Grafická verzia

Kvalifikácia: Slovensko - Luxembursko

27.3.2015

V pozícii jasných favoritov budú slovenskí futbalisti čeliť v piatkovom zápase kvalifikácie EURO 2016 tímu Luxemburska, s jedným bodom papierovo najslabšiemu účastníkovi C-skupiny. Zverenci trénera Jána Kozáka túžia pred vypredaným žilinským štadiónom predviesť kvalitnú hru a udržať si stopercentnú bilanciu v doterajšom cykle bojov o šampionát, ktorý sa uskutoční o rok vo Francúzsku. S 12 bodmi sú Slováci lídrami skupiny, s 9 bodmi však na nich dobiedzajú Španielsko a Ukrajina, ktorí sa stretnú v ten istý deň v Seville vo vzájomnom súboji.

Luxembursko dokázalo v doterajšom priebehu kvalifikácie získať len chudobný bodík za domácu remízu 1:1 s Bieloruskom. Ide však o dobre organizovaný tím, ktorý sa už o jedno prekvapenie na úkor Slovenska postaral, keď vo februári 2011 v prípravnom zápase v Luxemburgu zvíťazil nad mužstvom vtedajšieho kormidelníka Vladimíra Weissa 2:1. Jedným z pamätníkov tohto súboja bol stopér Ján Ďurica, ktorý ho vníma ako memento: "Je to dávno, pamätám si hmlu, ťažký zápas a to, že sa skončil pre nás neúspechom. Ale aj také zápasy bývajú. Už som sa k tomu vyjadril, my sa musíme pozerať najmä na seba. Myslím, že máme silu, aby sme zdolali súpera ako je Luxembursko. Pri dobrej koncentrácii a trpezlivosti. Oni budú brániť a my si musíme počkať na svoje šance," tvrdí legionár moskovského Lokomotivu.

Podcenenie súpera, ktorý v rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) figuruje až na 136. mieste, by sa mohlo vypomstiť. "V dnešnej dobe už vie každý hrať futbal. V minulej kvalifikácii sme to zažili na vlastnej koži, keď sme iba remizovali 1:1 v Lichtenštajnsku. Nechceme, aby sa teraz podobný 'výbuch' opakoval. Hráme doma a musíme zápas s Luxemburskom zvládnuť tak, aby sme boli zasa o krôčik bližšie k nášmu vysnívanému cieľu. Tréner nám určite povie, čo bude na hru súpera platiť. Ja osobne si myslím, že proti takýmto tímom vždy pomôže rýchly gól. Po ňom by sa nám hralo jednoduchšie, súper by musel viac otvoriť hru," myslí si útočník Michal Ďuriš. Z úst trénera Kozáka zazneli smerom k súperovi slová rešpektu, súboj s Luxemburskom dokonca označil za "zápas roka": "Rešpekt mám pred každým súperom. Luxemburský tím napreduje, hrá organizovaný futbal. Ale my máme svoje ciele a chceme vyhrať, to však ide len cez poctivú prácu. Pri podpore našich fanúšikov verím, že to zvládneme." Mužstvo je zdravotne v poriadku, v príprave mal menšie úľavy krídelník Vladimír Weiss ml., ale lekári by ho mali dať do poriadku.

Slováci v kvalifikácii postupne zvíťazili nad Ukrajinou (1:0), Španielskom (2:1), Bieloruskom (3:1) a Macedónskom (2:0). V minulom roku vyhrali osem z deviatich zápasov, prehrali len v máji s Ruskom pripravujúcim sa na MS v Brazílii. Naposledy 18. novembra v Žiline zvíťazili 2:1 v príprave nad Fínskom.

Duel na vypredanom žilinskom štadióne Pod Dubňom má výkop o 20.45 h. V úlohe arbitrov sa predstavia Švajčiari - hlavným je Stephan Studer, jeho asistentmi budú Sandro Pozzi a Jean-Yves Wicht. Po zápase s Luxemburskom sa slovenskí futbalisti predstavia v utorok 31. marca, opäť v Žiline, v prestížnom prípravnom súboji s Českom (20.30 h). Luxembursko využije voľno v kvalifikačnom kalendári na odohratie prípravného duelu s Tureckom.

kvalifikácia EURO 2016
C-skupina, piatok 27. marca:
20.45 SLOVENSKO - Luxembursko /Štadión MŠK Žilina, rozhodcovia: Stephan Studer - Sandro Pozzi, Jean-Yves Wicht (všetci Švajč.)/
predpokladaná zostava SR: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Pečovský, Kucka - Mak, Hamšík, Weiss - Nemec

Zdroj: osporte.sk, 26.3.2015