Slovensko najúspešnejšou krajinou individuálnych súťaží

27.4.2015

Slovensko sa s celkovou bilanciou 3 – 1 – 1 stalo najúspešnejšou krajinou individuálnych súťaží na práve skončených Majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov kanoistike na divokej vode. Z brazílského Foz do Iguacu si zlaté medaily odvážajú mládežnícki reprezentanti Marko Mirgorodský, Jakub Grigar a juniorka Michaela Haššová, striebro Juraj Skákala s Matúšom Gewisslerom a bronz Andrej Málek.

Jakub Grigar triumfoval v sobotňajšom finále kajaku. Na trati bol suverénny, dosiahol jasne najrýchlejší čas a aj s dvoma trestnými sekundami za jeden dotyk na pätnástej bránke zdolal Francúza Mala Quemeneura o 2,19 sekundy. Tesne za medailovými priečkami skončil v K1 Samuel Stanovský, tretí slovenský zástupca vo finále Richard Macúš bol ôsmy. Grigar potvrdil v Brazílii úlohu favorita, vlani bol v austrálskom Penrithe bronzový.

Marko Mirgorodský sa presadil v kategórii singlkanoistov. Vo finále C1 ho o titul nepripravilo ani menšie zaváhanie na predposlednej devätnástej bránke. V konečnom účtovaní zdolal o 66 stotín sekundy Poliaka Kacpera Sztubu, bronz získal Čech Václav Chaloupka. Bronzový medailista z vlaňajších olympijských hier mládeže v Nankingu dosiahol najväčší úspech svojej doterajšej kariéry a potvrdil veľký talent.

O tretí sobotňajší cenný kov pre Slovensko sa v kajaku mužov do 23 rokov postaral Andrej Málek, ktorý si vybojoval bronz. Lepší boli len Čech Jiří Prskavec a Španiel David Llorente, obaja pravidelní účastníci elitných seniorských vrcholných podujatí.

“Motív mojej cesty do Brazílie bol predovšetkým v tom, že som chcel na vlastné oči vidieť športovcov, ktorí budú Slovensko reprezentovať v ďalšom olympijskom cykle Tokio 2020. Po prvých finálových disciplínach sme veľmi spokojní. Máme dva tituly v prestížnych olympijských kategóriách K1 a C1 zásluhou Jakuba Grigara a Marka Mirgorodského. Mimoriadnu hodnotu možno už aj smerom k OH v Riu de Janeiro má aj tretie miesto kajakára Andreja Máleka v kategórii do 23 rokov, v ktorej je konkurencia už veľmi podobná ku kategórii dospelých. Rovnako veľkým úspechom je aj štvrté miesto nováčika v tíme Samuela Stanovského v kategórii K1,” uviedol generálny manažér Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Richard Galovič.

“Malý Marko Mirgorodský je majster sveta, tá medaila ma potešila viac ako moja, a Andrej Málek to dopádloval na tretie miesto. Krása nie?!” vyznal sa večne usmiaty tímový hráč Jakub Grigar, obhajca lanského bronzu z austrálskeho Penrithu a strieborný kajakár mládežníckych Olympijských hier z Nankingu 2014. Pre 17-ročného rodáka z Liptovského Mikuláša je to už druhý individuálny titul majstra sveta, prvý raz sa tešil na domácej vode na Liptove na MSJ 2013. “Sú to neskutočné pocity. Je dobré byť späť na najvyššom stupienku. Pred pretekmi som nemal veľké očakávania, necítil som sa pred nimi najlepšie, bol som chorý. Som šťastný, že sa mi napokon podarilo vyhrať.”

Pre kanoistu Marka Mirgorodského je zlato zo svetového šampionátu prvá “veľká” medaila s najjagaveším odleskom. “Som veľmi šťastný, je to moje prvé individuálne zlato z veľkého podujatia. Nesmierne sa teším. Jazda bola až na jeden ťuk veľmi dobrá. Kto by nebol spokojný so zlatom? Budem sa poctivo pripravovať aj na majstrovstvá Európy. Keby sa mi podarila ďalšia, bolo by to super,” naznačil rastúce ambície bronzový z OHM v Nankingu 2014.

Nesmiernu cenu má aj tretia priečka kajakára Andreja Máleka v kategórii do 23 rokov, v ktorej ho predbehlo len duo stálych pódiových ašpirantov elitných seniorských podujatí – Čech Jiří Prskavec a Španiel David Llorente. “Som neskutočne šťastný, vždy som sa snažil dávať vodnému slalomu sto percet, všetko ostatné išlo bokom a ja som sa sústredil na jazdenie. Je veľmi pekné, keď človek maká, v lete v zime a následne príde výsledok. Pri spomienke na medailu sa následne lepšie trénuje, ženie ho vpred. Keď cíti šancu niečo dosiahnuť, viac si verí a má väčšiu chuť. Je veľmi náročné zhrnúť podakovanie do jednej vety. Podporujú ma rodičia, vždy stoja pri mne, aj keď spravím dobre či zle, snažia sa ma pochopiť. Nedá sa poďakovať jednej osobe, vďaka patrí celku, bez ktorého by to nešlo – rodčia, tréner, kamaráti. Keď to celé do seba zapadne, môže z toho niečo vzniknúť. Dúfam, že to bude pokračovať. Nejaké úspechy som dosiahol už predtým, som veľmi rád, že to vyšlo tentoraz makám ďalej,” povedal strieborný z MSJ 2013 v Liptovskom Mikuláši.

V nedeľných finálových jazdách sa juniorka Michaela Haššová stala majsterkou sveta v kajaku jednotlivkýň vo vodnom slalome. Po čistej jazde oslávila najväčší úspech svojej kariéry, keď znásobila hodnotu piateho miesta z OHM 2014 v Nankingu a potvrdila talent. Vo finále zdolala Haššová o šesť desatín sekundy Nemku Elenu Apelovú. Tesne za stupňami víťazov skončila Soňa Stanovská.

O druhý nedeľňajší cenný kov pre Slovensko sa postarali v C2 mužov do 23 rokov Juraj Skákala s Matúšom Gewisslerom, ktorí skončili o 19 stotín sekundy strieborní za Poliakmi Michalom Wierciochom a Grzegorzom Majerczakom.

Zdroj: canoeslalom.sk, 25.4.2015, 26.4.2015