Grafická verzia

Slováci zabojujú o historicky prvú miestenku na ME

17.3.2015

S cieľom vybojovať historický postup na budúcoročný šampionát vycestovali slovenskí futsalisti na turnaj 6. skupiny hlavného kola kvalifikácie ME 2016 do chorvátskeho Dubrovníka.

Zverenci španielskeho trénera Marcosa Angula sa na ňom postupne stretnú s Arménskom (streda 18. marca o 17.30 SEČ), Tureckom (štvrtok 19. marca o 17.30 h) a po dni voľna s najväčším favoritom na postup domácim Chorvátskom (sobota 21. marca o 18.30 h). Generálkou na kvalifikačné súboje boli dva prípravné súboje s Čiernou Horou v Nových Zámkoch. V prvom Slováci súpera jasne prevýšili a triumfovali 6:3, v druhom sa zrodila remíza 2:2.

"Prípravné zápasy s Čiernou Horou sme modelovali k prvým dvom súperom, ktorí nás čakajú v kvalifikácii. Arméni aj Turci sú fyzicky silní, majú hráčov, ktorí budú vyhľadávať kontaktný futsal. My musíme hrať na rýchle prihrávky. Ak chceme pomýšľať na postup, nezostáva nám nič iné, len prvé dva zápasy vyhrať," povedal asistent trénera Marián Berky. Mužstvo je okrem zraneného Martina Rejžeka, ktorého nahradil Martin Zdráhal, v poriadku. Pre kartový trest však bude v prvom zápase chýbať kapitán Ladislav Mikita.

Na Chorvátsko nemajú Slováci príliš príjemné spomienky. V baráži ME 2014 s ním doma prehrali 1:3 a v odvete v Dubrovníku nestačili 0:4. Teraz by chceli na jeho úkor postúpiť na ich prvý veľký šampionát. "Chorváti majú stabilizovaný káder, ich lídrami sú štyria hráči Marinovič, Jelovčič, Novak a Grcič. Títo hráči sú rozdieloví. Naša taktika bude ubehať ich, pretože fyzicky sme dobre pripravení. Kľúčové bude aj to, ako budeme premieňať šance. O postupe môže rozhodnúť každý gól. Verím, že sa napokon budeme tešiť z postupu, ktorý je naším cieľom," dodal Berky.

Na šampionát priamo postúpia len víťazi skupín hlavného kola. Sedem tímov z druhých miest a jeden najlepší z tretieho zabojujú o ďalšie štyri miestenky v dvojzápasovom play off, ktoré je na programe 15.-22. septembra 2015. Finálový turnaj ME sa uskutoční 2.-13. februára 2016 v Belehrade.

Zdroj: sport.sk, 17.3.2015