Grafická verzia

ME - Tri zlaté a dve bronzové medaily slovenskej výpravy

1.6.2015

O prvý vzácny kov sa na 16. ME slalomárov na divokej vode v nemeckom Markkleebergu postaral pre slovenskú výpravu singlista Matej Beňuš. Skončil bronzový, keď ho od zlatého Slovinca Savšeka delilo 2,48 sekundy, striebro so stratou 0,45 sekundy získal Nemec Sideris Tasiadis. Nedarilo sa obhajcovi titulu Alexandrovi Slafkovskému, so šiestimi trestnými sekundami až šiestemu.

Druhú bronzovú radosť pre Slovákov vyplavil umelý kanál v nečakanej podobe. Tretiu priečku mladého kajakára Andreja Máleka očakával málokto, pred ním figurovali už len víťazný Francúz Neveu a druhý Nemec Alexander Grimm. Ďalší slovenský kajakár vo finále Martin Halčin skončil s dvoma vynechanými bránkami na 15. mieste.

V pretekoch tímov sa slovenskí singlisti Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš vrátili na zlatý piedestál, ktorý vlani vo Viedni opustili s bronzom. Zvíťazili s náskokom 2,67 s pred Čechmi a 4,21 sekundy pred Britmi. Po dvoch sobotňajších bronzoch sa tak mohla nad kanálom rozozvučať slovenská hymna.

Tesne pred finále singlistov sa prehnal nad Kanuparkom silný dážď, no trvalo len pár minút, aby sa silný vietor utíšil, zasvietilo slnko a singlisti mali prijateľné počasie. Doprialo aj Matejovi Beňušovi, a to nečakaným spôsobom. "Som prekvapený, že s takou jazdou mám medailu," hneď reagoval. "Celú spodnú polovicu trate som bojoval, bola až nezrozumiteľne v druhej časti postavená na ľavákov. Na prvom medzičase som mal náskok 3,5 sekundy, v spodnej časti som neurobil žiadnu väčšiu chybu a náskok stratil."

Bronz teší, Matej Beňuš si rozšíril zbierku na ME na tri individuálne medaily (0-1-2). "S minima som vyťažil maximum, na dvoch ľavákov, ktorí ma zdolali, som časovo nemal. Spokojný som, no nemám k tomu aj primeranú radosť. Praváci to mali nesmierne ťažké, inak sme však chodiť nemohli, buď by sme príliš riskovali, alebo sme si museli zvoliť cestu naokolo bránky. Nesmel som sa plašiť, začať bolo treba pokojne. Táto medaila ma určite povzbudila, sú to druhé najdôležitejšie preteky v sezóne, takže som veľmi spokojný."

Bronzový kajakár Andrej Málek si mohol v duchu odratúvať, kto ho ešte preskočí vo finálovom poradí. Keď už bolo jasné, že mu pripadne bronz, už sa mohol oddávať radosti. "Finálová jazda bola dobrá, jedna chybička ma trochu mrzí, no na takejto trati sa ťažko všetkému vyhnúť. Bolo to s jedným ťukom, ten najviac mrzí, no loď mi šla tak, ako som si predstavoval."

Andrej Málek, zverenec Pavla Ostrovského v bratislavskom Športovom centre polície, si ťukol v semifinále poslednú bránku. "Vždy to mrzí," povedal, "vo finále však všetci idú cez bránky natesno, ťuky sa pritrafia, nikto nekalkuluje, či niečo vypustí."

Pohľad na tabuľu hrial. "Sú to moje prvé majstrovstvá Európy medzi seniormi, dúfal som, že skončím v prvej dvadsiatke, s ňou by som bol spokojný, takže je zrejmé, že som sa trošku prekvapil. Na začiatku sezóny som zmenil loď, trochu mi to pomohlo, som s ňou spokojný. A keď sa to rozbehne, už to ide a naopak, keď sa na začiatku trápite, ťažko sa dostávate do správneho tempa. Keď je medaila, je to už ozajstný úspech. Všetko sa maže, aj ten finálový ťuk, teraz prežívam šťastné chvíle. Nejaké ciele ma lákajú, no predčasné by bolo o nich hovoriť, aj o olympiáde, kam si treba vyjazdiť miestenku."

Aj keď počas pretekov hliadok zafúkalo tak, že sa diváci ledva udržali na nohách, zlatý člen tímu slovenských singlistov Alexander Slafkovský sa od radosti vykúpal. "Keď neprší, aspoň kvapká, je to určitá útecha," povedal veselo. "Mrzia ma ťuky, aj v hliadkach, našťastie to stačilo a kvôli mne sme neprišli o zlato. Papierovo sme vo svetovom renkingu najvyššie, niektorí okolo nás nám dali prezývku dream-tím, asi vystihli našu silu. Silný vietor nám narobil problém, je to najhoršie, čo môže počasie pre nás pripraviť."

Dve medaily pre Mateja Beňuša, po bronze aj zlato v hliadkach, výborná bilancia. "Je to šieste moje tímové zlato, tretia individuálna medaila, tento šampionát je asi môj tretí najúspešnejší. Poznáme sa za tie roky ako tím, od roku 2007, keď som štartoval na ME, tak som mal vždy zlato. Ako tím si očividne na vode sedíme. Vážiť moje dve medaily je jednoduché, individuálna v olympijskej disicplíne je vždy vyššie. Každá sa však ráta, treba si ich uctiť rovnocenne."

Michal Martikán sa členom tímu poďakoval. "Ďakujem im, že sme opäť na výslní. V tímovej súťaži sa nám darí, ťažko nás niekto v bilancii predbehne. Verím, že ešte takto vydržíme. Individuálne preteky sa mi nevydarili, keby som sa rozčuľoval, tak mi to nepomôže. Priority v tomto roku sú dané, ak som mal v individuálnych pretekoch kúsok smoly, možno budem mať v ďalších kúsok šťastia."

Medailový účet desiatich disciplín uzavreli v nedeľnom vyvrcholení na ME slalomárov na divokej vode v nemeckom Markkleebergu štyri. Slovenský vodný slalom bol mimoriadne úspešný, v Markkleebergu pokoril historickú hranicu 80 vzácnych kovov a v zlatých medailách číslo 40. V Kanuparku nazbieral až päť medailí 3-0-2 a momentálne má na konte 81 medailí (40-21-20).

Napriek sklamaniu v individuálnych disciplínach Slováci zabrali v tímoch a po nečakanom zlate kajakárok a v podstate očakávanom v debloch nazbierali najviac medailí. V konečnej bilancii vzácnych kovov zvíťazilo tak ako pred rokom vo Viedni Slovensko 3-0-2 pred Nemeckom 2-4-0, Španielskom 2-0-1, Veľkou Britániou 1-2-3, Slovinskom a Francúzskom 1-0-0.

V záverečných finálových disciplínach ME sa slovenská výprava spoliehala hlavne na tím deblistov, ktorý obhajoval zlato z Viedne. Pochvalu v tej najnečakanejšiej podobe si však najskôr zaslúžili kajakárky, so skúsenou Dukátovou, menej ostrieľanými Nevařilovou a nováčikom Zárubovou. Po ich dojazde dokonca slovenská vizitka svietila na čele priebežného poradia, no ďalších šesť hliadok ním malo výrazne otriasť. Postupne papierovo lepšie tímy prepadávali, domáce Nemky si dokonca pripísali aj 50 trestných sekúnd a pred slovenským triom sa otvorila šanca aj na medailu. Nakoniec sa stal zázrak, aký šport pomerne často prináša a slovenské kajakárky sa ovenčili nečakaným zlatom. Druhé Poľky za nimi zaostali 2,55 sekundy, tretie Rakúšanky až 8,21.

Slovenský vodný slalom si vyhojil rany z individuálnych disciplín tým najlepším spôsobom v samom závere a nad kanálom sa šírila až dvakrát národná hymna. Po zlate kajakárok obhájili titul aj deblisti, od druhých Čechov ich delilo len 0,69 sekundy. "Verili sme si, mali sme natrénované roky predtým, nás osobne mrzia len individuálne preteky," povedal zlatý háčik v deblovke Tomáš Kučera. "Každé víťazstvo však teší, o to viac, že v tímovej súťaži je to kamarátske. Nám chýba len individuálna medaila, hliadky už jazdiť vieme. Jazda bola vydarená, chalani pred nami všetko stíhali a po vydarenom úvode sme už boli presvedčení, že dopadneme dobre."

Peter Hochschorner: "My sme radi, že sme domácich Nemcov zdolali, boli veľmi silní. Súlad nám klapal, potrénovali sme si na tréningu dve jazdy. Nebolo toho veľa, no obyčajne to funguje vtedy, keď to nepreháňame."

Mladá Kristína Zárubová sa akoby na kanáli pri radosti zo zlata prebudila zo sna. "Určite sme to nečakali, jazda nebola zlá, bola síce s chybami, no menšími ako súperky. V cieli som si vravela, že to bude pekné miesto, no netušila som, že z toho vznikne medaila, dokonca zlatá. Je to úžasná premiéra pre mňa, vykompenzovala som si neúspech z pretekov jednotlivcov. Zlato ma naštartuje, určite sebadôvera narastie. My juniori už máme vrchol za sebou na MSJ, dúfam, že sa ešte na MEJ niečo vydarí."

Kristína Nevařilová sa tiež vytešovala s nečakaným tímovým titulom. "Na ťažkej trati ďalšie dievčatá kazili, nám to vyšlo najlepšie. Máme zlato, znamená veľa, dodá mi chuť do ďalšej roboty. V cieli sme si hovorili, že sme šli veľmi zle, no očividne súperky boli na tom horšie."

V dejisku ME zarezonoval aj Liptovský Mikuláš, keď predstavitelia organizačného výboru budúcoročných ME prevzali štafetový kolík od Markkleebergu.

"Je to milá procedúra, treba dôstojne prebrať štafetu, symbolickú vlajku Európskej kakoistickej asociácie, aby sme ju priniesli do Liptovského Mikuláša," povedal šéf organizačného výboru Alexander Slafkovský st. "Majstrovstvá Európy organizujeme budúci rok druhý májový víkend. Teraz v Markkleebergu sme aj v úlohe pozorovateľa. Pre nás je to aj o poučení, ako Nemci organizujú šampionát, ako ho technicky zabezpečujú, aby sme udržali krok s trendom a štandard bol podobne vysoký. S technikou stavby trate, s vodou už veľa nenarobíme, je to dané, ale okolo toho zaváži ešte veľa detailov, ktoré treba doriešiť."

Liptovský Mikuláš otvára náruč starému kontinentu. Alexander Slafkovský st.: "Výstavbou novej lodenice sme sa posunuli výrazne vpred, veľkú časť zázemia riešiť nemusíme, už sme sa pripravili, nepotrebujeme improvizovať, stavať dočasné stany. Organizačný tím preveríme počas tohtoročného Svetového pohára, aby sme na budúci rok dokonale zvládli šampionát."

Zdroj: osporte.sk, 30.5.2015, 31.5.2015