Grafická verzia

MS: Len 17 stotín! Životný výsledok Veroniky Velez-Zuzulovej

16.2.2015

Slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová (na snímke) skončila na 4. mieste v slalome žien na svetovom šampionáte alpských lyžiarov v americkom Beaver Creeku. Za bronzovou medailou Češky Šárky Strachovej zaostala o 17 stotín sekundy. Ide o najlepší výsledok 30-ročnej Slovenky z majstrovstiev sveta v kariére. Doteraz ním bolo 7. miesto v slalome zo Schladmingu 2013.

Velez-Zuzulová figurovala po 1. kole na desiatej priečke, ale najrýchlejšou jazdou 2. kola sa posunula takmer na medailovú pozíciu. Druhé kolo majstrovského slalomu žien postavil otec a tréner Timotej Zuzula a jeho dcéra to výrazne využila. "Nemám si čo vyčítať, odovzdala som maximum, aj keď medaila bola veľmi blízko...Na tieto preteky nezabudnem, lebo som zažila momenty, ktoré som predtým v kariére na majstrovstvách sveta nepoznala. Napríklad vyhlásenie najlepších na zaplnenom námestí. V prvom kole som v neštandardne postavenom slalome s extrémne zatvorenými bránkami poriadne nechytila rytmus, ale druhé kolo som si parádne užila. Dala som do toho všetko, nemala som čo stratiť," komentovala preteky Velez-Zuzulová.

Dlhoročná slovenská slalomová jednotka sa v 1. kole predstavila s číslom 12 a hoci bola na jednom z medzičasov piata, v cieli postupne klesla zo siedmeho na desiate miesto. Za líderkou Shiffrinovou zaostala o 1,18 s. Prvé kolo postavil nórsky tréner s množstvom presadených bránok, čiže pretekárky v relatívne pomalom tempe sa nemohli poriadne dostať do rytmu. Druhé kolo staviteľa T. Zuzulu bolo rytmickejšie a najmä rýchlejšie. Jeho dcéra od prvých bránok chytila potrebný rytmus a bez väčšieho zaváhania nielen že vydržala do cieľa, ale v závere ešte zrýchlila. Napokon ju predstihlo iba medailové trio. "Ak sa na to pozriem spätne, medailu som stratila v prvom kole, ktoré bolo naozaj netradične postavené. Na tom sme sa zhodli viaceré pretekárky v cieli," doplnila Velez-Zuzulová.

Druhá slovenská reprezentantka Petra Vlhová (19) bola po 1. kole tridsiata tretia (+3,05), keď nechytila rytmus v zavretých bránkach. Postupne nabaľovala stotinky, až sa nevošla do najlepšej tridsiatky. Sľubne sa vyvíjajúcu druhú jazdu neskôr pokazila a do cieľa prišla s obrovským odstupom 13,47 s za víťazkou. Nakoniec to stačilo na 44. mieste spomedzi 48 pretekárok, ktoré dokončili obe kolá slalomu. "Prvé kolo Peti rovnako ako mnohým ďalším nesadlo. V druhom kole urobila veľkú chybu, pritom spočiatku sa jej celkom dobre darilo sťahovať stratu z prvej jazdy,“ vravela na adresu mladšej kolegyne z tímu Velez-Zuzulová.

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní - Beaver Creek (USA) - sobota - výsledky:
Slalom žien (1.+2. kolo)
: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:38,48 min, 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,34, 3. Šárka Strachová (ČR) +0,77, 4. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +0,94, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,02, 6. Erin Mielzynská (Kan.) +1,50, 7. Carmen Thalmannová (Rak.) +2,04, 8. Tina Mazeová (Slovin.) +2,48, 9. Nastasia Noensová (Fr.) +2,69, 10. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +2,93,... 44. Petra Vlhová (SR) +13,47.

Zdroj: osporte.sk, 15.2.2015