Grafická verzia

Slovákov vyžrebovali na ME do skupiny smrti

17.2.2015

Slovenskí volejbaloví reprezentanti si na tohtoročných majstrovstvách Európy v Bulharsku a Taliansku (9. - 18. októbra 2015) zmerajú sily v základnej D-skupine s úradujúcimi šampiónmi Rusmi, obhajcami bronzu Srbmi a výberom Fínska.

Rozhodol o tom pondelkový žreb v Národnom divadle Ivana Vazova v Sofii, počas ktorého organizátori tiež definitívne potvrdili hostiteľské mestá základných skupín - v Bulharsku nimi budú Sofia a Varna, v Taliansku Turín a Busto Arsizio.

Počas žrebu bolo známych 13 zo 16 účastníkov záverečného turnaja ME. V májových barážových dvojzápasoch sa rozhodne o tom, ktoré tri mužstvá z dvojíc Slovinsko - Portugalsko, Estónsko - Švédsko, Španielsko - Holandsko sa pripoja k trinástim už istým účastníkom kontinentálneho šampionátu.

"Priznám sa, že som bol šokovaný po vyžrebovaní, pretože máme asi najťažšiu skupinu," uviedol pre oficiálny web Slovenskej volejbalovej federácie jej prezident Ľubor Halanda a doplnil: "Našimi súpermi sú úradujúci majstri Európy Rusi, bronzoví Srbi a ďalším nepríjemným súperom je Fínsko, na ktoré máme zlé spomienky, keď nás v januári 2014 zdolalo v Poprade v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta. Dopredu sa však nevzdávame, aj v roku 2011 sme mali v skupine mimoriadne silných protivníkov, nikto nám neveril a napokon sme skončili na skvelom 5. mieste. Myslím, že aj my máme kvalitný tím, vyzretých hráčov a určite zabojujeme o to, aby sme postúpili zo skupiny." 

Právo štartu získali automaticky usporiadatelia (Bulharsko a Taliansko), na základe umiestnenia na ME 2013 si účasť vybojovali Rusko, Srbsko, Francúzsko, Nemecko a Belgicko. Slováci, Bielorusi, Poliaci, Fíni, Česi a Chorváti uspeli na turnajoch v rámci II. fázy kvalifikácie, ktoré sa konali 16. mája - 1. júna 2014. Reprezentanti SR vtedy obsadili v súčte výsledkov dvoch turnajov prvé miesto v C-skupine v konkurencii volejbalistov Estónska, Grécka a Maďarska. 

"Keďže poznáme vášeň Bulharska a Talianska pre náš šport, som presvedčený, že šampionát je v dobrých rukách. Očakávam úžasnú volejbalovú šou vo všetkých štyroch dejiskách turnaja," citoval portál cev.lu slová prezidenta Európskej volejbalovej konfederácie (CEV) Andrého Meyera, osobne prítomného na slávnostnom akte v Sofii. 

V prvej fáze októbrového európskeho šampionátu bude 16 účastníkov rozdelených do štyroch štvorčlenných skupín, v ktorých sa súperi stretnú systémom každý s každým. Víťaz každej skupiny sa kvalifikuje priamo do štvrťfinále, mužstvá na druhých a tretích priečkach budú hrať play-off o postup medzi elitnú osmičku. Tímy na posledných miestach skupín sa s turnajom rozlúčia po odohraní troch duelov.

Žreb základných skupín ME 2015 volejbalistov v Bulharsku a Taliansku (9. - 18. októbra 2015):

A-skupina (Sofia): Bulharsko, Nemecko, Česko, Španielsko/Holandsko 
B-skupina (Turín): Taliansko, Francúzsko, Chorvátsko, Estónsko/Švédsko 
C-skupina (Varna): Poľsko, Belgicko, Bielorusko, Slovinsko/Portugalsko 
D-skupina (Busto Arsizio): Rusko, Srbsko, SLOVENSKO, Fínsko

Zdroj: sport.aktuality.sk, 16. 2. 2015