Grafická verzia

Beh na lyžiach-MS: Senzačné ôsme miesto Procházkovej

20.2.2015

Načasovanie formy je u športovcov háklivá téma, najmä keď sa počas väčšej časti sezóny nedarí podľa predstáv. Bežkyni na lyžiach Alene Procházkovej (30) to vyšlo mimoriadne dobre.

Jej ôsme miesto v šprinte klasickou technikou na majstrovstvách sveta vo Falune je podľa šéfa bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Michala Maláka výkon, ktorý ďaleko prevyšuje súčasné možnosti a podmienky pre bežecké lyžovanie na Slovensku.

"Tak trochu senzácia na naše pomery. Alenka potvrdila, že šprint klasickým štýlom jej sedí a že sa vie pripraviť na veľké podujatie, aj keď v tejto sezóne to nemala ľahké,“ uviedol Michal Malák a pokračoval:

"Z roka na rok prúdi do nášho odvetvia menej peňazí, pomaly už nemáme za čo posielať pretekárov na Svetový pohár. Prípravu koncipujeme tak, aby to bolo finančne čo najmenej náročné. Procházková a jej tréner si na sústredeniach v zahraničí vyberajú lacnejšie ubytovanie, kde si varia sami. Jej výsledky v tejto sezóne neboli oslnivé, dokonca som dostával SMS typu, aby sme ju stiahli zo Svetového pohára...O to viac poteší tento výsledok na súťažnom vrchole.“ 

Procházková mala v tejto sezóne pred majstrovstvami sveta na konte jediné bodovanie umiestnenie vo Svetovom pohári, pred 6 dňami v Östersunde ju v šprinte klasifikovali na 29. mieste. Inak len priemerné kvalifikačné vystúpenia: 34., 37., 47., či 62. priečka. Potom prišli majstrovstvá sveta a obhájenie skvelého 8. miesta spred dvoch rokoch zo šampionátu vo Val di Fiemme.

Tréner Ján Valuška k tomu hovorí: "Na začiatku sezóny sme sa trápili. Najprv to boli zdravotné problémy a neskôr aj finančné. Nemali sme na to, aby sme mohli absolvovať všetky preteky Svetového pohára, ktoré sme chceli. Neostávalo nám iné, len všetky sily vrhnúť do prípravy na majstrovstvá sveta. Alenka potvrdila, že sa vie pripraviť na vrcholné podujatie a držať krok so špičkou v šprinte.

Tréner pripomenul aj rozdiel v personálnom a materiálnom zabezpečení medzi slovenským minitímom a tými najlepšími. "Mám vo Falune troch ľudí, ktorí mi pomáhajú, z toho dvaja chlapci testujú lyže. Nedá sa to však porovnávať s Nórmi či Švédmi, ktorí majú aj 15 - 20 servismanov a celé kamióny s technikou na prípravu lyží. Aj s týmto sa musela naša pretekárka vyrovnať a klobúk dolu, ako to dokázala. Neostáva nám iné, len byť v výsledkom maximálne spokojní.

Zdroj: sport.sk, 20.2.2015