou.

Slovenská reprezentantka Barbora Klementová sa dostala do štvrťfinále. Eva Segečová, ktorá v sobotu na otváracom ceremoniáli predniesla sľub športovcov, nepostúpila z kvalifikácie. Katarína Krišicová v šprinte neštartovala.

Všetky cenné kovy v kategórii mužov brali reprezentanti Ruska. Zlato získal Andrej Larkov, striebro Anton Gafarov a bronz Raul Šakirzianov.

Zo Slovákov sa do štvrťfinále prebojoval len Andrej Segeč, púť Erika Urgelu, Martina Kapša, Rudolfa Michalovského aj Davida Brunna sa skončila už v kvalifikácii.

V pondelok rozdelia najúspešnejším aktérom medailové sady v behu na lyžiach v tímovom šprinte (12.00 h) a v severskej kombinácii v individuálnych pretekoch (skok na mostíku HS-100, 10.00 h / beh na lyžiach na 10 km Gundersenovou metódou, 15.00 h)