Preteky SP: druhé miesta Medlovej a Velez-Zuzulovej

16.3.2015

Slovenská snoubordistka Klaudia Medlová obsadila v sobotňajšom finále disciplíny slopestyle na záverečných pretekoch sezóny Svetového pohára v českom stredisku Špindlerův Mlýn vynikajúce 2. miesto, ktoré je jej novým maximom v elitnom seriáli. Triumfovala Holanďanka Cheryl Maasová so ziskom 88,50 bodu, druhá Medlová dostala za svoje freestyleové triky 84,25 bodu, tretie miesto brala Fínka Ella Suitialaová (76,25).

Dvadsaťjedenročná členka oddielu Snowboard klub Jasná mala v rámci podujatí SP na konte doposiaľ tri tretie miesta, z toho dve v slopestyle a jedno v Big Air. Mladú Slovenku môže tešiť aj skutočnosť, že v celkovom hodnotení oboch freestyleových disciplín (slopestyle + Big Air) skončila na skvelom druhom mieste za suverénnou Maasovou, pričom jednotlivo bola druhá v slopestyle a tretia v Big Air.

Medlová si finálovú účasť v Špindlerovom Mlýne musela vybojovať v sobotu predpoludním v dvojkolovom semifinále, v ktorom obsadila suverénnym spôsobom s 81,25 bodmi prvú priečku. Deň predtým v kvalifikácii bola zverenka trénera Mareka Hliničana až deviata, keď jej jazda nevyšla celkom podľa predstáv a len tesne postúpila do vyraďovacích bojov.

Vo finále sa napokon namiesto šiestich predstavili iba štyri pretekárky. Švajčiarka Carla Somainiová pre problémy s rukou a Kanaďanka Jenna Blasmanová pre otras mozgu sa na štart nepostavili. Medlová v prvej jazde ukázala niekoľko vysokoakostne natrénovaných trikov vrátane svojej najsilnejšej zbrane v podobe ukážkového "backside rodeo", čo u rozhodcov vyvolalo priaznivú odozvu v podobe 84,25 bodov. Lepšia od nej bola len favorizovaná Maasová (88,50). Druhé kolo nevyšlo ani jednej z finalistiek a poradie sa nezmenilo. V treťom kole sa Medlová pokúsila zariskovať, no svoj výkon z prvej jazdy neprekonala a čakala na to, v akom svetle sa predstavia jej súperky, žiadne posuny sa však už nekonali a v platnosti zostalo poradie, ktoré určilo už prvé kolo.

"Mám veľkú radosť z toho, že po sérii tretích miest skončila Klaudia v záverečných pretekoch sezóny o stupienok vyššie. Veľmi dobrou správou je tiež to, že v celkovom hodnotení freestyleových disciplín obsadila druhé miesto, v slopestyle bola celkovo druhá a v Big Air tretia. Prvé kolo išla Klaudia štýlovo veľmi čisto, čo bolo nesmierne dôležité, pretože rozhodcovia na to kladú veľký dôraz. Ukázala absolútnu istotu pri jej ojedinelom triku backside rodeo, ktorý na rozdiel od súperiek ovláda dokonale. Možno nejaké body stratila na rampe, ktorú nemá tak dobre najazdenú ako napríklad Cheryl Maasová. V druhej jazde išla Klaudia voľnejšie s tým, že v tretej do toho opäť pôjde naplno. Výkon z prvej však už nedokázala zopakovať, ale našťastie ju okrem Maasovej nedokázala predstihnúť žiadna zo súperiek. V Špindlerovom Mlýne bola postavená najťažšia trať s kombináciou viacerých prvkov, o to viac si druhé miesto vážime," povedal po pretekoch tréner Marek Hliničan.

Medlová má za sebou jednoznačne najúspešnejšiu sezónu v kariére, v ktorej zažiarila ako kométa. Na Svetovom pohári v kanadskom Stonehame v oboch jej obľúbených disciplínach - slopestyle a Big Air - obsadila tretie miesta, predtým na januárových MS v Kreischbergu získala bronzovú medailu v slopestyle. V Big Airi jej cenný kov unikol u vlások, keď bola štvrtá. "Ani náhodou som nečakal, že by táto sezóna mohla byť, čo sa týka výsledkov, takáto výnimočná. Koniec tej minulej síce naznačil, že môžeme pomýšľať na dobré výsledky, ale rátal som skôr s umiestnením v prvej desiatke-dvanástke. Klaudia sa v tejto sezóne až trikrát dostala na pódium a z majstrovstiev sveta priniesla bronz. Klobúk dole za to, ako dokázala v správnej chvíli vygradovať svoju formu. Sezóna sa ešte neskončila, na pozvánku dlhoročnej pretekárky Svetového pohára Siny Candrianovej ešte zrejme absolvujeme exhibičné preteky vo Švajčiarsku, až potom príde na rad zaslúžený oddych. Keďže obaja radi surfujeme, pravdepodobne vymeníme sneh za morské vlny. Chceli by sme si oddýchnuť v teple v nejakej exotickej krajine," dodal na záver Hliničan.

Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Veronika Velez-Zuzulová obsadila 2. miesto v sobotňajšom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare. Rýchlejšia ako Velez-Zuzulová bola len fenoménka tejto disciplíny v ostatných dvoch rokoch, úradujúca olympijská víťazka aj dvojnásobná majsterka sveta, Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá zvíťazila s veľkým náskokom 1,41 s. Tretia bola Češka Šárka Strachová (+2,15).

Dlhodobo najlepšia slovenská slalomárka Velez-Zuzulová potvrdila druhé miesto spred troch týždňov zo slovinského Mariboru a v hodnotení slalomu vo Svetovom pohári poskočila z 10. na 8. miesto. Pred finálovými pretekmi SP vo francúzskom Méribeli (21. marca) je na čele slalomového poradia Shiffrinová o 90 bodov pred Švédkou Fridou Hansdotterovou. Velez-Zuzulová sa v konečnom účtovaní slalomu pri zhode viacerých okolností môže posunúť až na 4. miesto, vyššie už nie.

"S dobrými výsledkami prichádza čoraz väčšie sebavedomie. Na začiatku sezóny to bol v mojom podaní boj, ale teraz je to lepšie z pretekov na preteky," konštatovala po pretekoch Veronika Velez-Zuzulovú.

"Myslím si, že už v 1. kole som podala veľmi dobrý výkon na to, že s pomerne vysokým číslom 14 som nemala ideálne podmienky na trati. Štart 1. kola bol pomerne neskoro a sneh na kopci sa začal topiť. Pred druhým kolom trať nasolili a podmienky boli potom výborné. Tú jazdu som si užívala. Teraz naozaj cítim veľkú pohodu a môžem povedať, že všetko ide, ako má. Keď je človek na pódiu, pocity sú vždy úžasné, či v Maribore alebo teraz v Aare," povedala Veronika Velez-Zuzulová.

V Aare sa v sobotu podarilo zabodovať do poradia SP v slalome aj druhej Slovenke Petre Vlhovej, ktorá obsadila 24. miesto. Za víťaznou Shiffrinovou zaostala o 4,12 s, ale v druhom kole dosiahla ôsmy najlepší čas. Devätnásťročná Liptáčka je v hodnotení slalomu vo Svetovom pohári na 33. mieste, čo znamená, že bude chýbať vo finálových pretekoch o týždeň v Méribeli.

Zdroj: sport.sk 14.3.2015, osporte.sk 14.3.2015