Grafická verzia

Akrobatické lyžovanie-SZU: Zuzana Stromková má striebro

10.2.2015

Slovenská akrobatická lyžiarka Zuzana Stromková dosiahla ďalší veľký úspech. Po bronze v slopestyle z nedávnych MS v Kreischbergu sa na 27. Svetovej zimnej univerziáde v Granade posunula o stupienok vyššie a v rovnakej disciplíne si vybojovala striebornú medailu s ohodnotením 69,83.

Víťazkou pondelňajšieho finálového podujatia v Sulayr Snowpark sa stala Američanka Brooke Potterová (73,16), tretia skončila Rakúšanka Stefanie Mösslerová výkonom 58,00 bodu.

Dvadsaťštyriročná Stromková figurovala na druhej priečke už po predpoludňajšej kvalifikácii, v ktorej výsledkom 71,16 stratila na americkú líderku Alexis Keeneyovú 5,5 bodu.

Úvodná finálová jazda jej nevyšla úplne podľa predstáv a známky od rozhodcov sa vyšplhali na 61,66, čo znamenalo priebežne druhú priečku. Druhá už bola v podaní slovenskej reprezentantky lepšia a hoci získala o 8,17 bodu viac, nestačilo to na najlepšiu jazdu víťaznej Američanky Potterovej. Jej výkon v druhom slede rozhodcovia ohodnotili na 73,16.

"Som veľmi spokojný, hoci si myslím, že to Zuzka mala vyhrať. To je ale môj subjektívny názor. Máme striebro, a to je super. Čo sa týka finálových jázd, trať bola pekná, veľmi dobre postavená, ale organizácia tu v Španielsku je hrozná. Doslova nula bodov. Napokon sme to zvládli a som veľmi rád, že sme sa posunuli o stupienok vyššie," uviedol tréner Tomáš Murgáč.

V pondelok panovalo v Sulayr Snowpark slnečné počasie a priebeh finále tentoraz nenarúšal ani vietor. Stromková tak mala ideálne podmienky na to, aby opäť zviditeľnila slovenské akrobatické lyžovanie.

"Bolo tu krásne, išlo sa mi veľmi dobre. Dokonca by som povedala, že parádne. Mali sme trošku problémy s organizačnou stránkou, ale napokon sa všetko vyriešilo. V jazdách boli mierne chybičky, dosiahla som však to, čo som chcela. Môžem vysloviť spokojnosť," povedala Zuzana Stromková.

Práve ona v súčasnosti prežíva veľmi úspešné obdobie, keď v priebehu necelých troch týždňov jej na krk zavesili už druhú medailu. Po bronzovej zo svetového šampionátu "okúsila" aj chuť striebra.

"Som rada, že som sa na univerziáde mohla zúčastniť a priniesť ďalšiu medailu pre Slovensko. Dúfam, že to neteší iba mňa, ale aj ostatných," dodala Stromková.

Pre Slovensko vybojovala celkovo už šiestu medailu na 27. SZU. Z lesku všetkých troch cenných kovov sa tešila biatlonistka Paulína Fialková ešte počas prvej časti podujatia na území SR v Osrblí, ďalšie dve bronzy pridali v Granade krasokorčuliari Federica Testová s Lukášom Csölleyom a lyžiar Matej Falat v alpskej kombinácii.

Medzi mužmi v slopestyle Slovák Igor Janckulík nepostúpil z kvalifikácie. Bodový zisk 53,33 b. mu stačil na 16. priečku, do finále postúpil tucet najlepších.

Ženy - slopestyle:
1. Brook Potterová (USA) 73,16 b.
2. Zuzana STROMKOVÁ (SR) 69,83
3. Stefanie Mösslerová (Rak.) 58,00
4. Zuzana Witychová (Poľ.) 54,16
5. Alexis Keeneyová (USA) 9,83
6. Julie Seifertová (Nem.) 9,00

Muži - slopestyle:
1. Fabian Braitsch (Rak.) 81,83 b.
2. Broby Leeds 78,00
3. Cody Potter (obaja USA) 75,33
4. Akradij Kazakov (Rus.) 73,66
5. Bartlomiej Sibiga (Poľ.) 73,16
6. Alexander Benz (Švaj.) 70,50
...
Igor JANCKULÍK (SR) nepostúpil z kvalifikácie

Zdroj: sport.sk, 9.2.2015