Grafická verzia

Slovenskú reprezentáciu čakajú vo februári dva turnaje: Slovakia Cup v Banskej Bystrici a Euro Ice Hockey Challenge vo Viedni,

28.1.2015

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjteknominoval na februárový Slovakia Cup v Banskej Bystrici (5. - 7. februára) kvalitný tím, do národného mužstva sa vracia brankár Ján Lašák a šancu dostanú aj traja bronzoví medailisti z nedávnych majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov Christián Jaroš, Peter Cehlárik a Martin Réway. Premiérovo sa v tejto sezóne v mužstve objavia skúsení hráči Slovana Bratislava Michal Sersen, Ladislav Nagy či Tomáš Surový.

Hráči sa stretnú v utorok v Banskej Bystrici, trénerovi však budú chýbať na zraze viacerí hokejisti. "Hráči Slovana priletia len v stredu ráno z tripu, Jaroš a Cehlárik hrajú v utorok ešte finále Ligy majstrov a prídu neskôr," uviedol tréner slovenskej reprezentácie Vladimír Vůjtek.

Hlavný kouč mal záujem aj o ďalších hokejistov z KHL. Šancu chcel dať Milanovi Jurčinovi či Petrovi Podhradskému. "Hrajú v tom čase zápasy, KHL nie je prerušená. Nomináciou by sme im asi urobili zle v kluboch. Dohodli sme sa preto, že ich na akciu nenominujeme," vyjadril sa Vladimír Vůjtek, ktorý svoj realizačný tím rozšíril o trénera brankárov Petra Jaroša a mentálneho kouča Petra Bielika.

Vekový priemer súčasného výberu je 27,2 roka. Reprezentačnú premiéru zažijú pod Urpínom Christián Jaroš a Peter Cehlárik. Slovensko bude mať na budúci týždeň v akcii dva tímy, mladší výber do 25 rokov sa predstaví na podujatí vo Viedni. "Myslím si, že máme k dispozícii dosť silný tím. Už do Švajčiarska sme podľa mňa išli s kvalitným výberom a skončili sme tam zle. O kvalite je preto pred podobným turnajom veľmi ťažké hovoriť. Do mužstva sme nominovali všetkých, ktorých sme chceli. Je to to najlepšie, čo sme mali k dispozícii. KHL sa neprerušuje, kluby sa chcú dostať do play-off a požiadali nás, aby sme nebrali ich hráčov na túto akciu," vysvetlil Vladimír Vůjtek.

Brankár Ján Lašák sa naposledy v bránke Slovenska objavil 16. decembra 2011 v Klagenfurte proti Bielorusku. Odvtedy bol už len v širšej nominácii na zimné olympijské hry 2014 do Soči. "V Liberci podáva veľmi dobré výkony, má výsledky. Nemôžeme sa zbavovať kvalitných a skúsených brankárov. Musíme počítať s tým, že Haláka asi neuvidíme na majstrovstvách sveta, keďže chytá v jednom z najlepších mužstiev NHL. Jano Laco je teraz zranený a nevieme, ako bude ďalej. Musíme preto mať k dispozícii skúseného brankára," priblížil nomináciu Lašáka Vladimír Vůjtek, podľa ktorého pôjde do záverečnej prípravy na svetový šampionát zo súčasného tímu asi 80 % hráčov. Reprezentačný kouč si už pomaly všíma aj vývoj NHL, s hráčmi zo zámoria však o štarte na MS bude hovoriť najskôr na prelome februára a marca.

Na turnaji Slovakia Cup sa v Banskej Bystrici predstavia reprezentácie Slovenska, Nemecka a Švajčiarska. Slováci začnú turnaj 5. februára proti Nemcom, o dva dni neskôr hrajú so Švajčiarmi.

Nominácia slovenskej hokejovej reprezentácie na februárový turnaj Slovakia Cup v Banskej Bystrici:
Brankári: Július Hudáček (Örebrö, Švéd., 11 zápasov/0 gólov), Ján Lašák (Liberec, ČR, 83/0)
Obrancovia: Marek Ďaloga (Sparta Praha, ČR, 38/1), Dominik Graňák (Fribourg Gotteron, Švaj., 134/6), Adam Jánošík (HC Košice, 4/0), Christián Jaroš (Lulea HF, Švéd., 0/0), Juraj Mikuš (Sparta Praha, ČR, 16/2), Michal Sersen (Slovan Bratislava, 71/6), Tomáš Starosta (Slovan Bratislava, 137/5), René Vydarený (HK Hradec Králové, ČR, 105/5)
Útočníci: Peter Cehlárik (Lulea, Švéd., 0/0), Lukáš Cingeľ (Sparta Praha, ČR, 5/0), Vladimír Dravecký (Třinec, ČR, 22/4), Marcel Haščák (Amur Chabarovsk, KHL, 50/3), Libor Hudáček (Slovan Bratislava, 37/6), Patrik Lušňák (Junosť Minsk, Biel., 21/3), Michel Miklík (Amur Chabarovsk, KHL, 70/15), Ladislav Nagy (Slovan Bratislava, 80/28), Martin Réway (Sparta Praha, ČR, 12/0), Tomáš Surový (Slovan Bratislava, 105/18), Ján Sýkora (HC Plzeň, ČR, 16/1), Radoslav Tybor (ČSOB Pojišťovna Pardubice, ČR, 29/3), Marek Viedenský (HPK Hämmeenlinna, Fín., 14/4)

Program turnaja Slovakia Cup v Banskej Bystrici:
štvrtok 5. februára: Slovensko - Nemecko (17.00)
piatok 6. februára: Švajčiarsko - Nemecko (17.00)
sobota 7. februára: Slovensko - Švajčiarsko (17.00)

Okrem turnaja Slovakia Cup v Banskej Bystrici sa slovenská hokejová reprezentácia predstaví vo februári aj na podujatí Euro Ice Hockey Challenge vo Viedni, olympijský výber povedú Vladimír Országh s Milanom Jančuškom. Mužstvo si od 5. do 7. februára postupne zmeria sily s výbermi Talianska, Slovinska a domáceho Rakúska. Trio krajín bude mať k dispozícii na rozdiel od Slovenska najsilnejšie výbery. V slovenskom mužstve sú hráči do 25 rokov. Šancu dostávajú aj bronzoví medailisti z posledného svetového šampionátu do 20 rokov Denis Godla, Erik Černák, Matúš Holenda, Mislav Rosandič a Pavol Skalický.

"Sme radi, že sme mohli zostaviť tím z mladých hráčov. Sú tam talentovaní hokejisti, ktorí na turnaji získajú ďalšie skúsenosti. Je to pre mladých dobrá možnosť ukázať sa, či sú schopní presadiť sa na medzinárodnej úrovni," informoval manažér výberu Juraj Bakoš. Mužstvo sa stretne 3. februára v Bratislave, na druhý deň sa presunie do Viedne.

Nominácia olympijského tímu Slovenska na februárové zápasy Euro Ice Hockey Challenge vo Viedni:
Brankári: Marek Čiliak (Kometa Brno/ČR, 2 zápasy/0 gólov), Denis Godla (Slovan Bratislava, 0/0),
Obrancovia: Tomáš Bokroš (Dukla Trenčín, 3/0), Peter Čerešnák (Vítkovice Steel, ČR, 19/1), Erik Černák (HC Košice, 0/0), Matúš Holenda (Dukla Trenčín, 0/0), Oldřich Kotvan (PSG Zlín, ČR, 3/0), Lukáš Kozák (Slovan Bratislava, 3/0), Mislav Rosandič (HC '05 Banská Bystrica, 0/0), Peter Trška (BK Mladá Boleslav, ČR, 0/0)
Útočníci: Martin Bakoš (Bílí Tygři Liberec, ČR, 13/0), Peter Galamboš (MHC Mountfield Martin, 5/0), Jakub Gašparovič (ČSOB Pojišťovna Pardubice, ČR, 3/0), Tomáš Hrnka (HC Košice, 0/0), Andrej Kudrna (Slovan Bratislava, 2/0), Milan Kytnár (HC '05 Banská Bystrica, 6/0), Adam Lapšanský (HC Košice, 13/7), Matúš Paločko (HK Poprad, 0/0), Miroslav Preisinger (HC '05 Banská Bystrica, 0/0), Radovan Puliš (HKM Zvolen, 1/0), Roman Rác (HC Olomouc, ČR, 3/1), Pavol Skalický (Örebrö, Švéd., 0/0), Tomáš Sýkora (HK Poprad, 4/0), Andrej Šťastný (Slovan Bratislava, 25/1), Peter Zuzin (HC Olomouc, ČR, 10/0)

Program tímu SR na turnaji vo Viedni:
štvrtok 5. februára: Slovensko - Taliansko (16.00)
piatok 6. februára: Slovensko - Slovinsko (15.30)
sobota 7. februára: Slovensko - Rakúsko (17.00)

Zdroj: osporte.sk, 27.1.2015