Grafická verzia

ME (11.-28. jún) v Maďarsku a Rumunsku

5.6.2015

Slovenská basketbalová reprezentantka Zuzana Lazárová (MBK Ružomberok) vypadla z nominácie na blížiace sa majstrovstvá Európy (11.-28. júna). Potvrdil to tréner Maroš Kováčik a v stredu tak uzavrel definitívny 12-členný káder, v ktorom naopak nechýba Zuzana Žirková.

Opora národného tímu sa v stredu po dlhšom výpadku zapojila do tréningového procesu. "Musím radostne reagovať, že po tréningu jej chodidlo síce reaguje, avšak veľmi slabo. Bolo to však znesiteľné a rozhodli sme sa, že Zuzka pocestuje s nami na majstrovstvá Európy," ozrejmil tréner Kováčik a na margo uzavretia nominačnej listiny dodal: 

"Čierny Peter po vzájomnej dohode padol na Zuzku Lazárovú, ktorá sa ani sama necítila až tak komfortne. Doteraz vypĺňala pozíciu tretej rozohrávačky a po príchode Zuzany Žirkovej tam už nezostalo voľné miesto."      

Nad faktickým štartom skúsenej univerzálky, plnohodnotne využiteľnej na krídle i na strednej rozohrávke, však naďalej visí otáznik. Už dlhšie ju trápi zranenie nohy, ale po stredajšom prvom tréningu s tímom svitla reálna nádej na jej siedmy štart na vrcholnom podujatí. 

O pár dní 35-ročná Žirková, 7-násobná laureátka titulu slovenská basketbalistka roka, vo svojej bohatej kariére reprezentantky absolvovala päť ME, jedny majstrovstvá sveta i olympijské hry.      

"Môžem sa tešiť z toho, že tréning som vydržala. Nečakali sme, že to všetko pôjde na sto percent, no verím, že sa to bude len zlepšovať a stihnem sa do toho dostať," uviedla po stredajšom tréningu Žirková. 

"S lekármi sme urobili maximum preto, aby som tu s dievčatami mohla byť. Snažila som sa, aby to fungovalo. Začala som behať, bicyklovať. Malo to dobrý smer, už len v tom pokračovať," zaželala si.      

Po oznámení konečnej nominácie sa skúsená reprezentantka ešte chvíľu sama rozprávala s trénerom Kováčikom v stredovom kruhu palubovky. "Veľa sme o tom hovorili. Ťažko povedať, či ma toto rozhodnutie prekvapilo. Myslím si, že Zuzka tu odviedla veľký kus roboty a mala výbornú sezónu, ale bohužiaľ na jej poste sú silné baby. Určite to však prebehlo po vzájomnej dohode," dodala Žirková.      

Slovenky sa v základnej D-skupine ME v maďarskom Šoprone stretnú so Švédskom, Litvou, Španielskom a domácim Maďarskom. Nakoľko bude môcť Zuzana Žirková pomôcť svojmu tímu je zatiaľ veľmi otázne. "Všetko je narýchlo. Čakali sme do poslednej chvíle na to, koľko vydrží a koľko bude môcť. Teraz ju chceme vyskúšať v Chorvátsku, aby sme videli, ako bude jej noha reagovať. Všetko bude závisieť od ďalšej tréningovej záťaže. Z toho bude vyplývať aj jej čas na palubovke počas majstrovstiev Európy," vysvetlil Kováčik.

Káder Slovenska na ME 2015 v Maďarsku a Rumunsku

Rozohrávačky: Zuzana Žirková, Barbora Bálintová (obe Good Angels Košice), Kristi Toliverová (UMMC Jekaterinburg)

Krídla: Martina Kiššová (Good Angels Košice), Dominika Baburová (MBK Ružomberok), Marta Páleníková (Piešťanské Čajky), Katarína Tetemondová (BK IMOS Brno/ČR)  

Pivotky: Beáta Janoščíková, Žofia Hruščáková (Good Angels Košice), Lucia Krč-Turbová (Piešťanské Čajky), Anna Jurčenková (TSV 1880 Wasserburg/Nem.), Romana Vyňuchalová (ŠBK Šamorín)

Zdroj: sport.sk, 3.6.2015