Grafická verzia

Kongres Európskej cyklistickej únie v Bratislave

11.3.2015

V dňoch 7.3.-8.3.2015 sa na Slovensku stretla svetová i európska funkcionárska elita cyklistiky na kongrese Európskej cyklistickej únie (UEC). Prezidenti a delegáti zo 43 európskych krajín diskutovali o súčasnej i budúcej podobe tohto športu, absolvovali vzdelávacie semináre aj prehliadku nášho hlavného mesta.

"Príležitosť zorganizovať takéto podujatie považujeme za úspech slovenskej cyklistickej diplomacie,“ povedal k významnosti podujatia Peter Privara, prezident SZC. "Najmä po tom, ako dlhé roky o našom zväze v európskych a svetových štruktúrach nepočuli, pretože bývalé vedenie sa kongresov nezúčastňovalo,“ dodal.


Prvé dva dni tohto podujatia sa niesli pod organizačnou taktovkou UCI. "Preberali sa zmeny v organizačnej štruktúre UCI, delegáti dostali informácie o novom športovom centre, o internetovom kanáli a aj o Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v roku 2016, ktoré sa budú konať v Katare," odznelo z úst prezidenta UCI, Briana Cooksona.

V nedeľu sa plynule pokračovalo kongresom UEC. Závery rokovaní možno zhrnúť do nasledujúcich bodov:
- organizácia cestných Majstrovstiev Európy pre kategóriu Elite od roku 2016. Doteraz sa ME v cestnej cyklistike konali len pre kategóriu juniorov a U23,
- spojenie olympijských disciplín v rámci jedného termínu ME od roku 2018 v snahe vytvoriť európsky „festival“ cyklistiky,
- tvrdé postihovanie klasického i technického dopingu,
- biologické pasy budú v budúcnosti potrebovať aj cyklisti kontinentálnych tímov, u nás jazdci CK Kemo Dukla Trenčín a CK Banská Bystrica,
- zvýšenie významnosti a podpory ženskej cyklistiky,
- predĺženie cyklistickej sezóny v zimných mesiacoch, rozšírenie o preteky v krajinách, kde je v zime teplo.

Na kongrese bola potvrdená aj informácia o vzniku jednotného svetového rebríčka cestnej cyklistiky, ktorý by mal byť obdobou toho „tenisového,“ teda klasifikácia 12 za sebou nasledujúcich mesiacov.

Zdroj: cyklistikaszc.sk, 10.3.2015


Súčasťou kongresu bola i voľba zástupcu UEC do štruktúr UCI po zosnulom P. Pedersenovi. Prítomní delegáti spomedzi seba zvolili Heralda Tiedemanna Hanzena z Nórska.