Grafická verzia

A.M.Schmiedlová a M.Kližan úspešní vo svojich finálových zápasoch

13.4.2015

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová získala v poľských Katoviciach prvý titul na okruhu WTA.

Vo finále halového podujatia si ako nasadená osmička poradila s trojkou "pavúka" Taliankou Camilou Giorgiovou v dvoch setoch 6:4, 6:3 a dosiahla životný úspech. Zverenka trénera Milana Martinca sa stala po Radke Zrubákovej, Karine Habšudovej-Cílekovej, Henriete Nagyovej, Daniele Hantuchovej, Martine Suchej, Magdaléne Rybárikovej a Dominike Cibulkovej ôsmou Slovenkou so singlovou trofejou na okruhu WTA.

Vo februári bola Schmiedlová vo finále na antuke v brazílskom Riu de Janeiru, v ktorom nestačila na taliansku jednotku Saru Erraniovú. z Katovíc si vďaka triumfu odnáša prémiu 43.000 USD a 280 bodov do svetového rebríčka WTA. V jeho novom vydaní by mala poskočiť zo 67. na 46. miesto, čo bude jej nové kariérne maximum. Stane sa novou slovenskou dvojkou, keď predstihne Danielu Hantuchovú i Magdalénu Rybárikovú. Jej forma je prísľubom pred blížiacim sa barážovým zápasom o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie proti Švédsku (18.-19. apríla na antuke v bratislavskom NTC).

Schmiedlová mala po triumfe nad Taliankou veľkú radosť. "Ešte stále sa chvejem. Získať prvý titul na WTA Tour je niečo fantastické a nezabudnuteľné. V prvom rade sa chcem poďakovať mojej mame, ktorá tu je so mnou a povzbudzuje ma. Veľká vďaka patrí aj môjmu trénerovi Milanovi Martincovi, ktorý sledoval zápas doma i kondičným trénerom. Bez ich pomoci by som tu nestála s víťaznou trofejou. Ďakujem aj fanúšikom za podporu, počas celého týždňa ste boli skvelí," povedala dojatá Schmiedlová počas slávnostného príhovoru.

Slovenský tenista Martin Kližan získal v marockej Casablance tretí singlový titul na okruhu ATP.

Vo finále antukového podujatia si ako nasadená dvojka poradil so Španielom Danielom Gimenom-Traverom za 76 minút hladko v dvoch setoch 6:2, 6:2. Vlani zverenec českého trénera Martina Damma nenašiel premožiteľa na antuke v Mníchove, kde triumfoval ako kvalifikant. V roku 2012 sa tešil z prvenstva na harde v Petrohrade.

V debli má na svojom konte tiež tri cenné trofeje (2015 Rio de Janeiro, 2014 Nice, 2013 Umag). Vo finálových zápasoch na ATP Tour má zatiaľ stopercentnú úspešnosť. Z Casablancy si odnáša prémiu 80.000 eur a 250 bodov do svetového rebríčka ATP Entry pre nasadzovanie. V jeho novom vydaní by sa mal posunúť zo 41. na 28. miesto. Úspešným ťažením v Maroku si posilnil šance byť na druhom grandslame sezóny Roland Garros medzi nasadenými.

Kližan mal z triumfu v Casablance veľkú radosť. "Prežívam fantastické pocity. Vždy keď som vkročil na centrálny kurt v Casablance a videl som listinu víťazov tohto turnaja, sníval som o tom, že aj ja raz budem šampiónom. Dnes sa mi to splnilo. Som na seba veľmi hrdý. Fanúšikovia boli neskutoční, vždy stáli pri mne a podporovali ma," citovala slová Kližana oficiálna stránka ATP.

Zdroj: sport.sk, 12.4.2015