Grafická verzia

SP: Novozložená K4 bronzová, Rusnák strieborný

25.5.2015

Slovenskí reprezentanti Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka vybojovali tretie miesto v pretekoch K4 na 1000 m na druhom podujatí Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v nemeckom Duisburgu. Novozložená slovenská K4 sa od začiatku finálových pretekov pohybovala na medailových pozíciách a napokon ju vo finiši zdolali iba víťazní Bielorusi a strieborní Rusi.

Na bronzový stupienok pre medailistov v K4 na 1000 m sa postavila štvorica, ktorá sa dala dokopy iba tesne pred pretekmi a bola zložená z dvoch úspešných posádok K2. Zo skúsenej a ostrieľanej dvojice Erik Vlček - Juraj Tarr, a nádejnej dvojice Denis Myšák - Tibor Linka, ktorí sú ešte stále reprezentantmi do 23 rokov. Pre Myšáka s Linkom je táto medaila úplne prvou z veľkého seniorského podujatia.

"Nazvime to experiment. Tu v Duisburgu sa nešlo K2 na 500 m, chceli sme čo najviac jazdiť, a tak sme si spoločne sadli do K4. Veď tieto preteky sú posledné vážne pred júnovými Európskymi hrami v Baku a augustovými majstrovstvami sveta v Miláne. Na tréningoch nám to išlo celkom dobre, aj keď s chybičkami, no napokon to vyšlo na medailu," reagoval Juraj Tarr . Na otázku, či sa posádka v takomto zložení ešte niekedy objaví na pretekoch, nevedel odpovedať. "Je to tak pol na pol. Budeme o tom hovoriť, dáme hlavy dokopy, preberieme si priority. Uvidíme, či má zmysel sa hecovať a ísť na ´kvalifikáč´, ktorý bude rozhodovať o MS, proti druhej posádke."

Podľa výsledkov z minulej sezóny elitný slovenský štvorkajak, ktorý jazdí v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin, obsadil v A-finále v konkurencii deviatich lodí siedmu priečku. Do osvedčenej zostavy sa vrátil 'háčik' Marek Krajčovič po absencii na ME v Račiciach, kde chýbal pre bolesti zuba.

"Samozrejme, nie sme spokojní ani s výsledkom, ani s výkonom, ale momentálna forma je takáto. Sme kdesi uprostred, štartovali sme z plnej prípravy, no napriek tomu sme po dobrej rozjazde, ktorú sme vyhrali, očakávali asi trošku viac. Ale nič sa nedeje, pokračujeme ďalej. Našťastie presne vieme, čo nám chýba. Je to rýchlosť, ktorú sme ešte netrénovali," povedal Gábor Jakubík tesne po tom, ako so svojimi kolegami z lode absolvoval rozjazdu v K4 na 200 m. "A v nej sa to presne potvrdilo. Výbušný štart a rýchlosť ešte nemáme. Za normálnych okolností, keď sme v dobrej forme, s tým nemáme problém."

V A-finále sa v nedeľu predpoludním predstavil aj kanoista Matej Rusnák a na 500 m obsadil 7. miesto. Systémom štart-cieľ zvíťazil Brazílčan Isaquias Queiroz dos Santos. Popoludní bolo na programe finále K4 na 200 m a na tejto šprintérskej vzdialenosti Slovákom ušla medaila iba o kúsok. Kvarteto Miroslav Zaťko, Martin Jankovec, Ľubomír Beňo a Martin Vajda finišovala na 4. mieste za posádkami Kanady, Talianska a Srbska. Bronzoví Srbi mali oproti Slovákom k dobru 121-tisícin sekundy.

V samom závere druhých pretekov Svetového pohára sa Slovensko predsa len dočkalo ešte jedného medailového umiestnenia. Po tretej priečke štvorkajaka Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka na 1000 m sa o strieborný slovenský koniec na maratónskej vzdialenosti 5000 m postaral kanoista Matej Rusnák, ktorý finišoval v čase 22:16,805 min. V 17-člennom štartovom poli Rusnáka zdolal iba Nemec Yul Öltze (22:13,542). V rovnakom maratóne kajakárok skončila Slovenka Lucia Mištinová na 14. mieste.

"Hneď na prvej obrátke som sa uchytil na medailovej pozícii. Bol som tretí, viezol som sa na vlne druhého Kanaďana Rusella. Nemecký pretekár nám na prvom mieste výrazne odskočil. Takto sme prešli asi kolo a pol, potom sme sa s Kanaďanom vymenili, išiel som pred neho, ale už som ho dopredu nepustil. V poslednom malom kole som sa ho striasol, spadol mi z vlny a už nemal šancu ma dobehnúť. V dobrom tempe som sa ešte pokúsil dobehnúť aj víťazného Nemca, ale už to nešlo. Možno, ak by boli preteky o čosi dlhšie.... Nevadí, išlo sa mi skvele, cítil som sa veľmi dobre, ak by to bolo zakaždým takto, bol by som spokojný," hodnotil Matej Rusnák.

Zdroj: osporte.sk, 24.5.2015