Grafická verzia

Biatlon-MS: Lídrami Slovákov majú byť Gereková a Hasilla

5.3.2015

O prvú z 11 medailových kolekcií sa bude vo štvrtok bojovať na 47. majstrovstvách sveta vo fínskom Kontiolahti. Slovenskí biatlonisti sa odhodlane naladili na úvodné vystúpenie, ktoré môže zdvihnúť náladu, no aj ju nepríjemne zmraziť.

Tréneri Pavel Kobela a Juraj Sanitra určili dvojice, ženskú časť potiahnu Paulína Fialková a Jana Gereková, mužskú Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš. Po pondelkovom prílete do Kontiolahti si Slováci priaznivé počasie neužili.

"Naozaj nie je priaznivé," ozval sa z dejiska tréner Juraj Sanitra. "Neustále tu prší a sneží, fúka nárazový vietor, takže to bude nesmierne náročné, čo sme pocítili aj počas dvoch tréningových dní. Zostavu na štafetový mix sme určovali nie úplne jednoznačne, uvažovali sme aj nad Matejom Kazárom. Zatiaľ ho však šetríme, pretože nemá za sebou akurátnu tréningovú porciu. Pribrzdil ho päťdňový výpadok a liečba virózy."

S Kontiolahti sa spája aj dávna nostalgia Slovákov súvisiaca so striebrom Martiny Halinárovej, vtedy Schwarzbacherovej na MS'99 v stíhacích pretekoch. "Odvtedy sa tu príliš veľa nezmenilo, skôr sú to len kozmetické úpravy," popisoval aktuálny stav Juraj Sanitra. "Pribudla prístupová cesta, jedna malá budova, servisné bunky zostali v pôvodnom stave."

Slováci si našli ubytovanie v rovnakom penzóne ako v roku 1999 s názvom Julie a všetci si želajú, aby im opäť priniesol úspech, bude to však nesmierne náročné. "Šampionát vnímame pokorne, zostávame pri zemi," určil polohu slovenského biatlonu prezident zväzu Ján Hyža. "Niektoré výborné výsledky Jany Gerekovej nás oprávňujú k optimizmu, veľmi jej prajem, aby dosiahla na medailový stupienok."

Bez tehotnej Anastasie Kuzminovej sa pozornosť sústredí nepochybne na líderku Gerekovú. "Máme niekoho, od ktorého môžeme čakať veľký výsledok, zaslúžila by si úspech a tiež, aby mala aj kúsok šťastia," dodal Ján Hyža. "Jej profesionálny prístup treba oceniť, niečo už pre slovenský biatlon odrobila."

Skúška schopností sa naskytá aj pre trénerov. "Ich prácu zhodnotime určite spravodlivo podľa výsledkov," pokračoval Ján Hyža. "Netreba zabúdať, že sezóna je poolympijská a že nemáme k dispozícii Nasťu Kuzminovú. Tréneri sú pri tímoch nie noví, pretože v minulosti už pri nich pôsobili a zatiaľ, aj vzhľadom na krátkosť času, im nemožno nič vyčítať."

V Kontiolahti na MS budú Slovensko reprezentovať
ženy s trénerom Pavlom Kobelom: Jana Gereková, Paulína Fialková, Terézia Poliaková, Martina Chrapánová, náhradníčka Ivona Fialková
muži s trénerom Jurajom Sanitrom: Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško, Michal Šima

Program MS
štvrtok: 17.15 preteky miešaných štafiet na 2x6 a 2x7,5 km
sobota, šprinty, 13.00 muži na 10 km, 16.30 ženy na 7,5 km
nedeľa, stíhacie preteky, 13.15 muži na 12,5 km, 16.00 ženy na 10 km
streda: 17.15 vytrvalostné preteky žien na 15 km
štvrtok: 17.15 vytrvalostné preteky mužov na 20 km
piatok: 17.15 štafety žien na 4x6 km
sobota: 16.30 štafety mužov na 4x7,5 km
nedeľa, preteky s hromadným štartom, 13.30 žien na 12,5 km, 16.15 mužov na 15 km

Zdroj: sport.sk, 4.3.2015