Grafická verzia

Púť Dubovcovej a Nestarcovej do Ria 2016 sa začne v Prahe

19.5.2015

Slovenské plážové volejbalistky Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová v dňoch 20. - 24. mája na turnaji FIVB Open v Prahe začnú svoje úsilie kvalifikovať sa na olympijské hry 2016 v Riu de Janeiro. Dvojica, ktorá má za sebou mimoriadne úspešný rok 2014, je aktuálne na 14. mieste redukovaného poradia svetového rebríčka FIVB, čo v praxi znamená, že sa nachádza na postupovej pozícii.

"Keďže na olympiáde môžu z jednej krajiny štartovať iba dve dvojice, po zredukovaní top rebríčka svetového beachvolejbalu sme v hre o Rio. Navyše, ak by sa nominácia na OH robila podľa aktuálneho rebríčka FIVB, už sme tam," povedala na stretnutí s novinármi Natália Dubovcová a pokračovala: "Žiaľ, minuloročný rebríček sa do úvahy zatiaľ neberie, takže ak chceme postúpiť do Brazílie, musíme v sezóne 2015 aspoň zopakovať úspechy z minulého roka."

V reči výsledkov to znamená minimálne dve - tri medailové pozície na desiatich turnajoch Svetovej série FIVB, na ktorých plánujú štartovať tento rok. Cesta do Ria vedie aj cez triumf na MS v Holandsku (26. júna - 5. júla), resp. cez víťazstvo na majstrovstvách Európy v Rakúsku (28. júla - 2. augusta). Ale slovenská dvojica zatiaľ až tak vysoko nerúbe. Preto do Ria chce postúpiť práve pomocou redukovaného rebríčka FIVB. Podľa doteraz prezentovanej športovej formy majú na to všetky predpoklady. Vlani sa totiž prvýkrát v kariére senzačne dostali na bronzovú pozíciu na turnaji Grand Slam v nórskom Stavangeri, špičkovú hernú kvalitu neskôr potvrdili aj v ďalšom kole Grand Slamu v americkom Long Beach (3. miesto), čím sa postarali o najväčšie úspechy v histórii slovenského plážového volejbalu.

Skúsené duo beachvolejbalistiek SR tretí bronz z významného medzinárodného podujatia prinieslo z turnaja CEV Masters vo Švajčiarsku a na ME 2015 v Taliansku postúpilo do elitnej desiatky výsledkovej listiny (9. miesto). Práve tieto výrazné úspechy prispeli k tomu, že Slovenky sa pre súperky z celého sveta stali rešpektovanými a vážnymi rivalkami v boji o postup na budúcoročné OH. "Z celého tohto vývoja nás najviac teší, že každú sezónu, ktorú strávime medzi plážovými volejbalistkami, sa výkonnostne zlepšujeme. Ak by sme v tomto trende pokračovali aj počas tejto sezóny, s postupom na OH do Ria de Janeiro by nemal byť problém," konštatovala Natália Dubovcová a pokračovala: "Lenže sezóna v plážovom volejbale je veľmi dlhá, počas nej treba odohrať veľké množstvo turnajov, takže je veľmi náročné udržať sa v špičkovej forme prakticky celý rok. Preto teraz na prahu nového súťažného ročníka si zo všetkého najviac želáme, aby sme sa celú sezónu udržali zdravotne v poriadku, aby sa nám vyhýbali zranenia a choroby. Ak sa nám to podarí, potom verím, že výsledky z minulej sezóny môžeme minimálne zopakovať."

Jej partnerka v reprezentačnom drese Dominika Nestarcová si na stretnutí s novinármi pochvaľovala predovšetkým kvalitnú zimnú prípravu, ktorú dvojica pod vedením španielskeho trénera absolvovala v takmer ideálnych klimatických podmienkach na Kanárskych ostrovoch. "Na Tenerife sme trénovali deväť týždňov, čo by sa zákonite malo odraziť aj na našej športovej forme. Z hľadiska nášho úsilia dostať sa na olympiádu v Riu bolo veľmi dobré, že sa nám celý čas mohol venovať tréner, ktorý poznal tunajšie prostredie. V minulosti sme sa počas zimnej prípravy stále k niekomu iba pridávali, s niekým sme iba tak nárazovo spolupracovali a trénovali. Teraz sme mali k dispozícii vlastného trénera, ktorý sa na sto percent mohol venovať iba nám," zdôraznila Dominika Nestarcová.

Tréningové nasadenie dvojice Dubovcová - Nestarcová vysoko vyzdvihol aj prezident Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) Ľubor Halanda, ktorý im z titulu svojej funkcie pomáha pri napĺňaní ich smelého plánu. "Hoci Natália s Dominikou nie sú finančne podporované z prostriedkov ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, lebo rezort nemá v programe rozvoj ženského plážového volejbalu, my im pomáhame z toho, čo sme z ministerstva dostali pre šestkový volejbal. Dokážeme sa s nimi podeliť o to, čo nám ministerstvo dalo na rozvoj volejbalu a na podporu reprezentačných tímov, lebo si to naozaj zaslúžia," povedal Ľubor Halanda.

"Dievčatá nás minulý rok veľmi dobre reprezentovali na turnajoch beach volejbalu najväčšieho významu. Svojou hrou, nasadením i celkovým vystupovaním urobili Slovensku v zahraničí veľmi dobré meno. Vidíme ich úsilie postúpiť na olympiádu do Ria, preto ich podporujeme," zdôraznil prvý muž volejbalového hnutia na Slovensku Ľubor Halanda a pokračoval: "Uvedomujeme si, že práve ony majú obrovskú šancu dostať sa na olympiádu, preto im pomáhame, ako vieme. Verím, že naše spoločné úsilie prinesie vytúžené ovocie. Verím, že práve Dubovcová a Nestarcová budú prvými slovenskými volejbalistkami v histórii, ktoré nás budú reprezentovať na olympijských hrách. Ako ich veľký obdivovateľ a priaznivec im to z celého srdca želám. Bolo by to krásne vyvrcholenie ich mnohoročnej práce, ktorú doteraz podstúpili pre naplnenie tohto náročného cieľa."

Program Svetovej série FIVB 2015:

20. - 24. mája: FIVB Open, ČR (Praha)
26. - 31. mája: FIVB Grand Slam, Rusko (Moskva)
2. - 7. júna: FIVB Major Series, Chorvátsko (Poreč)
9. - 14. júna: FIVB Major Series, Nórsko (Stavanger)
16. - 21. júna: FIVB Grand Slam, USA (St. Petersburg)
7. - 12. júla: FIVB Major Series, Švajčiarsko (Gstaad)
21. - 26. júla: FIVB Grand Slam, Japonsko (Jokohama)
11. - 16. augusta: FIVB Open, Turecko (Istanbul)
18. - 23. augusta: FIVB Grand Slam, USA (Long Beach)
25. - 30. augusta: FIVB Grand Slam, Poľsko (Olsztyn)
1. - 6. septembra: FIVB Major Series, Nemecko (dejisko zatiaľ neurčené)
8. - 13. septembra: FIVB Open, Rusko (Soči)
22. - 27. septembra: FIVB Open, Čína (Sia-men)
1. - 4. októbra: Finále World Tour mužov a žien, USA (Fort Lauerdale)
7. - 11. októbra: FIVB Open, Mexiko (Puerto Vallarta)
8. - 13. decembra: FIVB Open, JAR (Mangaung)

Majstrovstvá sveta mužov a žien v Holandsku (26. júna - 5. júla)

CEV finále majstrovstiev Európy v Rakúsku (28. júla - 2. augusta)

Zdroj: osporte.sk, 18. 5. 2015